نماد سایت پایگاه خبری هفت گرد

زنگ خطر افزایش گرما در قطب‌ها

اوایل ماه مارس هنگامی‌که خوانش دما از ایستگاه‌های هواشناسی قطب جنوب شروع شد، کارشناسان ابتدا تصور کردند ممکن است اشتباهی رخ داده باشد زیرا میزان دما که باید به‌سرعت رو به سردی می‌رفت در حال افزایش بود.

به گزارش هفت‌گرد، در پایگاه “وستوک” در حدود ۱۳۰۰ کیلومتری قطب جنوب، دماسنج‌ها دمایی به میزان ۱۵ درجه سانتیگراد گرمتر از رکورد قبلی را ثبت کردند.

کارشناسان یادآور شدند: اما این همه ماجرا نیست. در قطب شمال نیز دمای غیرعادی مشابهی ثبت شد که برای دوره‌ای از سال که قطب شمال باید به کُندی از یخبندان عمیق زمستانی خود خارج ‌شود، شگفت‌‌انگیز بود. این منطقه بیش از سه درجه سانتی‌گراد گرم‌تر از میانگین بلند مدت خود بوده است.

وقوع موج گرما در یک قطب ممکن است به‌عنوان زنگ هشدار در نظر گرفته شود؛ امواج گرما در هر دو قطب به‌طور همزمان بسیار شبیه یک فاجعه اقلیمی است. از آن زمان، ایستگاه‌های هواشناسی در سراسر جهان شاهد افزایش سطح جیوه خود مانند یک موج جهانی مکزیکی بوده‌اند.

ویکی تامپسون، متخصص علوم آب و هوایی در دانشگاه بریستول گفت: تغییرات آب و هوایی باعث می‌شود امواج گرما در سراسر جهان گرم‌تر و طولانی‌تر شود. کارشناسان نشان داده‌اند که بسیاری از امواج گرما به دلیل تغییرات آب و هواییِ ناشی از فعالیت‌های انسان شدیدتر هستند. سیگنال تغییرات اقلیمی حتی در تعداد مرگ و میرهای ناشی از موج گرما قابل تشخیص است.

فریدریک اتو، مدرس ارشد علوم آب و هوایی در کالج امپریال لندن نیز در همین رابطه اظهار داشت: تکرار موج گرما به تنهایی در اروپا ۱۰۰ برابر یا بیشتر افزایش یافته است که ناشی از اقدامات انسان در انتشار گازهای گلخانه‌ای در اتمسفر است. تغییرات آب و هوایی در مورد موج گرما یک تغییر بازی است و موارد، شدت و مدت زمان موج گرما در سراسر جهان افزایش یافته است.

خروج از نسخه موبایل