نماد سایت پایگاه خبری هفت گرد

وظیفه ما حفظ آثار تاریخی است

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، پل خداآفرین و نظامی گنجوی را نشانه‌ دوستی ایران و آذربایجان دانست.

به‌گزارش هفت‌گرد،  مهندس سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی صبح امروز سه‌شنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۴۰۱ با آنار کریم‌اف وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان دیدار و در مورد اشتراکات بین ایران و آذربایجان گفت‌وگو کرد.

مهندس ضرغامی با اشاره به نزدیک و قدیمی بودن روابط ایران و آذربایجان در تمام ابعاد فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، افزود: «ملت‌های ما خود را به هم نزدیک می‌دانند و دولت‌ها نیز باید برای برداشتن موانع و ‌نزدیکی آن‌ها نهایت تلاش خود را به کار گیرند. او به اهمیت پل خداآفرین در روابط بین دو‌ کشور اشاره کرد و گفت: «این پل که در مرز دو کشور قرار دارد، نمادی از ایجاد پل دوستی بین ایران و آذربایجان ‌است.»

پل خدا آفرین

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، به زمینه‌های همکاری مشترک اشاره کرد و افزود: «حفظ و مرمت آثار و ابنیه تاریخی یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های این وزارتخانه محسوب می‌شود. بابت تخریب مساجد در قره‌باغ بسیار متأثر شدم. ما برای همکاری در این زمینه و مرمت مساجدی که طی جنگ درقره‌باغ ویران شده‌اند، آمادگی داریم. امروزه آن چیزی که باید تخریب شود دیوارهای بین ملت‌هاست، نه آثار تاریخی.»

اواز نظامی گنجوی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اشتراکات فرهنگی بین دو کشور نام برد و افزود: «این شاعر بزرگ و پرآوازه از افتخارات بشریت است. ما باید به محتوای اشعار او توجه کنیم و از آنها برای ایجاد وحدت بهره ببریم.»

در ادامه وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان اولین سفر خود به ایران را مصادف با سی‌امین سالگرد روابط دیپلماسی ایران و آذربایجان عنوان کرد و افزود: «روابط سیاسی دو‌ کشور در سطح بالایی قرار دارد و این موضوع می‌تواند بهبود دیگر روابط را نیز پشتیبانی کند.»

او همچنین بر اشتراکات فرهنگی و تمدنی ایران و آذربایجان و تقویت این ریشه‌های فرهنگی همچنین توسعه همکاری در زمینه‌های میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تاکید کرد و گفت: «وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جمهوری اسلامی ایران برای ارتقای سطح فرهنگی بین دو کشور جایگاه ویژه و مهمی دارد.»

کریم‌اف تصریح کرد: «روابط ما نه تنها دو‌جانبه بلکه چند جانبه است و در چارچوب سازمان‌های بین‌الملل نیز روابط خوبی داریم. من زمان عضویت در یونسکو ثبت جهانی آثار ایران برایم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود.»

او همچین از پل خداآفرین به‌عنوان پل دوستی نام برد و افزود: «این پل مهم‌ترین مسیر اتصال راه ابریشم بین شرق و غرب بوده و در تلاش برای ثبت جهانی در یونسکو‌هستیم. برای ثبت این پل یک یادداشت تفاهم تهیه و برای شما ارسال کرده‌ایم  که امیدوارم در سفر به باکو امضا شود.» در این نشست علی دارابی قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور ، جاوید رمضان معاون رییس خدمات دولتی برای حفظ، توسعه و بازسازی میراث‌فرهنکی آذربایجان و عاق جونش او، رییس دپارتمان امور بین‌الملل آذربایجان حضور داشتند.

خروج از نسخه موبایل