نماد سایت پایگاه خبری هفت گرد

تیم برتون در جشنواره لومیر ۲۰۲۲ تجلیل می‌شود

جشنواره لومیر چهاردهمین جایزه لومیر را به تیم برتون می‌دهد تا از وی برای تاثیرگذار بودنش در سینما تجلیل کند.

به گزارش هفت‌گرد به نقل از ورایتی، در جشنواره یک هفته‌ای لومیر که برای گرامیداشت میراث فیلم و سینما در لیون فرانسه برگزار می‌شود، از تیم برتون تجلیل به عمل می‌آید.

این جشن که ماه اکتبر به ریاست تیری فرمو –رییس جشنواره کن- ‌برگزار می‌شود، در سال‌های پیش با اهدای این جایزه از جین کمپیون، برادران داردن، فرانسیس فورد کاپولا، کوئنتین تارانتینو، کلینت ایستوود، مارتین اسکورسیزی، جین فوندا، وونگ کار وای، کاترین دنوو، پدرو آلمادوار، ژرار دوپاردیو و میلوش فورمن تقدیر کرده بود.

تیم برتون

جشنواره لومیر در بیانیه‌ای گفته است برای بیان شخصی ماهرانه با سبکی غزل‌گرایانه و ارجاع‌های تصویری برتون که کل تاریخ هنر را دربرمی‌گیرد و از گوتیک، باروک، کمدی، ترسناک، رمانتیسیسم یا آثاری با رنگ‌آمیزی مالیخولیایی را ارایه می‌کند، وی را تحسین می‌کند.

تیم برتون از ۲۰ تا ۲۳ اکتبر (۲۸ مهر تا یکم آبان) در لیون حضور می‌یابد و در مراسمی که ۲۱ اکتبر برگزار می‌شود جایزه خود را دریافت می‌کند. شماری از فیلم‌های نمادین وی از جمله «ماهی بزرگ»، «بیتل‌جوس»، «ادوارد دست‌قیچی» و «آلیس در سرزمین عجایب» در این جشنواره به نمایش درمی‌آید.

جایزه لومیر از سال ۲۰۰۹ توسط موسسه لومیر در فرانسه ایجاد شده و مدیر آن تیری فرمو است. با درگذشت برتران تاورنیه فقید، از سال پیش ایرنه ژاکوب ریاست آن را برعهده دارد.

سال پیش این جشنواره که در لیون زادگاه لومیر برگزار می‌شود، میزبان چهره‌هایی چون پائولو سورنتینو، مگی جیلنهال، تد سارندوس مدیر عامل نتفلیکس، روسی دی پالما و … بود. این جشنواره یک بازار مختص فیلم‌های کلاسیک بین‌المللی نیز دارد.

تیم برتون ۶۳ ساله آخرین باز با فیلم اقتباسی «دامبو» ‌از انیمیشن دیزنی در سال ۲۰۱۹ روی صندلی کارگردانی نشست.

خروج از نسخه موبایل