نماد سایت پایگاه خبری هفت گرد

10 کلکسیونر برتر معرفی شدند

10کلکسیونر برتر

کمیته ملی موزه‌های ایران از تشکیل اتحادیه موزه‌های خصوصی خبر داد و به مناسبت هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه، از ۱۰ مجموعه‌دار برتر تجلیل شد.

به گزارش هفت‌گرد، ششمین گردهمایی مجموعه‌داران ایران شنبه ٣٠ اردیبهشت‌ماه در محل ثمن‌های تهران با حضور رییس کمیته ملی موزه‌های ایران، رییس کمیته مُهرهای تاریخی انگشتری، رییس انجمن هنرمندان خودآموخته، رییس ستاد گردشگری شهرداری تهران و تعدادی از اعضای انجمن مجموعه‌داران ایران برگزار شد.

سیداحمد محیط طباطبایی ـ رییس کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) ـ در این مراسم گفت: مجموعه‌داری فرهنگی پیش‌درآمد موزه‌داری است، این بدیهی است. بسیاری از موزه‌ها بزرگ دنیا از جمله موزه گیمه در پاریس از چندین مجموعه‌دار شکل گرفته است. در ایران نیز بخش‌هایی از مجموعه‌های خصوصی در شکل‌های مختلف و در قالب موزه فعالیت می‌کنند، مانند موزه رضا عباسی و موزه آبگینه که از کلکسیون‌های مختلف شکل گرفته‌اند.

او افزود: موزه‌داری امر جدیدی نیست و بسیار قدیمی است؛ از زمانی‌که بشر یکجانشینی را پشت سر گذاشته و در عرصه شهرنشینی وارد دوره‌ای شده که مدنیت خودش را بروز می‌دهد.

رییس کمیته ملی موزه‌های ایران ادامه داد: مجموعه‌داری یعنی ثبت و ضبط هویت، خاطره و فرهنگی که در آن بزرگ شده‌ایم و محافظت از آن برای نسل آینده و این‌که بتوان نام‌ها را پایدار کرد و این پایداری را استمرار بخشید.

محیط طباطبایی ادامه داد: ایکوم به عنوان سازمان موزه‌ای دنیا هرسال محوری را برای فعالیت خودش تعیین می‌کند، محور امسال ما «پایداری و حال خوب» است، پایداری چه در مفهوم زیست انسانی و چه در مفهوم استمرار حیات گذشته برای رسیدن به آینده پایدار است. بالطبع مجموعه‌داران یکی از ارکان اصلی شکل‌دادن این محور هستند، یعنی نیروهای بالقوه‌ای که اگر اجتماع و مدیریت درکی از آن داشته باشد آن را به نیروهای بالفعل تبدیل می‌کند تا بتواند بهترین بهره را برای شکل دادن آیندۀ جامعه امروز به کار ببرد. همچنین نهادهایی که در حوزه مدنی مسؤولیت بیشتری دارند مانند شهرداری‌ها باید بستری فراهم آورند که این مجموعه‌داران با مردم ارتباط برقرار کنند.

رییس ایکوم ایران در ادامه گفت: فرهنگ هنوز آن جایگاهی را که باید داشته باشد در جامعه ندارد و تا روزی که گمان شود فرهنگ بند ساعت است، بدون آن هم ساعت را نگه می‌دارند، اما باید به این نتیجه برسند که  فرهنگ عقربه‌های یک ساعت است و یک ساعت بدون عقربه هیچ است. به دلیل اقدامات ضدتوسعه‌ای که جوامع در قرن نوزدهم و بیستم انجام دادند، زمین تهدید شد و برای همین مفهوم توسعه پایدار در آخر قرن بیستم شکل گرفت. این مفهوم به این معنا بود که توسعه وقتی توسعه است که مبتنی بر حفظ میراث فرهنگی و تاریخی، حقوق زنان و کودکان و… باشد. پایداری وقتی شکل می‌گیرد که عناصر پایداری شکل گیرد. یکی از این عناصر افرادی هستند که وقت و زندگی‌شان را صرف جمع‌آوری مجموعه‌های فرهنگی تاریخی می‌کنند.

او افزود: انتهای کلکسیون و مجموعه‌داری به موزه می‌رسد و این موزه‌های خصوصی هستند که باید حمایت شهرداری‌ها و نهادهای دیگر از آن‌ها بالقوه شود. در نهایت تصمیم گرفته شد اتحادیه‌ای برای این موزه‌ها تشکیل دهیم که مطالبه‌گری حقوق آن‌ها در آن مطرح می‌شود. از همین هفته قرار است کارگاه‌هایی را به صورت مجازی برگزاری کنیم؛ چراکه فناوری‌های نوین به این حوزه کمک می‌کند. بسیاری از مجموعه‌داران مکانی برای ارائه مجموعه‌های خود ندارند و این فناوری‌ها کمک می‌کند که موزه‌های مجازی به وجود آید. اداره کل موزه‌های ما از این موضوع کمی عقب است و ضوابطی برای ارائه موزه‌های مجازی ارائه نکرده که البته صحبت‌هایی هم در این‌باره شده است؛ چرا که بهترین حضور همیشگی مجموعه‌داران از داخل خانه‌هایشان با دیگران از طریق فضای مجازی است و فناوری جدید به حفظ هویت و مالکیت معنوی و استفاده عمومی می‌تواند منجر شود. موزه مجازی و حضوری هم تفاوتی در جوامع امروز ندارد.

امیر قاسمی، رییس ستاد گردشگری شهرداری تهران نیز در سخنانی کوتاه اظهار کرد: نوروز امسال حدود سه میلیون نفر از مجموعه‌های موزه‌ای تهران بازدید کردند و با تورهایی که در شهر تهران برگزار شد مردم را به روش‌های مختلف برای بازدید این مجموعه‌ها بردیم. در مجموعه موزه‌ خصوصی هم باید این اقدامات انجام شود و برای معرفی این مجموعه‌ها یک بخش جداگانه باز می‌کنیم به نام موزه‌های خصوصی و آن‌ها را به مردم معرفی می‌کنیم. همچنین آمادگی داریم در تهران نمایشگاهی با حضور مجموعه‌داران و موزه‌های خصوصی برگزار کنیم.

در ادامه کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) از ۱۰ مجموعه‌دار از جمله جعفر روح‌اللهی مجموعه‌دار کبریت، خسرو احمدوند مجموعه‌دار کبریت، محمود زارعی مجموعه‌دار کبریت، ناصرالدین حسن‌زاده مجموعه‌دار نسخ خطی و کتاب،  رضا سماعی مجموعه‌دار وسایل دکوراتیو، مولایی مجموعه‌دار بلیت اتوبوس و کبریت، ناصر رجب‌زاده مجموعه‌دار کبریت، مدال، تمبر و اسکناس، علیرضا عسگری مجموعه‌دار اشیای آنتیک و موزه‌دار، حافظ نظری مجموعه‌دار کتاب و شاهین زنوزی مجموعه‌دار ماکت‌های ماشین تجلیل کرد.

خروج از نسخه موبایل