نماد سایت پایگاه خبری هفت گرد

درگذشت پدر گردشگری ایران جلال نصیریان در هشتاد سالگی

جلال نصیریان چهره ماندگار صنعت گردشگری و پذیرایی و هتل‌داری ایران بود که از دنیا رفت.

به گزارش هفت‌گرد، نصیریان سه‌شنبه ۳۰ خردادماه ۱۴۰۲ در سن هشتادسالگی درگذشت.

او زاده شهرستان اهر در استان آذربایجان غربی به سال ۱۳۲۲ بود که در سال ۱۳۴۸ و در سن ۲۶ سالگی، کارشناس تسهیلات جهانگردی سازمان جلب سیاحان وقت بود و در سال‌های واپسین کارشناس درجه‌بندی هتل‌های کشور شد و به هتل‌ها مراجعه می‌کرد و استانداردهای آموزشی و روندهای کاری هتل‌های ایران را جهت‌دهی می‌کرد.

نصیریان در سال‌های ۱۳۵۱ و ۱۳۵۲ به عنوان رییس جلب سیاحان کرمان فعالیت کرد. تلاش‌های حرفه‌ای او برای معرفی کرمان سبب شد بورسیه دوره فوق لیسانس مدیریت جهانگردی و هتل‌داری را برای سال‌های ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۵ به مدت ۴ سال در انگلستان دریافت کند. نصیریان پس از این دوره در سال ۱۳۵۵ به کشور باز گشت و جزو نخستین افرادی بود که آموزش گردشگری را به صورت حرفه‌ای در ایران آغاز کرد.
نصیریان بیش از نیم قرن در حوزه گردشگری و آموزش آداب معاشرت، پذیرایی، اخلاق و الگوهای رفتاری گردشگری فعالیت گسترده و تخصصی در ایران داشت و تألیفات بسیاری نیز در این زمینه ارائه کرد و یکی از خوشنام‌ترین موسسه های آموزش گردشگری ایران را داشت.

علی‌اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری در پیام تسلیتی برای درگذشت جلال نصیریان نوشته است:  «برکات سال‌ها فعالیت استاد نصیریان که در راس «نام‌آوران» حوزه گردشگری ماندگار خواهد ماند، تعلیم و پرورش تعداد قابل توجهی از دانش‌آموختگان و فعالان حوزه گردشگری است که هم‌اکنون در رده‌های شغلی مختلف به عنوان راهنمای تور، فعال در بخش دفاتر خدمات مسافرتی و هتلداری تا مسئولین و کارآفرینان این صنعت مشغول خدمتگزاری هستند.  این دانش خروشان و گنجینه ارزشمندی که به یاری سال‌ها تلاش و ممارست استاد نصیریان به عنوان بزرگمرد با اخلاق و متواضع این حوزه در شریان صنعت گردشگری کشور جاری است، همچون میراث ارزشمندی به یادگار خواهد ماند و اثرات آن در خاک این سرزمین ریشه‌های سبز خواهد گستراند تا طراوت گردشگری مانا ماند و برقرار، نام و یادش گرامی.»

خروج از نسخه موبایل