آخرین اخباراجتماعیفناوری اطلاعاتمحیط زیست

راه‌اندازی نخستین باتری دی‌اکسیدکربن در ساردینیا

بسیاری به دنبال جذب مستقیم کربن از اتمسفر و ذخیره آن هستند. با این وجود، شرکت انرژی دم استفاده از دی‌اکسیدکربن برای ذخیره انرژی را هدف قرار داده است.

به گزارش هفت‌گرد، جزیره ساردینیا در ایتالیا به عنوان یک مقصد گردشگری مشهور در جهان شناخته می‌شود. این جزیره اکنون عنوان میزبان نخستین باتری دی‌اکسیدکربن جهان نیز است که توسط شرکت نوپای انرژی دم (Energy Dome) راه‌اندازی شده است.

دی‌اکسیدکربن یکی از عوامل موثر در افزایش دمای سیاره زمین است. در شرایطی که کشورهای مختلف در تلاش برای کاهش میزان انتشار کربن خود هستند، نیاز به جذب دی‌اکسیدکربن منتشر شده نیز برای کنترل روند گرمایش جهانی ضروری است.

برای تحقق این هدف، بسیاری به دنبال جذب مستقیم کربن از اتمسفر و ذخیره آن هستند. با این وجود، شرکت انرژی دم استفاده از این گاز برای ذخیره انرژی را هدف قرار داده است. این روش بسیار مقیاس‌پذیر است و از محصولات آماده استفاده بهره می‌برد.

این فناوری چگونه کار می‌کند؟

 عملکرد این فناوری است که آن‌را جذاب می‌کند. دلیل استفاده انرژی دم از گاز دی‌اکسیدکربن این است که می‌تواند متراکم شده و به‌صورت مایع در دمای اتاق ذخیره شود.

دی‌اکسیدکربن در دما و فشار معمولی (ذخیره شده در یک گنبد عظیم) فشرده می‌شود تا به شکل مایع تبدیل شود. سپس، گرمای تولید شده از این فرآیند ذخیره می‌شود. این فرآیند شارژ است و می‌تواند برای ذخیره انرژی ورودی از یک منبع انرژی تجدیدپذیر مانند باد یا خورشید استفاده شود.

هنگامی‌که به تامین نیرو نیاز است، گرمای ذخیره شده برای گرم کردن دی‌اکسید‌کربن مایع استفاده می‌شود که آن‌را به گاز تبدیل کرده و سپس از یک توربین عبور کرده تا برق تولید شود.

کل فرآیند یک سامانه حلقه بسته است که در آن هیچ دی‌اکسیدکربنی در اتمسفر آزاد نمی‌شود. حتی بهتر از آن، این فناوری از عناصر کمیاب سیاره زمین، مانند لیتیوم یا کبالت استفاده نمی‌کند، بلکه فقط از فولاد و آب بهره می‌برد. از این رو، می‌توان آن‌را در هر جایی به‌کار گرفت.

سنجش سریع امکان‌پذیر است

شرکت انرژی دم فعالیت خود را در فوریه ۲۰۲۰آغاز کرد و طی یک بازه زمانی کوتاه موفق شد تا از یک طرح مفهومی به مرحله آزمایش سطح مگاوات برسد. این شرکت موفقیت خود را مدیون تیمی از کارشناسان دارای سوابق قابل توجه در زمینه توربوماشین، مهندسی فرآیند، و انرژی، و همچنین یک فرآیند صنعتی جدید می‌داند که اجزا را به طور موثر ادغام می‌کند.

انرژی دم باور دارد که فناوری معرفی شده از سوی این شرکت نه تنها می‌تواند در هر جایی به‌کار گرفته شود، بلکه این کار با نصف هزینه تاسیسات باتری یون لیتیوم با ظرفیت مشابه امکان‌پذیر است. باتری مورد استفاده در جزیره ساردینیا همچنین نشان می‌دهد که باتری‌های دی‌اکسیدکربن را می‌توان با استفاده از زنجیره‌های تامین موجود و بدون هیچ تنگنای قابل توجهی راه‌اندازی کرد.

در شرایطی که بیانیه مطبوعاتی انرژی دم اشاره‌ای به ظرفیت ذخیره باتری دی‌اکسیدکربن این شرکت نداشته است، اما بیان کرده است شرکت در حال حاضر روی یک نیروگاه اندازه کامل ۲۰ تا ۲۰۰ مگاوات ساعتی کار می‌کند که انتظار می‌رود تا اواخر سال۲۰۲۳ به بهره‌برداری برسد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا