آخرین اخبارسلامت

آیا تغییر رنگ چشم با عمل جراحی ممکن است؟

تغییر رنگ عنبیه چشم ، یک عمل جراحی زیبایی پرخطر محسوب می‌شود.

به گزارش هفت‌گرد، یکی از عمل‌های جراحی که به تازگی به فهرست زیبایی‌های ظاهری افزوده شده، تغییر رنگ عنبیه چشم است. ممکن است شما یا اطرافیان‌تان هم علاقه‌مند باشید به جراح چشم پزشک برای این عمل مراجعه کنید.

به نظر می‌رسد خالی از لطف نباشد، توصیه‌های یک متخصص چشم پزشک را در خصوص آگاهی‌بخشی این جراحی بدانید و سپس برای این عمل جراحی تصمیم درستی اتخاد کنید.

محمدمهدی حاتمی، چشم پزشکی و فلوشیپ فوق تخصصی گلوکوم به سوالاتی که می‌توانند دغدغه خیلی‎ها باشند، پاسخ داده است.

تغییر رنگ چشم همواره یکی از خواسته‌های بیماران است و تبلیغات فضای مجازی هم به این تمایل دامن می‌زنند؛ اما باید گفت اکثر روش‌هایی که برای تغییر رنگ چشم پیشنهاد می‌شوند، برای سلامتی چشم خطرناک بوده و می‌توانند بینایی را تهدید کنند.

سه روش برای تغییر رنگ چشم وجود دارد:

۱. استفاده از لنز‌های تماسی رنگی، که در رنگ‌های مختلف وجود دارند و با مراجعه به مراکز معتبر (چشم‌پزشکی یا بینایی سنجی) می‌توان تهیه کرد و برای استفاده گاهگاهی، خطری ندارند. هرچند بازهم احتمال عفونت قرنیه وجود دارد و نکات بهداشتی را باید رعایت کرد.

۲. کارگذاری یک ایمپلنت سیلیکونی رنگی در داخل چشم، که در واقع نوعی جراحی داخل چشمی محسوب می‌شود و باید در اتاق عمل و توسط جراح چشم انجام شود؛ اما خطراتی برای سلامت چشم دارد. چون این جسم خارجی در داخل چشم ممکن است باعث عفونت، التهاب و یا آسیب به قرنیه شود و بنابراین از نظر علمی، مردود و مضر است.

۳. لیزرعنبیه چشم که در واقع با سوزاندن بافت رنگی عنبیه، باعث تغییر رنگ آن می‌شود که این روش هم باعث ایجاد التهاب شدید داخل چشم و بالا رفتن فشار چشم می‌شود و امکان ابتلا به گلوکوم (آب سیاه) هم‌ وجود خواهد داشت؛ بنابراین در کل، فقط لنز تماسی رنگی آن هم به‌صورت محدود و گاهگاهی با رعایت نکات بهداشتی قابل استفاده است. روش لیزر و کار گذاشتن ایمپلنت داخل چشم، بسیار مضر هستند.

عارضه‌های احتمالی، پس از این عمل جراحی چیست؟

التهاب چشم، درد و قرمزی چشم، بالا رفتن فشار چشم و احتمال گلوکوم (آب سیاه) و احتمال نابینایی پس از عمل جراحی تغییر رنگ چشم وجود دارد و محتمل هستند.

ریسک خطر و ابتلائات جبران ناپذیر، پس از عمل جراحی، چه میزان است؟

میزان احتمال مشخص نیست؛ اما به هرحال ریسکش وجود دارد و به همین خاطر من و اکثر همکارانم، علی‌رغم اصرار بیماران، چنین عملی را انجام نمی‌دهیم.

محدودیت‌هایی که بعد از عمل جراحی ممکن است برای بیمار اعمال شوند، چیست؟

در نوع ایمپلنت رنگی که روی عنبیه گذاشته می‌شود، طبیعتا مثل مردمک نمی‌تواند سایز خودش را با نور و تاریکی تطابق دهد؛ بنابراین شب‌ها که مردمک باید باز باشد که نور بیشتری از چشم بگذرد، ایمپلنت اجازه این کار را نمی‌دهد و دید در شب کاهش پیدا می‌کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا