آخرین اخباراجتماعیمحیط زیست

کمبود نیرو و تجهیزات محیط بانی؛ دغدغه‌ای که تمامی ندارد

تامین اعتبار کافی و لازم برای تجهیز یگان حفاظت در کنار تکمیل پرسنل آن می‌تواند مشکلات یگان حفاظت را رفع کند.

به گزارش هفت‌گرد، منوچهر فلاحی معاون جانشین یگان حفاظت سازمان محیط زیست با اشاره به چالش‌هایی که یگان حفاظت محیط زیست با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند، گفت ما در بحث نیروی انسانی یگان حفاظت محیط زیست کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت خود را در اختیار داریم. یکی از اولین خواسته‌های ما رسیدن به ظرفیت کامل چارت تشکیلاتی مصوب سازمان مدیریت و برنامه ریزی است. اگر این اتفاق رخ دهد بخش اعظمی از کمبود و کاستی ما برطرف می‌شود.

واو در ادامه گفت: علت کمبود محیط‌بان این است که سازمان حفاظت محیط زیست در مقاطعی برای استخدام محیط‌بان اقدام کرده اما هیچگاه این فرایند از ابتدا بر اساس نیاز مناطق نبوده و به حداقل‌ها اکتفا شده است. لذا پس از گذشت چندین سال همچنان کمبود وجود دارد. برای حل و فصل این مسئله ما مجوز ۱۰ ساله گرفتیم و قرار شده تا سالانه ۲۵۰ نیرو جذب کنیم. این نیروها از طریق آزمون‌های استخدامی، مصاحبه و آزمون‌های عملی جذب خواهند شد.

فلاحی اضافه کرد: بحث دیگری که وجود دارد بهره‌مندی از تجهیزات نوین مانند دوربین البسه است. با توجه به موضوع تحریم‌ها تامین این تجهیزات غیرممکن نیست اما نیازمند صرف هزینه زیادی است که با بودجه فعلی ما امکان‌پذیر نیست همچنین ما برنامه داشتیم تا در زمینه اطفای حریق بیسیم‌های خود را از آنالوگ به دیجیتال به‌روز کنیم. با وجود شرایط تحریم‌ها این هزینه چندبرابر شده است. 

او افزود: تجهیزات خودرویی و موتوری محیط زیست جای زیادی برای پیشرفت دارد. برخی از نیازهای ما به موتورسیکلت‌ رفع شده اما در بحث خودرو با توجه به استهلاک دستگاه‌ها نتوانسته‌ایم خودروهایی که ۱۰۰ درصد کارایی دارند را در اختیار داشته باشیم. لذا مجبور به استفاده از خودروهای مونتاژشده و تولید داخل شدیم که در بستر خاصی تعریف شدند. به همین دلیل کارایی این تجهیزات در برخی مناطق پایین است.

فلاحی در ادامه اظهار کرد: استفاده از تجهیزات نوین برای یگان حفاظت محیط زیست نیازمند برنامه و تامین بودجه مناسب و کافی است. در عرض یکی دو سال نمی‌شود این مشکل را برطرف کرد. ما سعی می‌کنیم تا کمبود موجود را به نحوی جبران کنیم.

معاون جانشین یگان حفاظت محیط زیست درباره علت افزایش درگیری محیط‌بانان با متخلفان گفت: افزایش میزان درگیری بسته به عوامل مختلفی است. میزان حضور نیروها در منطقه و افزایش تعداد نیروها می‌تواند سبب برخورد و درگیری بیشتری شود همچنین اتفاق افتادن شرایطی خاص بین محیط بانان و متخلفان می تواند خطر این موضوع را بالا ببرد. در برخی موارد متخلفانی که از مهلکه فرار می‌کنند دست به تیراندازی به سمت نیروها می‌زنند. در واقع چندین عامل دست به دست هم می‌دهند تا درگیری رخ دهد حتی در برخی مناطق نیز کمبود نیرو باعث تحریک متخلفان و افزایش احتمال درگیری می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا