آخرین اخباراجتماعیشهری

رشد ۱۶ درصدی قیمت طلا برخلاف بازارهای جهانی

قیمت جهانی طلا از ابتدای سال جاری تا کنون حدود ۱۰ درصد کاهش داشته است؛ این در حالی است که ارزش طلا در بازار ایران طی این مدت ۱۶ درصد رشد داشته است.

به گزارش هفت‌گرد، شهرام مرصعی رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی در خصوص عوامل موثر بر نوسانات بازار طلا اظهار کرد: مدت‌زمان طولانی است که اکثر اقتصاددانان نسبت به اقتصاد دستوری انتقاد می‌کنند و در جهت تغییر این امر در تلاش هستند اما متاسفانه انتقادها و تلاش‌های متعدد در خصوص تغییر این رویه مثمر ثمر نبوده است.

او افزود: از جمله نتایج اقتصاد دستوری صعود ارزش دلار طی این سال‌ها از ۳۰۰۰ به بیش از ۳۰ هزار تومان بوده است.

رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی با اشاره به رشد قیمت طلا در بازار ایران تصریح کرد: دلیل رشد ۱۶ درصدی ارزش طلا در بازار ایران ناشی از افزایش قیمت جهانی طلا، ورود و خروج آن، عرضه و تقاضا و… نیست بلکه نتیجه نوسانات ارزش دلار در کشور است. این موضوع نشان‌دهنده تورم ۲۶ درصدی حاکم بر کشور از ابتدای سال تاکنون است.

مرصعی گفت: این روزها بازار طلا از آن رونقی که باید برخوردار نیست و مردم صرفا جهت خریدهای بسیار ضروری به طلافروشان مراجعه می‌کنند. هم‌اکنون نیاز بازار طلا به تقاضای مردم بیش از هر زمان دیگری است.

او اضافه کرد: در حال حاضر هدف مردم از مراجعه به طلافروشی‌ها تهیه طلای خام به عنوان یک سرمایه‌ است نه خرید طلای ساخته شده. این اتفاق در آینده موجب ویرانی صنعت طلا خواهد شد. عدم ورود طلا به صنعت و ذخیره‌سازی آن در صندوق‌های مردم دریچه‌ای رو به نابودی صنعت طلا در ایران خواهد بود.

رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی ادامه داد: گرایش مردم به انبار طلا، سکه و… تنها به دلیل عدم اطمینان به اقتصاد کشور است. زمانی که اقتصاد کشور از حالت دستوری خارج شده و بسترهای مناسب توسعه فراهم شد، اولین گام ما جهت دست‌یابی به ثبات اقتصادی برداشته شده است.

مرصعی اضافه کرد: در صورت ادامه روند اقتصاد دستوری شاهد ادامه نوسانات در بازارهای ایران از جمله بازار طلا خواهیم بود. ممکن است ارزش طلا در بازار ایران کاهش یابد اما این امر بنا به اقتصاد دستوری کاملا کوتاه‌مدت و موقتی خواهد بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا