آخرین اخباراجتماعیفرهنگیموسیقی

سی سالگی سرود ملی و اما و اگرها

آهنگساز و سازنده سرود ملی ایران در سالگرد سی‌سالگی این سرود درباره شباهت آن با سرود ملی کره جنوبی توضیح داد و گفت: سرود ملی فرم خاصی دارد که باید رعایت شود. ممکن است یک جاهایی از سرود کشورهای مختلف به هم شبیه باشند.

به گزارش هفت‌گرد، در دوران پس از انقلاب اسلامی ایران که کشورمان هویتی جدید پیدا کرد، عناصر هویتی قبلی همچون پرچم، سرود ملی و … حذف و نمادها و نشانه‌های تازه جایگزین شد. سرود پاینده بادا ایران که با مَطلع «شد جمهوری اسلامی به پا» آغاز می‌شد در سال ۱۳۵۷ ساخته و شنیده شد. سپس در شب سوم خردادماه ۱۳۷۱سرود دیگری با عنوان مهر خاوران جای سرود ملّی قبلی را گرفت و تثبیت شد.

حسن ریاحی، در سی‌سالگی این سرود، خاطرات گذشته را ورق زد و از گذشته و حواشی این سرود گفت.

شعر را بعدها سرودند

او با یادآوری این نکته که سی سال از زمان ساخت این سرود می‌گذرد می‌گوید:آن زمان اعلام کردند سرود ملی به دلایلی باید تعویض شود. از هنرمندان دعوت کردند تا آثارشان را ارائه دهند. حدود ۹۷ اثر شرکت کردند که مدارکش موجود است. آثار این ۹۷ نفر بررسی و ۳۷ اثر انتخاب شد. شرکت‌کنندگان از قشرهای مختلف بودند. در مرحله سوم ده اثر انتخاب شد. قرار شد این ده اثر اجرا و ضبط شود. یکی دو ماه این مرحله طول کشید. در مرحله آخر سه اثر را به دفتر مقام معظم رهبری فرستادند. ایشان تصمیم گرفتند که سرود فعلی انتخاب شود.

ریاحی با بیان این‌که شعر این سرود را بعدها شعرای سازمان صداوسیما سرودند تاکید کرد: سرودها بدون کلام ساخته شدند. زمانی‌که ما سرود را ساختیم نمی‌دانستیم چه شعری قرار است روی آن بنشیند. شعر را تیم شعرای صداوسیما سرودند. هفت شاعر بودند که دو نفرشان الان مرحوم شدند.

سرود ملی ما شبیه سرود ملی کره جنوبی است!

من تمام سرودها را گوش کرده بودم. سرود کره جنوبی را آن زمان به‌صورت اتفاقی شنیده بودم. ولی دقت نکردم. اعتقاد دارم همه سرودهای ملی در همه جای دنیا شبیه به هم هستند. فقط چهار نت از این دو سرود و یکی دو جای آن شبیه هم شده است.

این آهنگساز پیشکسوت با مقایسه سرود قبلی و فعلی بیان کرد: یکی از مشکلات سرود قبلی زمان طولانی آن بود که حدود ۴ دقیقه طول می‌کشید. سرود فعلی ۵۹ ثانیه زمان دارد. بقیه سرودهایی که در رقابت شرکت کردند نیز بیشتر از یک دقیقه زمان داشتند. سرود در مراسم رسمی خوانده می‌شود و باید خیلی فشرده باشد. من تصمیم گرفتم پایه این سرود ایرانی باشد. این سرود با پیش درآمد ماهور شروع می‌شود و وقتی به شهیدان می‌رسد، به گوشه میگلی می‌رود. در ابتدای سرود یک خبر را داریم، بعد به اوج می‌رسد و پایان می‌یابد. از سرود فعلی خیلی راضی هستم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا