آخرین اخباراجتماعیمحیط زیست

حفظ و احیای منابع طبیعی باید مطالبه مردمی شود

هدف اصلی در هر مسئولیت و سازمانی باید خدمت به مردم و پیشبرد هر چه بهتر امور باشد، یکی از رویکردهای اصلی سازمان منابع طبیعی هم‌افزایی با مردم و دستگاه‌ها برای حفاظت و احیای منابع‌طبیعی است.

به گزارش هفت‌گرد، مسعود منصور رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به این‌که در آستانه روز جهانی مقابله با بیابان‌زدایی و خشکسالی که در سال جاری با شعار «عبور از خشکسالی با مشارکت همگانی» برگزار می‌شود، با تأکید بر هم‌افزایی و تعامل دستگاه‌های اجرایی در حفاظت و احیای منابع‌ طبیعی گفت: با همکاری و مشارکت یکدیگر باید به دنبال کاهش آسیب به منابع‌ طبیعی و محیط زیست و سازگاری با پدیده‌های طبیعی همچون خشکسالی و گرد و غبار باشیم.

رئیس سازمان منابع‌ طبیعی و آبخیزداری کشور همچنین اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی منابع‌طبیعی را از الزامات موفقیت در این بخش دانست و اظهارکرد: برای جلب مشارکت آحاد جامعه در حفظ و احیای این منابع ارزشمند، باید این موضوع به مطالبه عمومی تبدیل شود و رسانه‌ها از جمله صدا و سیما و آموزش‌وپرورش می‌توانند در این خصوص نقش‌آفرینی ویژه‌ای کنند.

وی در تبیین رویکرد سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در جلب مشارکت دستگاه‌های اجرایی و مردم برای کاهش تخریب سرزمین گفت: احصا و ثبت بیش از ۱۸۰ هزار همیار طبیعت، احیای ۸۵ هزار هکتار از عرصه‌های بیابانی در قالب مسئولیت اجتماعی و با کمک فعالان حوزه صنعت و معدن در سال گذشته، انجام ۱۰۰ هزار هکتار پروژه‌های آبخیزداری با مشارکت مردم و خیرین و فعالیت‌های مشترک با آموزش و پرورش برای فرهنگ‌سازی از ثمرات رویکرد مشارکتی و تعامل با بخش‌های مختلف است که باید با جدیت گسترش یابد.

منصور افزود: محیط زیست مرز ندارد به‌عنوان مثال تخریب جنگل در برزیل فقط بر آن منطقه تأثیر نمی‌گذارد بلکه آثار آن تمامی جهان را به مخاطره می‌اندازد. از این جهت گفته می‌شود که آثار مسائل زیست محیطی فرامرزی است و در جلوگیری و کاهش تخریب و در احیای عرصه‌های تخریب یافته همه مسئولند، لذا معتقدیم هم در بُعد داخل کشور و خارج کشور این هم‌افزایی باید ایجاد شود.

رئیس سازمان منابع‌ طبیعی و آبخیزداری کشور با اشاره به پیامدهای منفی تخریب منابع طبیعی در کشورهای همسایه گفت: در بُعد بین‌المللی عضویت ایران و کشورهای همسایه در کنوانسیون مقابله با بیابان‌زایی و کاهش اثرات خشکسالی(UNCCD) زمینه خوبی برای تعامل و هم‌افزایی بین دولت‌ها ایجاد کرده است.

وی همچنین مصوبات کمیته کارشناسی کارگروه ملی مقابله با بیابان‌زایی را مهم بر شمرد و خواستار تدوین پیشنهادات و اقدامات مشخص و کاربردی برای هریک از نهادهای عضو کارگروه ملی شد تا در یک حرکت رو به جلو شاهد اقدامات ملموس در کاهش تخریب سرزمین و نیز احیای منابع طبیعی باشیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا