آخرین اخباراجتماعیمحیط زیست

ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران با همکاری ایران و آذربایجان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از ثبت جهانی جنگل های ارسباران با همکاری آذربایجان و ایران خبر داد.

به گزارش هفت‌گرد، احمد حمزه زاده گفت: مراحل اداری و مستندسازی و تهیه مدارک مربوط برای این کار توسط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی آماده شده و رایزنی‌های لازم با طرف‌های جمهوری آذربایجان برای ارائه این مستندات به سازمان جهانی یونسکو به انجام رسیده است.

به گفته او، تفاهمات کامل بین ایران و جمهوری آذربایجان در این زمینه و به منظور ارائه پرونده مشترک برای ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران در فهرست آثار جهانی صورت گرفته است.

حمزه زاده با اشاره به اینکه تاکنون در سه نوبت پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران و دیزمار از سوی جمهوری اسلامی ایران به یونسکو ارسال شده است، اظهار داشت: اما در هر سه نوبت کارشناسان ایراداتی به پرونده داشته و تاکنون ثبت جهانی این جنگل‌ها محقق نشده است.

حمزه زاده، دخل و تصرف‌های انسانی را یکی از دلایل اصلی و مهم کارشناسان یونسکو برای ثبت نشدن جنگل‌های ارسباران در فهرست آثار جهانی اعلام و اضافه کرد: بر همین اساس اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در جلسات مختلف کارشناسی، جنگل‌های دیزمار را نیز به مجموعه موردنظر، اضافه و الحاق کرد و با مذاکرات انجام شده با کشور دوست و همسایه جمهوری آذربایجان، موافقت آنها را برای ارسال پرونده مشترک به یونسکو جلب کردیم.

وی گستردگی پرونده مشترک ایران و آذربایجان را مربوط به پارک هیرکانی دانست که تمامی موارد، مستندات و زمینه سازی‌های آن برای ارائه به یونسکو آماده شده است.

حمزه زاده یادآور شد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، این پرونده مهم جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در تیر ماه سال آینده طرح داوری خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا