آخرین اخباراجتماعیفناوری اطلاعات

شکست موشک «آسترا» دو ماهواره ناسا را از بین برد!

با شکست ماموریت موشک «آسترا»(Astra)، دو مورد از اولین تاسواره‌های TROPICS ناسا که برای مطالعه طوفان‌های شدید پرتاب شده بودند، از بین رفتند.

به گزارش هفت‌گرد و به نقل از اسپیس، یک موشک آسترا که حامل دو ماهواره کوچک ردیاب توفان برای ناسا بود پس از بروز یک نقص بزرگ، مدت کوتاهی پس از بلند شدن در روز یکشنبه(۱۲ ژوئن) شکست خورده و از رسیدن به مدار زمین بازماند.

مرحله دوم این موشک موسوم بهLaunch Vehicle ۰۰۱۰ (LV۰۰۱۰)، پس از بلند شدن از سکوی پرتاب در پایگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا در ساعت ۱:۴۳ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی (۲۲:۱۳ به وقت ایران)، دچار مشکل شد و به‌دنبال آن دو تاسواره ناسا، که اولین موارد از ناوگان شش ماهواره‌ای این آژانس برای ردیابی توفان‌ها بودند، ‌از بین رفتند.

آماندا دورک فرای (Amanda Durk Frye)، مدیر ارشد مرحله اول و تولید موتور آسترا، در حین تفسیر پخش زنده پرتاب گفت: موتور مرحله بالایی زود خاموش شد و ما محموله‌های خود را در مدار قرار ندادیم.

مقامات آسترا در توییتر نوشتند: ما حسرت و تاسف خود را با ناسا و تیم محموله در میان گذاشته‌ایم. اطلاعات بیشتر پس از تکمیل بررسی کامل داده‌ها ارائه خواهد شد.

ماموریت موشک LV۰۰۱۰ حامل اولین ماهواره‌های ناسا از ماموریت TROPICS بود. این مورد از سه مأموریت TROPICS برنامه‌ریزی شده امسال توسط آسترا بود که هر کدام دو تاسواره ناسا به اندازه یک قرص نان را با خود حمل می کنند. قرارداد آسترا با ناسا در مجموع ۷.۹۵ میلیون دلار برای این شرکت ارزش افزوده داشته است.

اسکات براون (Scott Braun)، پژوهشگر هواشناسی در مرکز پروازهای فضایی گادرد ناسا در گرین‌بلت، می‌گوید : TROPICS  به‌طور مداوم نماهایی از توفان‌های استوایی برای ما فراهم می‌کنند و درکی از شکل‌گیری، تشدید، و تعامل آنها محیط‌ و داده‌های حیاتی برای پایش و پیش‌بینی توفان ارائه می‌کنند.

ناسا امیدوار بود بتواند با استفاده از سه جفت ماهواره TROPICS، که هر یک در مداری متفاوت قرار می‌گیرند، توفان‌ها را هر یک ساعت یک بار رصد کند. مشخص نیست که آیا این آژانس همچنان می‌تواند تنها با چهار ماهواره این کار را انجام دهد یا اینکه دو ماهواره از دست رفته در پرتاب امروز جایگزین خواهند شد.

پرتاب ناموفق روز یکشنبه دومین اشتباه امسال برای آسترا است. در ماه فوریه، این شرکت مستقر در کالیفرنیا در پرتاب چهار تاسواره ناسا به عنوان بخشی از ماموریت ELaNa ۴۱ شکست‌خورد، پروازی که از سکوی پرتاب فلوریدا انجام شد و اولین تلاش آسترا برای حمل محموله برای مشتری بود.

موشک LV۰۰۰۹ آسترا یک ماه بعد، از یک سکوی پرتاب در پایگاه بندرگاه فضایی اقیانوس آرام در جزیره کودیاک آلاسکا، با موفقیت به مدار رسید و اولین پرتاب موفقیت آمیز مداری این شرکت در یکی از این پروازهای آزمایشی در ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ رقم خورد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا