اجتماعیمحیط زیست

کاهش سطح آب دریای خزر لایروبی خلیج گرگان را بی‌تأثیر می‌کند

تراز آب دریای خزر به دلیل تغییر اقلیم و تبخیر بسیار زیاد در حال کاهش است و براساس مطالعات انجام شده تا سال ۲۰۵۰, ۳ متر کاهش پیدا می‌کند و این کاهش ادامه‌دار خواهد بود لذا لایروبی خلیجی به این وسعت بی‌نتیجه خواهد بود.

به گزارش هفت‌گرد، به منظور نجات “خلیج گرگان” از خشک شدن کامل، مقرر شده است تا سازمان بنادر و کشتیرانی ۲ کانال آشوراده و چوپوقلی که ارتباط‌دهنده خلیج گرگان هستند را با تخصیص اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان، لایروبی کند تا ارتباط آب خزر با خلیج گرگان بیشتر شود اما این طرح با مخالفت بسیاری از کارشناسان محیط زیست شده و متخصصان این طرح را علاج کار خلیج گرگان نمی‌دانند!

در رابطه با این موضوع محسن موسوی خوانساری, اظهار کرد: خلیج گرگان یک تورفتگی آب در داخل ساحل است و به جز یک آبراهه کوچک که در مسیری کوتاه, آن را به دریا متصل می‌کند راه به جایی ندارد. در رابطه با احیای این خلیج باید 2 نکته را در نظر گرفت, اول اینکه تراز آب دریای خزر به دلیل تغییر اقلیم و تبخیر بسیار زیاد در حال کاهش است و بر اساس مطالعات انجام شده تا سال ۳۲۰۵۰ متر کاهش پیدا می‌کند و این کاهش ادامه‌دار خواهد بود لذا لایروبی خلیجی به این وسعت بی‌نتیجه است.

او ادامه داد: با توجه به اینکه ساحل دریای خزر در محدوده کشور ما در منطقه عمیق واقع شده است ما کمترین آسیب را از کاهش تراز آب خزر می‌بینیم و خسارت ما نسبت به کشوری مانند روسیه که خودش ۹۰درصد آب خزر را از طریق ولگا تأمین می‌کند, بسیار کم است اما متأسفانه کشور ما در یک نقطه از این موضوع آسیب می‌بیند که آن هم خلیج گرگان است. لذا لایروبی چه در جهت گردشگری و چه در جهت احیای خلیج اشتباه است چرا که آب خزر در حال پایین رفتن است و نمی‌توان در مقابل این کاهش سطح آب مقاومت کرد.

این کارشناس محیط زیست مصالح و دورریزهای به وجود آمده به دنبال لایروبی را دومین چالش پیشروی این طرح دانست و گفت: حتی اگر لایروبی هم درست باشد, باید مشخص شود که این مصالح قرار است در کجا ریخته شود. این مصالح در هر نقطه‌ای که وارد شوند, موجب آلودگی محیط زیست آن منطقه می‌شوند. خلیج گرگان منطقه‌ای بسیار بکر و طبیعی است و این مصالح و آلودگی‌ها می‌تواند آن را نابود کند.

موسوی خاطرنشان کرد: هر گونه اقدامی که قرار است برای احیای خلیج گرگان انجام شود, باید پدیده تغییر اقلیم در کنار آن دیده شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا