آخرین اخباراجتماعیشهریمحیط زیست

دمای ۴۲ درجه‌ای در انتظار تهران در تابستان

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی با بیان اینکه دمای هوا تا نیمه اول مرداد بین ۱ تا ۱.۵ درجه بیش از حد نرمال خواهد بود اظهار کرد: امسال تابستان خنکی نداریم و گرایش دما به بیش از حد نرمال است.

به گزارش هفت‌گرد، احد وظیفه درباره میزان بارش و وضعیت دمای خرداد اظهار کرد: دمای هوای خرداد در مقایسه با بلندمدت در تمام نقاط کشور ۱.۵ درجه بیش از حد نرمال  و بارندگی نیز کمتر از حد نرمال بوده است.

او در ادامه اظهارکرد: غالب نقاط کشور در نیمه اول تیرماه تا نیمه دوم مردادماه بدون بارش خواهند بود و تنها بخش‌های کوچکی همچون سیستان و بلوچستان، منطقه ارسباران، شمال آذربایجان غربی تا شمال آذربایجان شرقی و در برخی مواقع اردبیل بارندگی خواهند داشت و باقی مناطق کشور تقریبا بارندگی نخواهند داشت. به‌طورکلی در تابستان انتظار بارندگی در کشور به جز در دو منطقه سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان را نداریم.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی ادامه داد: پدیده مورد انتظار دیگر طی تابستان، بارش‌های سیل‌آسایی است که در هندوستان و پاکستان رخ می‌دهد و در برخی مواقع این سیستم‌ها به سمت شرق کشورمان کشیده شده و در ساعات بعدازظهر نواحی شرقی کشور را با توفان‌های تندری و رگبار تحت تاثیر قرار می‌دهند که منجر به سیل نیز می‌شود.

او افزود: میزان بارش‌ها به الگوی اقلیمی مناطق مربوط و ممکن است که در سایر نقاط کشور بارش‌ها به‌ندرت اتفاق افتد ولی در دامنه‌های زاگرس بارش‌هایی به‌صورت رگبار و رعد و برق‌های پراکنده داشته باشیم.

به گفته وظیفه بعد از مرداد، در نیمه دوم شهریور سیستم‌هایی از غرب وارد کشور می‌شوند و شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران و گاهی گلستان تحت تاثیر این سیستم‌ها قرار می‌گیرند و این سیستم‌ها می‌توانند وقوع رگبار و رعدوبرق در استان‌های شمال کشور را ایجاد کنند که درگذشته نیز موجب سیل‌های مهیب شده است.

او درباره دمای کشور اظهار کرد: طبق پیش‌بینی‌های فصلی از ابتدای سال آبی تاکنون دمای کشور ۱ تا ۱.۵ درجه سانتیگراد به‌ویژه در نیمه‌غربی کشور بیش از حد نرمال و در نیمه شرقی کشور ۰.۵ تا ۱ درجه سانتیگراد بیش از حد نرمال برآورد شده است.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی افزود: از تیرماه نیمه غربی کشور و استان‌هایی که در مجاورت زاگرس هستند و شمال غرب کشور دمایی بین ۱ تا ۱.۵ درجه سانتیگراد را تجربه خواهند کرد و بیشترین میزان دما را از نیمه دوم تیر تا نیمه اول مرداد خواهیم داشت. به‌طورکلی تمام کشور دمایی بین ۱ تا ۱.۵ درجه بیش از حد نرمال را تجربه خواهد کرد.

او  با بیان اینکه بالاترین دمای تهران طی نیمه دوم تیر تا مرداد ۴۲.۶ درجه سانتیگراد و  در نهایت به مدت یک روز خواهد بود، اظهار کرد: طبق اقلیم و الگوی بلندمدت، گرم‌ترین نقاط کشور در عرصه‌ جنوبی کشور قرار دارند و استان‌های بوشهر، جنوب فارس، استان خوزستان، جنوب استان ایلام و هرمزگان گرم‌ترین استان‌های کشور هستند و هرچه به عرصه‌ شمال کشور نزدیک‌تر می‌شویم دما نیز کاهش می‌یابد.

وظیفه ادامه داد: مناطقی همچون یزد، اصفهان و قم نیز به دلیل شرایط اقلیمی خشک دمای هوای بالایی دارند.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی افزود: میانگین دمای کشور در مناطقی همچون کرمانشاه، لرستان، تهران، البرز و قزوین و تمام استان‌هایی که در غرب، جنوب غرب و شمال غرب قرار دارند در تیر  و مرداد بین ۱ تا ۱.۵ درجه  سانتیگراد بیش از حد میانگین دما در این ماه خواهد بود که این شرایط مربوط به تغییر الگوها و پیوندهای بزرگ‌مقیاس است.

وظیفه در پایان تصریح کرد: امسال تابستان خنکی نداریم و از نظر دمایی تابستانی معمول با گرایش دمای کمی بالاتر از نرمال خواهد بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا