آخرین اخباراجتماعیفناوری اطلاعات

استاد دانشگاه تهران برنده مدال پوشکین شد

مرضیه یحیی‌پور استاد تمام دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران برنده مدال پوشکین شد.

به گزارش هفت‌گرد از روابط عمومی دانشگاه تهران، مدال پوشکین یک نشان دولتی فدراسیون روسیه است که بر اساس رزومه و بررسی فعالیت‌های علمی و پژوهشی کاندیداهای برجسته از سراسر جهان، به فرمان شخص اول دولت فدراسیون روسیه (رئیس‌جمهور) به شهروندان روسی و خارجی به دلیل دستاوردهای وزین و ارزشمند در حوزۀ علوم انسانی، ادبیات، آموزش، هنر و فرهنگ اعطا می‌شود.

این مدال بالاترین نشان دولتی در این حوزه است و به‌منظور قدردانی به افرادی اهدا می‌شود که در ترویج فرهنگ مردمی و آموزش، افرادی برجسته بوده و همچنین در راستای تقریب فرهنگ‌ها و ادبیات تلاش کرده‌اند.

مرضیه یحیی‌پور استاد دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران، نخستین چهره علمی ایرانی است که موفق به کسب مدال پوشکین شده است. این نشان در سفارت روسیه در ایران توسط سفیر روسیه به نمایندگی از رئیس‌جمهور این کشور، به دکتر یحیی‌پور اهدا شد.

مرضیه یحیی‌پور از جمله اساتید مؤسس محسوب می‌شود؛ به‌طوری‌که پایه‌گذار و عضو مؤسس انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی ۱۳۹۱ (۲۰۱۲)، پایه‌گذار و سردبیر پژوهشنامه زبان و ادبیات روسی به عنوان اولین و تنها مجله علمی‌-‌پژوهشی به زبان روسی در ایران، عضو مؤسس انجمن ایرانشناسی و عضو مؤسس قطب زبانشناسی پیکره‌ای از جمله سوابق وی محسوب می‌شود.

راه‌اندازی مقطع کارشناسی ارشد آموزش زبان دانشگاه تربیت مدرس، همکاری در راه اندازی کارشناسی ارشد آموزش زبان دانشگاه تهران، راه‌اندازی کارشناسی رشته مترجمی زبان روسی دانشگاه گیلان، راه‌اندازی کارشناسی ارشد ادبیات روسی دانشگاه تهران، راه‌اندازی کارشناسی ارشد روسیه‌شناسی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و راه‌اندازی کارشناسی رشته زبان روسی دانشگاه الزهرا (س) از دیگر اقدامات تأسیسی این استاد دانشگاه تهران است.

مرضیه یحیی‌پور در طول فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود موفق به دریافت نشان‌ها و افتخارات متعددی شده است که کسب صاحب نشان درجه ۱ پژوهش به عنوان پژوهشگر برجسته دانشگاه تهران (۱۳۹۳) در بیست‌وسومین جشنواره پژوهش دانشگاه تهران و برنده مدال پوشکین (نشان دولتی فدراسیون روسیه) از مهمترین آنهاست.

تألیف و ترجمه بیش از ۲۰ کتاب، سردبیری مجله پژوهش زبان‌های خارجی دانشگاه تهران و عضویت در هیأت تحریریه مجلات و نشریه‌هایی نظیر فیل‌لوگوس «ФИЛОLOGOS» دانشگاه دولتی ایوان بونین یلتس، مجله وستنیک دانشگاه پرم روسیه، پژوهش‌های علوم انسانی اوراسیا، ادبیات تطبیقی دانشگاه کرمان، پژوهش ادبیات معاصر جهان دانشگاه تهران، زن در فرهنگ و هنر دانشگاه تهران و مجله پژوهش زبان‌های خارجی از جمله فعالیت‌های علمی و اجرایی این استاد دانشگاه تهران است.

یحیی‌پور دارای بیش از ۴۰ مقاله علمی- پژوهشی چاپ‌شده در نشریات بین‌المللی، نزدیک ۵۰ مقاله چاپ شده در نشریات داخلی و بیش از ۷۰ مقاله ارائه شده در همایش‌های داخلی و بین‌‌المللی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا