آخرین اخباراجتماعیفناوری اطلاعات

پوست مصنوعی جدید به ربات‌ها حس لامسه می‌دهد

این فناوری از شناسایی منبع آلودگی در رودخانه‌ گرفته تا «حس کردن» وجود مواد منفجره در چمدانی مشکوک در فرودگاه می‌تواند کاربرد داشته باشد‌.

به گزارش هفت‌گرد، محققان توانسته‌اند پوستی مصنوعی بسازند که حس لامسه‌ای شبیه حس لامسه انسان به ربات‌ها می‌دهد.

به گفته محققان موسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) که این پوست را ساخته‌اند، ربات‌ها به کمک آن می‌توانند دما، فشار و حتی مواد شیمیایی سمی را حس کنند.

این فناوری از شناسایی منبع آلودگی در رودخانه‌ گرفته تا «حس کردن» وجود مواد منفجره در چمدانی مشکوک در فرودگاه می‌تواند کاربرد داشته باشد.

این پوست مصنوعی در آزمایشگاه موسسه فناوری کالیفرنیا تولید شده است و وی گائو، استادیار مهندسی پزشکی این موسسه، گفت: «نقش مهم ربات‌های پیشرفته در حوزه امنیت، کشاورزی و تولید کارخانه‌ای رو به افزایش است.»

هوش مصنوعی‌ که از مغز تقلید می‌کند، مانند انسان نیاز به خواب دارد

«آیا می‌توانیم به این ربات‌ها حس لامسه و حس تشخیص دما بدهیم؟ آیا همچنین می‌توانیم قابلیت حس کردن مواد شیمیایی مثل مواد منفجره و عامل‌های اعصاب یا خطرات زیستی مثل باکتری‌های عفونت‌زا و ویروس‌ها را به آن‌ها بدهیم؟ مشغول کار در این زمینه‌‌ایم.»

این فناوری بخشی از بستری رباتی و قابل اتصال به حسگرهای متصل به پوست انسان است که به شخص امکان می‌دهد بازویی رباتی را کنترل و بازخوردها را از طریق پوست خودش دریافت کند.

حسگرهای پوست مصنوعی در آب‌ژلی (hydrogel) تعبیه شده است که به دست رباتی حالتی نرم و «شکل‌پذیر» شبیه گوشت انسان می‌دهد. این حسگرها را می‌توان شبیه روشی که چاپگر جوهرافشان عمل می‌کند روی پوست چاپ کرد.

دکتر گائو گفت: «در چاپ جوهرافشان کارتریج قطرات جوهر را بیرون می‌ریزد اما به‌جای جوهر عادی می‌توان محلول دیگری به کار برد. خودمان نوعی جوهر حاوی نانومواد تولید کردیم.»

اکنون محققان امیدوارند بتوانند این سامانه را توسعه دهند به‌طوری که دارای دوام و قابلیت کارکرد بیشتری برای کاربردهای تجاری باشد.

دکتر گائو گفت: «به نظرم اثبات مفهومی را نمایش دادیم اما می‌خواهیم پایداری این پوست رباتی را افزایش دهیم که ماندگارتر باشد.»

«امیدواریم این فناوری با بهینه‌سازی جوهرهای جدید و مواد جدید برای انواع تشخیص‌های هدفمند قابل استفاده باشد. می‌خواهیم در ربات‌های قدرتمندتر از آن استفاده کنیم تا فعال‌تر و هوشمندتر شوند.»

شرح این پوست مصنوعی در مقاله‌ای به نام «واسط نرم تمام چاپی انسان-ماشین در خدمت حسگری فیزیکی شیمیایی رباتی» در آخرین شماره نشریه ساینس رباتیکس (Science Robotics) منتشر شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا