آخرین اخباراجتماعیحقوقیشهری

کاهش ساعات کار بر فضای کسب و کار موثر بوده است؟

یک فعال حوزه کار معتقد است تغییر یکباره ساعات کار بر فعالیت صنوف و کسب و کارها تاثیر می‌گذارد و این کاهش نباید موجب توقف خط تولید کارخانه‌ها و تعطیلی فعالیت کارگران در مجموعه ها و شهرک‌های صنعتی شود.

به گزارش هفت‌گرد، ناصر چمنی در ارزیابی اجرای طرح کاهش ساعات کار و تاثیر آن بر فضای کسب و کار اظهار کرد: بدون تردید کاهش ساعات کار برای صرفه‌جوبی در مصرف برق خوب است ولی این طرح در فضای کسب و کار تاثیر می‌گذارد چون وقتی به یکباره ساعات کار را تغییر می‌دهیم روی فعالیت کسبه، بانک‌ها و واحدهایی که تا قبل از آن با شرایطی مشغول کار بودند دچار تغییر می‌شود و ممکن است برخی مجموعه‌ها نتوانند خود را با این تغییرات وفق دهند.

او افزود: ممکن است اجرای این طرح در برخی استان‌ها مثل خوزستان جواب بدهد ولی در کلان شهرهایی مثل تهران فضای کسب و کار را تحت تاثیر قرار می‌دهد به‌خصوص آنکه به مجموعه‌های تولیدی و شهرکهای صنعتی و کارخانه‌ها بگوییم که ساعات کارشان را کاهش بدهند.

چمنی ادامه داد: با قطع برق یا کاهش ساعات کار در نواحی صنعتی و کارخانه ها کارگران آسیب می بینند و ناچار به تعطیلی یا توقف خط تولید می‌شوند و این امر به کارفرما ضربه می‌زند.

به گفته این فعال حوزه کار، وقتی خط تولید کالایی متوقف می‌شود، محصول دیر به بازار عرضه می‌شود در نتیجه بازار به دلیل کمبود کالا واکنش نشان می‌دهد؛ از سوی دیگر کارگرانی که به کار در شیفت اضافه امید بسته‌اند به دلیل تعطیلی کار، اضافه کاری خود را از دست می‌دهند و به کار در شغل‌های کاذب روی می‌آورند.

وی گفت: برخی کارها هستند که به لحاظ عمومی نیاز به مراجعه حضوری افراد دارد که با کاهش ساعات کار ممکن است در برخی از ساعات روز ازدحام در این مراکز و ترافیک در خیابان‌ها را شاهد باشیم، مثل کاهش ساعات کار بانک‌ها که هجوم افراد در ساعات اولیه را برای انجام کار بانکی به دنبال دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا