آخرین اخبار

قره‌چمن دهستانی ییلاقی در شیراز

دشت ارژن بخشی سرسبز و خوش آب و هوا و از محبوب ترین جاذبه‌های طبیعی شیراز است که روستاهای دیدنی و زیبای آن آوازه‌ای فراملی دارد.

 به گزارش هفت‌گرد، این دهستان در استان فارس، شهرستان شیراز، بخش ارژن قرار داشته، براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن در حدود ۲۰۳۴ خانوار بوده و در مجموع شامل ۲۴ روستا می باشد. خانه زنیان، مرکزیت دهستان قره‌چمن بوده که مساحتی بالغ بر ۷۳۰ کیلومتر مربع دارد. قره چمن شیراز مجموعه روستاهای حاصلخیزی است که طبیعت چشم‌نواز و مفرحی داشته و از محبوب‌ترین جاهای دیدنی شیراز برای گردشگران و مسافران است.

مردم دشت ارژن، مسلمان و شیعه اثنی‌عشری بوده، همچون سایر مردم  ایران، از نژاد آریایی می‌باشند. مردم این منطقه خوش آب و هوا، با گویش محلی دلنشین و خوش آهنگ خویش، فارسی را سخن می‌گویند. البته ۲۰% مردم دهستان قره‌چمن که از عشایر غیور می‌باشند، به زبان ترکی نیز صحبت می‌کنند.

دشت ارژن بخشی سرسبز و خوش آب و هوا و از محبوب‌ترین جاذبه‌های طبیعی شیراز است که روستاهای دیدنی و زیبای آن آوازه‌ای فراملی دارد. دشت ارژن تفرجگاه‌های زیبایی در نقاط مختلف خویش دارد همچون: چشمه فاطی در دشت قره‌چمن، چشمه خارنگان، چهل چشمه کرونی، شاه ابوالخیر، چشمه خونه‌حاجی در دهستان کوهمره سرخی، سربهاره، آبشار چراب، چشمه سرخون، هفت برم و …دشت ارژن از دو منطقه سردسیر و گرمسیر و همچنین سه دهستان تشکیل شده است که یکی از آنها، دهستان قره چمن بوده که دارای هوای سردتری نسب به شیراز بوده، چشمه‌های آب شیرین و رودخانه‌های جوشان آن موجب لطافت هرچه بیشتر هوا و سرسبزی فضای این دهستان زیبا شده است. گردش در فضای روح بخش قره‌چمن خاطره‌ای فراموش نشدنی برای شما به یادگار خواهد گذاشت.

آبشار ارژن
دشت ارژن

قره‌چمن در منطقه‌ای نسبتا کوهستانی واقع شده که کوه‌های کوهمره سرخی در نزدیکی آن است. این امر موجب شده تا در دامنه کوه‌های آن شاهد پوشش تنک با درختچه‌های خاردار و گیاهانی مانند: بن سرخ، کنگر، ریواس، کاسنی، قارچ، جاشیر، موسیر و گل‌های فراوان و رنگارنگی همچون: بنفشه، محمدی، شیر شیروک، خرزهره، ختمی، خشخاش و … باشیم.

همچنین انواع درخت‌های جنگلی همچون: کیالک، بنه، زرشک، بادام کوهی، انجیر، زالزالک و بلوط در آن یافت شده، به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی و پوشش گیاهی سرسبز، مکانی مناسب برای زندگی حیوانات و جانداران خصوصا جانورانی مانند: گوزن زرد، خرس، پلنگ، روباه، جوجه تیغی، گرگ، کفتار، گراز، شغال و … می‌باشد.

 

پوشش گیاهی

با توجه به ویژگی‌های اقلیمی و آب و هوایی منطقه، کشاورزی، واحدهای تولیدی، دامداری و همچنین صنایع تبدیلی مرتبط، در این بخش رونق فراوان دارد. مردم قره چمن برنج، گندم، سیب زمینی، گوجه فرنگی، یونجه و … را در زمین‌های خود کشت نموده، می‌توانید انواع دام را در فصول بهار و تابستان در فضای روستا و اطراف آن مشغول چرا ببینید که فضایی دلچسب به همراه صدای نوستالژیک زنگوله‌های گوسفندان در دل کوه‌ها پدید می‌آورد. در فصول سرد سال نیز دام را با علوفه‌های ذخیره شده، تغذیه می‌نمایند.

روستاهای اطراف شیراز آب و هوایی دلچسب و متعادل داشته که در تمامی فصول سال زیبا و چشم‌نواز است. البته با توجه به آنکه این روستا در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده، در فصول سرد سال، سردتر بوده، حرکت در منطقه را کمی مشکل می‌نماید. بهار و تابستان و حتی پاییز قره‌چمن شیراز بی‌نظیر است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا