آخرین اخبارمیراث فرهنگی و گردشگری

تولید ۳۵ درصدی صنایع دستی کشور توسط عشایر

رئیس سازمان امور عشایری کشور با اشاره به اینکه ۳۵ درصد صنایع دستی کشور توسط جامعه عشایری تولید می‌شود، گفت: علاوه بر بُعد اقتصادی، این آثار می‌توانند معرف فرهنگ و سنت ایران در جای جای دنیا باشند.

به گزارش هفت‌گرد، عباس پاپی‌زاده ۳۱ خردادماه در حاشیه اجلاسیه نخستین «کنگره ۱۱هزار شهید جامعه عشایری کشور» در شهرکرد با اشاره به اینکه به توصیه مقام معظم رهبری باید برنامه‌های فرهنگی در سطح عشایر را تقویت کنیم، اظهار کرد: جامعه کوچک عشایر به نسبت جمعیت از نقش اقتصادی بسیار مهمی در کشور برخوردارند و از جمله، ۲۵ درصد تولید گوشت قرمز کشور که هنوز در آن کاملاً خودکفا نشده‌ایم بر عهده این مردمان زحمتکش است که به سهم خود از خروج ارز جلوگیری می‌کنند.

رئیس سازمان امور عشایری کشور با بیان اینکه ۳۵ درصد صنایع دستی کشور توسط جامعه عشایری تولید می‌شود، افزود: علاوه بر بُعد اقتصادی، این آثار می‌توانند معرف فرهنگ و سنت ایران در جای جای دنیا باشند که فرش، گلیم، گبه و بسیاری دیگر از اقلام صنایع دستی عشایر در بازارهای داخلی و خارجی شهرت دارند.

پاپی‌زاده با اشاره به اینکه برنامه جدی در حوزه صنایع دستی و گردشگری در دست تدوین است، گفت: این برنامه به‌دنبال گسترش و تقویت این دو مقوله مهم و درآمدزا در حوزه زیست عشایر است که به زودی ابلاغ خواهد شد.

پاپی‌زاده بیان کرد: در حال حاضر در حوزه مردمی‌سازی یارانه‌ها، مبلغ ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات تامین اعتبار شده است که در تاریخ بخش کشاورزی بی‌نظیر است و در قالب دامدارکارت از طریق ادارات جهاد کشاورزی و شعب بانک کشاورزی، عشایر و تمام تولیدکنندگان گوشت قرمز و دامداران می‌توانند از این تسهیلات ارزان‌قیمت بهره‌مند شوند.

رئیس سازمان امور عشایری کشور بیان کرد: با ابلاغ به شعب بانک کشاورزی، مشکل وثیقه تولیدکنندگان بخش کشاورزی برای دریافت تسهیلات برطرف شده و با روش‌های آسان‌تری تحت عنوان تضامین زنجیره‌ای، عشایر می‌توانند این تسهیلات را برای تامین نهاده‌ها دریافت کنند.

پاپی‌زاده تصریح کرد: سال گذشته طی یک بررسی مشخص شد که می‌توان در دو بخش کار ویژه انجام دهیم، نخست آنکه خرید داخلی و مستقیم جهت عرضه ارزان‌سازی شده از تولید به مصرف صورت گیرد که این اقدام اثر خود را در بازار گذاشت. اقدام دوم مربوط به صادرات بود و این ظرفیت وجود دارد که با صادرات هر کیلوگرم گوشت دام داخل بتوان دو کیلو گوشت با کیفیت خارجی وارد کرد تا هم نیاز داخل تامین و هم ارزآوری شود و فراوانی کالا را نیز خواهیم داشت. 

او با تأکید بر اینکه گوشت دام عشایری از کیفیت بالایی برخوردار بوده و خریداران حاضرند تا سه برابر قیمت برای خرید آن هزینه کنند، گفت: می‌توان از محل این افزایش درآمد فروش، گوشت با کیفیت خارجی را با قیمت مناسب وارد کرد که این موضوع در دست پیگیری است.

پاپی‌زاده بیان کرد: نگاه نسبت به عشایر هم در دولت و هم در مجلس مثبت است و اعتبارات امسال این حوزه به نحو چشمگیری افزایش یافته است. اعتبارات در حوزه راه عشایری در بودجه سال ۱۴۰۰ حدود ۲۳ میلیارد تومان برای ۳۱ استان بود که این رقم در اعتبارات سال جاری به بالای دو هزار میلیارد تومان رسیده است.

رئیس سازمان امور عشایری کشور گفت: در حوزه آب نیز اعتبارات ملی از کمتر از ۳۰۰ میلیارد تومان در سال به میزان حداقل سه برابر افزایش داشته است؛ بودجه‌های استانی نیز ذیل عنوان مصوبات سفر رئیس‌جمهور رشد قابل توجهی داشته است که در مورد چهارمحال‌وبختیاری، بودجه استانی حوزه عشایر از ۵ میلیارد تومان به ۱۴۰ میلیارد تومان رسیده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا