آخرین اخبارفناوری اطلاعات

مایکروسافت و ذخیره موسیقی روی ویفرهای کوارتز

مایکروسافت قصد دارد از طریق حک لیزری روی ویفرهای کوارتز موسیقی را برای هزاران سال آینده حفظ کند.

 به گزارش هفت‌گرد، حک لیزری موسیقی روی ویفرهای کوارتز می‌تواند آنها را در گنجینه جهانی موسیقی تا هزاران سال نگه دارد. پیش از این نیز بذرهایی از گونه های گیاهی در خزانه جهانی بذر به همین صورت جمع‌آوری شده بود. به‌طوری که اکنون در این خزانه حدود ۱,۱۴۵,۶۹۳ نسخه پشتیبان از دانه‌های جهان نگهداری می شود.

علاوه بر آن مایکروسافت نیز قصد دارد گنجینه جهانی موسیقی را آماده کند که بهترین موسیقی‌های جهان در آن نگهداری خواهد شد. طبق گزارش منتشر شده توسط مایکروسافت با سازمان مسئول این کار طی یک همکاری با یکدیگر آزمایش‌هایی را برای ذخیره سازی آرشیو طولانی‌مدت انجام خواهند داد. پروژه سیلیکا (Project Silica) توسط مایکروسافت اجرایی خواهد شد تا طی آن روش‌های ذخیره موسیقی مشخص شود.

در این پروژه حافظه ذخیره‌سازی بر مبنای ویفرهای کوارتز خواهد بود. طبق بیانیه مطبوعاتی این پروژه، همانند نوار کاست برای آرشیو اطلاعات صوتی سیلیکا نیز می‌تواند پس از ذخیره با انعطاف‌پذیری بیشتری ذخیره موسیقی را از آسیب طبیعی حفظ کند. علاوه بر آن مکان نگهداری نیز در صندوق آخرالزمان در یکی از مکان‌های امن در کوهی در نروژ خواهد بود. ویفرهای کوارتز یک صفحه ۷۵ در ۷۵ میلی‌متری به ضخامت ۲ میلیمتر است که امکان ذخیره ۱۰۰ گیگابایت داده را فراهم می‌کند. همچنین داده‌ها از طریق لیزر به‌صورت شکل‌های نانومقیاس سه بعدی ایجاد خواهند شد. بازیابی آنها نیز با کمک تابیدن نور پلاریزه به شیشه و رمزگشایی آنها از طریق الگوریتم یادگیری ماشینی انجام می‌گیرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا