آخرین اخبارفناوری اطلاعات

ربات‌ها خمیربازی می‌آموزند

انسان‌ها تنها موجوداتی نیستند که از بازی با خمیر لذت می‌برند. محققان دانشگاه MIT CASAIL سیستمی به نام «ربوکرفت»(RoboCraft) ابداع کرده‌اند که به ربات‌ها چگونگی کار با خمیر بازی را می‌آموزد.

به گزارش هفت‌گرد، به نقل از انگجت، این پلتفرم نخست تصاویری از شکل( مانند حروف الفبا) ثبت می‌کند و در مرحله بعد آن‌را به‌عنوان یک خوشه از ذرات به هم متصل در نظر می‌گیرد.

سپس ربات با استفاده از یک شبکه عصبی مبتنی بر فیزیک پیش‌بینی می‌کند دو انگشت چگونه کره‌های ایجاد شده را دستکاری می‌کنند تا نتیجه دلخواه به‌دست آید. یک الگوریتم پیش‌بینی نیز به دستگاه کمک می‌کند اعمالش را برنامه‌ریزی کند.

این فناوری در مدت زمان کمی نتایج دلخواه را ایجاد می‌کند. ربات فقط به ۱۰ دقیقه تمرین نیاز دارد تا عملکرد خود را به اندازه انسان‌هایی که از راه دور آن‌را کنترل می‌کنند، ارتقا دهد یا حتی از آنها بهتر کند.

این درحالی است که ربات‌ها به‌طور معمول برای کنترل اشیایی که شکل خاصی ندارند با چالش روبه‌رو هستند.

البته ربات‌هایی که با سیستم «ربوکرفت» آموزش دریافت می‌کنند، نمی‌توانند مجسمه‌هایی خیلی دقیق و با جزئیات بسازند. نتایج فعالیت آنها همچنان غیردقیق است و ربات همچنان فقط با استفاده از دو انگشت کار می‌کنند.

محققان معتقدند این فناوری در آشپزخانه بسیار کارآمد خواهد بود. ربات‌های آشپز می‌توانند مسئولیت بیشتری بر عهده گیرند. این فناوری به‌تدریج و درآینده به سالمندان و افراد دچار مشکلات حرکتی کمک می‌کند تا برخی وظایف خانه‌داری را انجام دهند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا