آخرین اخبارفناوری اطلاعات

طرح پیشران منتظر تمدید مجوزهای دولتی

مدیرعامل شرکت توسعه صنایع انرژی‌بر پارسیان جنوب، اقداماتی را که در دولت جدید در منطقه صورت گرفته، غیرقابل مقایسه با دولت قبل دانست و گفت: اکنون حداقل ۱۶ پیمانکار فعال در حال آماده‌سازی زیرساخت‌ها هستند و با فعالیت سرمایه‌گذاران و تمدید موافقت اصولی برای ساخت طرح پتروشیمی سروش انرژی پایدار، شاهد رونق بیشتر و حل محرومیت در منطقه پارسیان خواهیم بود.

به گزارش هفت‌گرد، سیدعلی اصغر علامه با بیان اینکه حجم فعالیت‌های انجام شده در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در دولت جدید قابل مقایسه با دولت گذشته نیست، اظهار کرد: منطقه ویژه پارسیان، با مجاورت منطقه ویژه عسلویه به لحاظ جغرافیایی یکی از پرظرفیت‌ترین مناطق با دسترسی به منابع سرشار گاز طبیعی به‌منظور سرمایه‌گذاری در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی است.

او ادامه داد: این منطقه حدود ۱۰ هزار هکتار زمین در اختیار دارد که از سال گذشته، شرکت ملی نفت ایران و سازمان ایمیدرو براساس موافقتنامه‌های اصولی صادر شده توسط دولت نسبت به تامین زیرساخت‌ها اقدام کرده‌اند که در پی آن ساخت پروژه‌های پتروشیمی در منطقه آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت توسعه صنایع انرژی بر پارسیان جنوب، اظهار کرد: یکی از این مجتمع‌های پتروشیمی، پروژه پتروشیمی سروش انرژی پایدار است که مجتمع پلی‌الفین مشتمل بر یک واحد تولید متانول از گاز طبیعی، واحد تبدیل متانول به الفین و واحدهای تبدیل الفین به پلی‌الفین‌ها بوده و بهره‌برداری از آن می‌تواند صنایع پایین دستی منطقه را فعال کند و نرخ بیکاری منطقه محروم پارسیان را به صفر برساند.

علامه با بیان اینکه اتمام این مجتمع پتروشیمی با ۱۱ درصد پیشرفت فیزیکی فعلی، می‌تواند به بیکاری در منطقه محروم پارسیان پایان دهد، گفت: سال گذشته در سفر استانی ریاست‌جمهوری و با حضور مقامات استانی کلنگ‌زنی طرح رسما انجام شد و تاکنون حدود ١١ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و زیرساخت‌های آن از جمله آب و برق دوران ساخت فراهم شده است.

او با تاکید بر اینکه این پروژه به‌عنوان طرحی پیشران یکی از مهم‌ترین پروژه‌های منطقه ویژه اقتصادی پارسیان محسوب می‌شود که در صورت هموار شدن اعطای مجوزهای دولتی، پیاده‌سازی طرح تسریع خواهد شد و مشوق سایر سرمایه‌گذاران خواهد بود، گفت: اجرای نخستین طرح‌ها در هر منطقه عموما با دشواری‌های بسیاری مواجه هستند.

مدیرعامل شرکت توسعه صنایع انرژی بر پارسیان جنوب، خواستار حمایت وزارت نفت از چنین طرح هایی شد و گفت: بهره‌برداری از این طرح می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد بسیاری از پروژه‌های پایین دستی شود که متقاضیان زیادی در منطقه برای آن وجود دارد. صرفا اجرای این طرح کمک شایانی به اشتغال شهرستان پارسیان می‌کند و منطقه محروم پارسیان را به شهرستانی با پایین‌ترین نرخ بیکاری تبدیل خواهد کرد؛ بنابراین امیدواریم با توجه به تامین مالی پروژه و تامین زیرساخت‌های لازم و آمادگی کامل سرمایه‌گذار جهت اجرای طرح در صورت مساعدت مقامات دولتی، شاهد تسهیل و تسریع در اجرای طرح باشیم.

علامه با بیان اینکه با توجه به پیشرفت‌های حاصل شده امیدواریم مجوز موافقت اصولی آن هم تمدید شود و اطمینان داریم با توجه به تاثیرات مثبتی که این پروژه در منطقه خواهد داشت، هم وزارت نفت و هم شرکت ملی صنایع پتروشیمی که همسو با دولت خواستار رفع محرومیت از منطقه هستند، مصمم به اجرای این پروژه هستند، گفت: البته در گذشته ناهماهنگی بین برخی دستگاه‌ها وجود داشت که با ایجاد کمیته راهبری و هماهنگی، اکنون مشکلات برطرف شده و قطعا با حمایت وزارت نفت، موافقت اصولی هم تمدید می‌شود و ما شاهد بهره‌بردای طرح خواهیم بود.

او با بیان اینکه از مقامات وزارت نفت می‌خواهیم که این فرصت طلایی را از مردم منطقه پارسیان دریغ نکنند، گفت:‌ ما ۱۶ پروژه عمرانی را در منطقه شروع کردیم، بندر را با امکان پهلوگیری کشتی‌ها با ظرفیت ۷۰ هزار تنی تکمیل کردیم، مجوز نیروگاه ١٠٠٠ مگاواتی را اخذ کردیم و همه این اقدامات به‌عنوان مقدمه ایجاد واحدهای پتروشیمی انجام شده و اگر مجوز احداث واحدهای پتروشیمی تمدید نشود، این اقدامات و تامین زیرساخت‌ها که با صرف هزینه‌های هنگفت میلیارد دلاری انجام شده، بیهوده بوده و موجب خسران به منافع ملی و عدم توسعه صنعت کشور در سال تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا