آخرین اخبارمیراث فرهنگی و گردشگری

برج‌ اسکای‌تری توکیو؛ درختان آسمانی، تلفیقی از مدرنیته و سنت

معیار شهرت برج‌های معروف در جهان که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کنند ارتفاع و هزینه ساخت نیست. این بناها عموما نمادین بوده و دارای معماری خاص و تحسین‌برانگیزی است.

به گزارش هفت‌گرد، برج‌های بلند و شگفت‌انگیز بسیاری در سراسر جهان با هدف جذب گردشگران بیشتر ساخته شده است. هر برج دارای ویژگی‌های خاص است. در حال حاضر برج «توکیو اسکای‌تری» به بلندترین سازه ژاپن تبدیل شده است. ساخت این برج در سال ۲۰۰۸ آغاز شده و در سال ۲۰۱۲ به اتمام رسیده است. 

گفته می‌شود این برج چیزی حدود ۶۳۴ متر ارتفاع دارد و جنس آن از فلز است. پایه برج ساختاری شبیه به ۳ پایه دارد. از ارتفاع حدود ۳۵۰ متری و بالاتر، ساختار برج استوانه‌ای است و بازدیدکنندگان می‌توانند مناظر شهر و رودخانه را به حالت پارانوما تماشا کنند.

برج «توکیو اسکای‌تری»
برج «توکیو اسکای‌تری»

یکی از نکات مورد توجه در مورد این برج ساخت آن بر اساس سه مفهوم است. این برج تلفیقی از طراحی نوآینده‌نگر و زیبایی سنتی ژاپن است که همزمان کاتالیزوری برای احیاء شهر بوده و به پیشگیری از بلایا کمک می‌کند.

در ارتفاع ۳۵۰ و ۴۵۰ متری این برج ۲ رصدخانه با ظرفیت‌های ۲۰۰۰ و ۹۰۰ نفر قرار گرفته است. در یکی از رصدخانه‌ها یک راهروی مارپیچ با پوشش شیشه‌ای وجود دارد که بازدیدکنندگان از ۵ متر آخر به بالاترین نقطه در سکوی بالایی صعود می‌کنند. همچنین قسمتی از کفپوش شیشه‌ای به بازدیدکنندگان دید مستقیم رو به پایین از خیابان‌های زیر برج را می‌دهد.

رصدخانه شیشه‌ای اسکای‌تری
رصدخانه شیشه‌ای اسکای‌تری

این برج همچنین در ارتفاع ۳۵۰ و ۴۵۰ متر دارای ۲ تراس است که بلندترین تراس‌های تماشایی ژاپن هستند و در میان برخی از بلندترین‌های جهان نیز نام آن‌ها به چشم می‌خورد. البته وجود یک مرکز خرید و یک آکواریوم پایین برج بازدیدکنندگان را بیش از هر چیزی که انتظارش را دارند شگفت‌زده می‌کند.

تراس تمبو که در ارتفاع ۴۵۰ متری برج واقع شده مسیر مارپیچ گردانی دارد که بازدیدکنندگان می‌توانند تا بالاترین نقطه برج صعود کنند. نماهای این تراس که از استیل و شیشه هستند به گردشگران اجازه می‌دهد که از تماشای نمای زیر پای خود لذت ببرند.

رصدخانه شیشه‌ای اسکای‌تری
تراس تمبو در اسکای‌تری

یکی دیگر از ویژگی‌های برج درخت آسمان ضد زلزله بودن آن است؛ البته اکثر ساختمان‌ها و سازه‌ها در ژاپن ضد زلزله هستند. در کنار این موضوع همچنین می‌توان گفت که انتخاب نام برج از میان پیشنهادات مردم یکی دیگر از ویژگی‌ها به حساب می‌آید.

در سال ۲۰۰۷ دولت پیشنهادات از عموم مردم برای نامگذاری برج را جمع‌آوری و در سال ۲۰۰۸ کمیته‌ای نام نهایی را برا این سازه انتخاب کرد. نام رسمی برج در یک رای‌گیری سراسری تعیین و عنوان «توکیو اسکای‌تری» نهایی شد. گفتنی است که این نام چیزی حدود ۳۳ هزار رای دریافت کرده بود.

گفته می‌شود که مردم هنگام افتتاح این برج هفته‌ها برای تهیه بلیت در صف منتظر ماندند و چیزی حدود ۱.۶ میلیون نفر در همان هفته اول از برج دیدن کرده‌اند.

تراس تمبو
اسکای‌تری، پربازدیدترین برج توکیو
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا