آخرین اخبارسلامت

آیا تغذیه افراد چاق، سالم است؟

نتایج یک مطالعه مرورمند نشان می‌دهد دریافت بالاتر میوه‌ها، سبزی‌ها، لبنیات، قهوه/چای، ویتامینD، منیزیم و فلاونوئیدها، خطر ایجاد فنوتیپ متابولیکی ناسالم را کاهش می‌دهند.

به گزارش هفت‌گرد، فنوتیپ که در فارسی “رخ نمود” معنا شده، عبارتست از  خصوصیات قابل مشاهده یا صفت یک جاندار که از تعامل بین ساختار وراثتی آن با عوامل محیطی حاصل می‌شود.

“فنوتیپ چاقی” شامل گروهی از شاخص‌های رخ نمودی است که وجود و یا فقدان آن‌ها نمایانگر سلامت و یا عدم سلامت فرد چاق در مقابل با بروز بیماری‌های متابولیک نظیر دیابت، پرفشاری خون، بیماری‌های قلبی عروقی، اختلالات چربی‌های خون و … است و تمیز دهنده بین دو گروه افراد سالم و ناسالم است که هر دو دچار چاقی هستند.

اینکه کدام‌یک از تعیین‌کننده‌های تغذیه‌ای در ایجاد هرکدام از فنوتیپ‌های تغذیه‌ای مؤثر هستند، دستمایه پژوهشی قرار گرفت که اخیرا در مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان چاقی پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام پذیرفته است.

فرهاد حسین‌پناه، فوق تخصص غدد و مجری این پروژه طی یک مرور نظام‌مند نتیجه‌گیری کرد الگوهای غذایی سالم مانند الگوی مدیترانه‌ای، رویکرد رژیمی جهت کنترل پرفشاری خون و الگوهای رایج در جمعیت (مانند الگوهای غذایی “سالم” یا “میوه و سبزی”) با شانس بالاتر برخورداری از فنوتیپ متابولیکی سالم در ارتباط است.

او در این خصوص اظهار کرد: دریافت بالاتر میوه‌ها، سبزی‌ها، لبنیات، قهوه/چای، ویتامینD، منیزیم و فلاونوئیدها، خطر ایجاد فنوتیپ متابولیکی ناسالم را کاهش می‌دهند.

این استاد دانشگاه همچنین اشاره کرد با توجه به نتایج حاصله مصرف بالاتر چربی‌های اشباع، کربوهیدرات و نوشیدنی‌های شیرین‌شده با شکر، غذاهای آماده، غذاهای آماده و سریع و یک رژیم غذایی با شاخص التهابی بالا، این خطر را افزایش می‌دهد.

حسین‌پناه با یادآوری اعتبار بالای نتایج مطالعات مروری نظام‌مند خاطرنشان کرد: نتایج این تحقیق می‌تواند ضمن تصحیح و تثبیت رویکرد مردم و نیز شاغلان حوزه بهداشت، در جهت تدوین راهکارهای تغذیه‌ای مؤثر در بهبود سلامت متابولیکی افراد جامعه و پیشگیری از ابتلا به اختلالات متابولیکی مرتبط با وزن نیز مؤثر واقع شود.

توضیح این‌که “مرور نظام‌مند” یکی از انواع روش تحقیق  است که برای بررسی پدیده‌ها و شناسایی مقوله‌ها بر اساس ادبیات پژوهش مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر روش تحلیل در منابع ثانویه است که با استفاده از رویکردهای مبتنی بر تکرار به گردآوری و تحلیل داده‌ها می‌پردازد و با حذف مطالعات ضعیف و تناقضات موجود در نتایج مطالعات، به عنوان ابزاری قوی برای پژوهش و تشخیص همه‌جانبه و تحلیل مطالعات مرتب برای پاسخگویی به پرسش‌های تحقیق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا