آخرین اخبارفناوری اطلاعات

پایش شعله در نیروگاه‌ها با ابزار ایرانی امکان‌پذیر شد

سیستم پایش شعله برای تشخیص و اعلام حضور شعله در تجهیزاتی مانند توربین‌ها که استمرار و تداوم وجود شعله در آن‌ها بسیار حیاتی است، از سوی محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان بومی‌سازی شد.

به گزارش هفت‌گرد، مهدی آریان فرد، عضو هیات مدیره این شرکت دانش بنیان با اشاره به اهمیت سامانه‌های پایش شعله در نیروگاه‌ها گفت: به‌طور معمول سیستم پایش شعله شامل یک یا چند حسگر تشخیص شعله و یک دستگاه راه‌انداز است. وظیفه‌ دستگاه راه‌انداز یا آمپلی‌فایر دریافت سیگنال از حسگرهای شعله‌یاب و اعلام وضعیت به خروجی است.

وی توربین‌های گازی را یکی از بخش‌های مهم در صنایع نفت و گاز دانست و افزود: عملکرد صحیح و کارآمدی مناسب این تجهیزات به ابزاری به نام “آشکارساز شعله” یا “سامانه پایش شعله” نیازمند است. به دلیل این‌که رنگ شعله‌ حاصل از سوخت‌های مختلف بسته به نوع سوخت مصرفی از گستره‌ فروسرخ تا فرابنفش متغیر است و از آن‌جایی که سوخت مصرفی توربین‌ها گاز طبیعی بوده و گستره‌ نوری شعله‌ حاصل از این نوع سوخت بیشتر دارای مؤلفه‌های فرا بنفش است؛ از این رو حسگرهای آشکارساز درگستره‌ فرابنفش جهت پایش شعله استفاده می‌شود.

آریان‌فرد با بیان اینکه سیستم پایش شعله برای تشخیص و اعلام شعله در تجهیزاتی مانند توربین‌ها و بویلرها حیاتی است، خاطرنشان کرد: سامانه پایش شعله ابزاری راهبردی و کاربردی است که اکنون دانش طراحی و ساخت آن در کشور وجود دارد و مجتمع پارس جنوبی این محصول را برای پایش توربین‌های گازی جایگزین نمونه خارجی کرده است.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان اضافه کرد: سیستم پایش علاوه بر توربین‌ها در مکان‌هایی مانند کوره‌ها که شعله وجود دارد، کاربرد دارد. با این اقدام کشور از واردات این محصول بی‌نیاز شد.

‌ این مدیر حوزه دانش‌بنیان توضیح داد: تمام توربین‌های گازی مربوط به انتقال نفت با این سامانه پایش می‌شوند و امروز در تولید و ساخت سنسورهای پایش شعله و دما به نقطه‌‌ای رسیدیم که بدون نیاز به محصولات خارجی می‌‌توانیم نیاز کشور را رفع کنیم و علاوه بر این ده‌ها فرصت شغلی نیز ایجاد شده و مانع خروج حجم زیادی ارز از کشور شده‌ایم.

آریان‌فرد با بیان این که در این شرکت علاوه بر بومی‌سازی این تجهیزات، ۶۰ درصد محصول با قیمتی پایین‌تر عرضه می‌شود، یادآور شد: سالیانه بیش از ۲ میلیون دلار برای واردات این محصول هزینه می‌شد، اما با این اقدام از خروج این مبلغ نیز جلوگیری شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا