آخرین اخبارفناوری اطلاعاتهفتانه

هفت نشانه هک شدن حساب کاربری گوگل

حساب‌های کاربری گوگل اهداف محبوبی برای هکرها هستند زیرا می توانند قفل فرصت‌های زیادی برای آنها باز کنند.

به گزارش هفت‌گرد، تقریبا تمام انواع حساب‌های کاربری توسط هکرها هدف قرار می‌گیرند. این شامل موارد مهمی مانند حساب‌های کاربری مالی افراد تا نمونه‌هایی به ظاهر با ارزش کمتر مانند حساب‌های کاربری رسانه‌های اجتماعی و ایمیل می‌شود. این در شرایطی است که انواع مختلف حساب های کاربری ارزشمند هستند زیرا می‌توان همه آنها را در دارک وب (Dark Web) به فروش رساند.

اگر فکر می‎کنید اکانت گوگل شما هک شده است، موارد زیر می‌تواند از نشانه‌‎های این اتفاق باشد.

انواع حساب‌های کاربری توسط هکرها هدف قرار می‌گیرند-هفت گرد
انواع حساب‌های کاربری توسط هکرها هدف قرار می‌گیرند

1.گذرواژه شما تغییر کرده است

اگر گذرواژه شما تغییر کرده است و خودتان چنین کاری انجام نداده‌اید، این نشانه‌ای آشکار از هک شدن حساب کاربری‌تان است. هکرها برای این که مالک قانونی حساب کاربری دسترسی آنها به حساب کاربری را مسدود نکند، اقدام به تغییر گذرواژه می‌کنند.

اما اگر گذرواژه شما تغییر نکرده است، به معنای آن نیست که حساب کاربری‌تان هک نشده است. برخی هکرها اغلب تغییری در گذرواژه ایجاد نمی‌کنند زیرا از این طریق و بدون که مالک قانونی متوجه شود از حساب کاربری وی استفاده می‌کنند.

2.هشدار امنیتی از گوگل دریافت کرده‌اید

اگر حساب کاربری شما هک شده باشد یا فردی برای هک کردن آن تلاش کند، گوگل اغلب یک هشدار امنیتی به مالک قانونی حساب ارسال می‌کند. تشخیص تلاش برای هک حساب کاربری برای گوگل آسان است زیرا هکرها به‌طور معمول برای دسترسی به حساب کاربری هدف از دستگاه و آدرس آی‌پی دیگری استفاده می‌کنند.

توجه به این نکته اهمیت دارد که هشدارهای امنیتی همواره برای قربانیان یک حمله هک ارسال نمی‌شوند. همچنین، این امکان وجود دارد که هشدار امنیتی ارسال شده باشد، اما قربانی فرصت مطالعه آن‌را نداشته زیرا هکر بلافاصله این هشدار را حذف کرده است.

3.شخص دیگری به حساب کاربری شما وارد شده است

هر زمان که فردی وارد حساب کاربری شما شود، سابقه دستگاه و آدرس آی‌پی آن ثبت می‌شود. شما می‌توانید فهرستی از ورودهای موفق به حساب کاربری خود را با باز کردن جی‌میل، رفتن به پایین صفحه و انتخاب جزئیات (Details) از قسمت آخرین فعالیت حساب کاربری (Last account activity) مشاهده کنید.

صرف نظر از این‌که هشدار امنیتی از گوگل دریافت کرده باشید یا خیر، بررسی منظم این قسمت اقدامی ارزشمند در راستای حفظ ایمنی حساب کاربری‌تان است.

4.تنظیمات امنیتی حساب کاربری شما تغییر کرده است

اگر فردی حساب کاربری شما را هک کند، ممکن است برای تغییرات تنظیمات امنیتی آن تلاش کند. اگر آنها ایمیل بازیابی (ریکاوری) در حساب کاربری شما تغییر دهند، می‌توانند از آن برای دسترسی مجدد به حساب کاربری در صورت تغییر گذرواژه توسط مالک قانونی استفاده کنند. همچنین، هکر ممکن است پرسش‌های امنیتی را با هدفی مشابه تغییر دهد.

هر گونه تغییر در تنظیمات امنیتی حساب کاربری شما موجب ارسال هشدار از سوی گوگل خواهد شد، اما باید به این نکته مهم اشاره داشت که هکر می‌تواند این هشدارها را پیش از آنکه توسط قربانی خوانده شوند، حذف کند.

5.در صندوق خروجی شما ایمیل‌هایی وجود دارند که نقشی در ارسال آنها نداشته‌اید

حساب‌های کاربری ایمیل اغلب با هدف ارسال ایمیل هک می‌شوند. یک حساب کاربری ایمیل هک شده می‌تواند برای ارسال اسپم به هزاران گیرنده استفاده شود. در صورت بروز این اتفاق، گوگل ممکن است حساب کاربری شما را مسدود کند زیرا به فعالیت‌های‌تان مشکوک شده است.

همچنین، یک حساب کاربری ایمیل هک شده می‌تواند برای جعل هویت به‌کار گرفته شود. این به هکر اجازه می‌دهد تا با افراد آشنا با قربانی تماس برقرار کرده و از آنها درخواست دریافت اطلاعات یا پول کند.

6.در صندوق ورودی شما ایمیل‌هایی درباره تغییر گذرواژه وجود دارند

اگر فردی حساب کاربری جی‌میل شما را هک کند، ممکن است برای دسترسی به حساب‌های کاربری دیگر شما که به آن متصل هستند، تلاش کند. با توجه به این‌که با چه هدفی از حساب کاربری جی‌میل خود استفاده می‌کنید، این ممکن است شامل حساب‌های بانکی یا پروفایل‌های شبک‌ های اجتماعی شما شود.

اگر با ایمیل‌های تغییر گذرواژه این قبیل حساب‌های کاربری در صندوق ورودی جی‌میل خود مواجه شده‌اید، این نه تنها نشانه‌ای از یک هک، بلکه دلیلی بر تلاش هکر برای به دست گرفتن کنترل حساب‌های کاربری بیشتر است.

7.سرویس‌های دیگر هک شده‌اند

اگر به‌نظر می‌رسد حساب‌های کاربری بانکی یا شبکه‌های اجتماعی شما هک شده‌اند، ممکن است مشکل از حساب کاربری جی‌میل شما سرچشمه گرفته باشد. شما ممکن است متوجه هزینه‌های غیرمجاز در حساب کاربری بانکی یا فعالیت‌های مشکوک در شبکه‌های اجتماعی خود شده باشید.

در شرایطی‌که روش‌‌های بسیاری برای هک شدن این حساب‌های کاربری وجود دارند، آدرس ایمیل مرتبط با آنها باید همواره به‌طور کامل بررسی شود.

در صورت هک شدن حساب کاربری گوگل چه کاری باید انجام دهید؟

نحوه درست کردن شرایط حساب کاربری گوگل هک شده به این‌که آیا گذرواژه ریست شده است یا خیر بستگی دارد.

اگر امکان ورود به حساب کاربری گوگل خود را دارید، می‌توانید کنترل آن‌را با تغییر گذرواژه و فعال کردن احراز هویت دو مرحله‌ای بار دیگر در اختیار بگیرد. شما باید تنظمیات امنیتی حساب کاربری خود را به‌دقت بررسی کنید و مطمئن شوید که هکر موردی را تغییر نداده است که به او اجازه دسترسی مجدد به حساب کاربری‌تان را می‌دهد.

اگر نمی‌تواند وارد حساب کاربری گوگل خود شوید، دسترسی مجدد به آن دشوارتر است، اما غیرممکن نیست. اگر گزینه بازیابی (ریکاوری) تغییر نکرده باشد، می‌توانید برای ریست گذواژه خود تلاش کنید. اگر گزینه بازیابی کار نمی‌کند، باید با شرکت گوگل تماس گرفته و ثابت کنید که مالک واقعی حساب کاربری هستید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا