آخرین اخبارمحیط زیست

سند احیای جنگل‌های زاگرس تهیه شد

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: کارگروهی به ریاست معاون اول رییس جمهور هیات دولت تشکیل و سندی تحت عنوان «سند احیای جنگل‌های زاگرس» تهیه شد.

به گزارش هفت‌گرد، نقی شعبانیان اظهار کرد: حساسیت خوبی در سطح ملی و دولت برای حفاظت از جنگل‌های زاگرس ایجاد و کارگروهی در همین رابطه به ریاست معاون اول رییس‌جمهور با عضویت وزرا و استانداران مناطق زاگرس نشین تشکیل شده است.

او با بیان اینکه در این کارگروه سند احیای جنگل‌های زاگرس به‌عنوان سندی بالادستی برای حفاظت از این جنگل‌ها مطرح شده است، افزود: ذیل این سند، اقدامات منطقه‌ای و بخشی نیز انجام خواهد شد.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور یکی از این اقدامات را در راستای تعادل بیولوژیکی به جنگل‌های زاگرس، مشارکت واقعی مردم عنوان و اضافه کرد: وقتی مشارکت مردم را شاهد خواهیم بود که آنان، منفعت خود را در حفظ جنگل‌های زاگرس بدانند، یعنی مردم نگران تخریب جنگل باشند.

شعبانیان با اشاره به در دست تهیه بودن طرح‌های جنگلداری اجتماعی در کشور، ادامه داد: امسال این طرح به صورت پایلوت برای سه منطقه از کشور تهیه می‌شود که یکی از آن‌ها کردستان است و سال ۱۴۰۲ نیز اجرایی خواهد شد.

وی تاکید کرد: اگر توجه و حساسیت دولت و مردم را نسبت به در خطر بودن جنگل‌های زاگرس و ضرورت حفظ آن ایجاد کنیم، طی ۲ دهه قادر به نجات این جنگل‌ها خواهیم بود، البته این مهم نیازمند تخصیص اعتبارات مناسب است.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور وسعت جنگل‌های زاگرس را ۶ میلیون هکتار اعلام کرد و اظهار داشت: این جنگل‌ها از حیث اقتصادی و معیشتی برای مردم و کاهش معضلات زیست محیطی به‌ویژه در مقابل ریزگردها، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

شعبانیان افزود: در سال‌های اخیر جنگل‌های زاگرس به دلایل انسانی و حوادث طبیعی از جمله خشکسالی‌های مداوم، استفاده بی‌رویه و نادرست و آتش سوزی‌های پی در پی وضع خوبی ندارد، در حالیکه اگر می‌خواهیم امنیت غذایی و زیستی و توسعه پایدار داشته باشیم، باید به این جنگل‌ها توجه کنیم.

وجود آفت و بیماری، از مشکلات حاد جنگل‌های زاگرس

وی یکی از مشکلات حاد امروز جنگل‌های زاگرس را وجود آفت‌ و بیماری دانست و گفت: این آفات و بیماری‌ها نتیجه فعالیت‌هایی است که باعث بهم خوردن تعادل زیستی و اکولوژیکی بوم سازگان زاگرس شده است.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اضافه کرد: جوانه خوار، برگ خوار، بذرخوار بلوط و بیماری زغالی بلوط از جمله آفت‌هایی است که زاگرس را با خطر مواجه کرده است که اگر کنترل نشود، ممکن است بیماری‌های بیشتری شایع شود.

شعبانیان یادآور شد: این آفات جزو اکوسیستم زاگرس هستند و به خودی خود آفت محسوب نمی‌شوند اما زمانی به آفت تبدیل شد که تعادل زیستی بهم خورد و این موجودات طغیان کردند.

او مقابله با این آفت‌ها را نیازمند کار علمی و برنامه‌های کوتاه، میان و بلندمدت دانست و ادامه داد: در کوتاه مدت باید سمپاشی در جنگل‌های زاگرس انجام شود تا کانون بحرانی طی سه چهار سال نجات پیدا کند؛ البته سمپاشی به صورت ترکیبات بیولوژیکی انجام می‌شود که کم خطر بوده و عواقب کمتری خواهد داشت.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تاکید کرد: این سمپاشی‌ها نیز نباید طولانی مدت انجام شود و اگر فقط متکی به این روش باشیم، ممکن است عوارض نامطلوبی برای جنگل به‌ویژه حشرات و موجودات زنده داشته باشد، بنابراین پس از بازه زمانی سه چهار ساله باید متوقف شود، ضمن اینکه زمان سمپاشی در هر منطقه باید به تشخیص کارشناسی کمیته گیاه پزشکی و اکولوژیکی در هر منطقه صورت گیرد.

شعبانیان با اشاره به اینکه در میان مدت نیز پوشش جنگل‌ها باید متراکم و احیا شود، اظهارکرد: ضروری است سعی کنیم طی برنامه‌ای ۱۰ تا ۲۰ ساله، تعداد درخت در هکتار این جنگل‌ها را افزایش دهیم تا نور آفتاب به کف جنگل نرسد و تعریض و تبخیر کمتر شود. از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتار استان کردستان، بیش از ۳۷۴ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان، جنگل‌های استان کردستان که جزو جنگل‌های زاگرس شمالی هستند در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی‌های اکوتوریستی و ارزش‌های زندگی، دارای اهمیت بالایی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا