آخرین اخبارمحیط زیست

قطع برق ریشه ۳۰ درصد محصولات کشاورزی را خشکاند!

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی می‎گوید: قطعی برق بخش کشاورزی همانند گذشته منجر به کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی تولید می‌شود.

به گزارش هفت‌گرد، براساس بخشنامه مجلس شورای اسلامی در سال ۸۲، کشاورزان چاه‌های خود را برقی کردند تا ۲۴ ساعته برق دریافت کنند که متاسفانه این امر محقق نشد و حال نظام‌صنفی کشاورزی به‌عنوان نماینده بهره‌برداران می‌گوید در شرایط کنونی این آسیب احتمالی وجود دارد که اگر کشاورز مجدد چاه خود را به موتورهای پایه دیزلی تبدیل کند، سوخت آن تخصیص داده نشده و با این وجود کشاورزان ناگریز به تامین سوخت با نرخ ۴ تا ۸ هزار تومان هستند.

قطع برق چاه های کشاورزی در اولویت نحست قطعی نیست

علیقلی ایمانی مدیرعامل بنیاد ملی گندم‌کاران گفت: طبق مصوبه هیات وزیران قرار است ۵ ساعت در طول روز برق‌ها را قطع کنند. به‌عنوان مثال یک استان دارای ۵ هزار حلقه چاه که ۵ ساعت از شبانه روز خاموش شود، ۲۵ هزار ساعت برابر با ۱۰۴۰ شبانه روز دچار قطعی برق می‌شود که براین اساس به یک‌پنجم زراعت آب نمی‌رسد.

به گفته او، اگر زمینی ۵ تن عملکرد در هکتار داشته باشد به‌وسیله قطعی برق یک تن عملکرد را از دست می‌دهد که این رقم در تولید تمامی محصولات از جمله پنبه، کنجاله سویا، ذرت، آفتابگردان و سایر محصولات پاییزی رقم‌ چشمگیری است.

طبق اظهارات کارشناسان قطعی برق به کشت بهاره محصولات گندم، جو، ذرت و پنبه آسیب می‌زند که با توجه به بحران امنیت غذا ناشی از جنگ روسیه و اوکراین راهکار آن است که به‌منظور ارتقای ضریب امنیت غذایی و بی‌نیازی از واردات در برخی ساعات برق خانگی و صنایع قطع شود.

محمدحسین کاویانی مدیر عامل صندوق پنبه گفت: زراعت پنبه به‌دلیل هوای گرم و خشک تابستان به رطوبت نیاز دارد که عدم تامین آب مورد نیاز سبب ریزش گل‌ها و کاهش تولید می‌شود.

به گفته او، خاموشی چاه‌های کشاورزی و عدم آبیاری بستگی به قطعی برق در چند نوبت و چند ساعت از طول روز دارد، اما احتمال خسارت تا ۵۰ درصد وجود دارد.

کاویانی می‌گوید: با خاموشی چاه‌های کشاورزی، تولید مورد انتظار محقق نمی‌شود، اما برآورد دقیقی از تولید نداریم چرا که میزان تولید بستگی دارد که قطعی برق در چه زمانی اتفاق بیفتد.

طبق اعلام صندوق پنبه امسال سطح زیر کشت پنبه با افزایش ۱۰ درصدی نسبت به سال قبل به ۱۱۰ هزار هکتار می‌رسد که در صورت تحقق تولید وش به ۳۰۰ هزارتن و  پنبه تصفیه شده ۹۵ هزار تن می رسد، درحالیکه تعطیلی چاه‌های برق های کشاورزی می‌تواند به این زراعت آسیب بزند.

قاسم‌ پیشه‌ور رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی گفت: اگر دولت برق کشاورزان را قطع کرد، وزارت نیرو و وزارت جهاد باید خسارت عدم تولید یا کاهش را پرداخت کند.

پیشه‌ور می‌گوید: قطعی برق بخش کشاورزی همانند گذشته منجر به کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی تولید می شود، درحالیکه تامین امنیت غذایی اولویت نخست کشورهاست.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی گفت: طی ۲۰ روز گذشته چاه‌های کشاورزی بدلیل مشکلات انرژی با خاموشی ۵ ساعت در روز روبه‌رو هستند که این موضوع تولید را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بنابر ماده ۲۵ قانون بهبود فضای کسب و کار، قطع برق چاه کشاورزی در اولویت نخست نیست و در ابتدا قطعی برق صنایع و سپس خانگی در دستور کار دولت باید قرار گیرد تا فشار بر منابع وارد نشود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا