آخرین اخبارسلامت

چرا مکمل ویتامین D تهدیدکننده سلامت است؟

نتایج تحقیق جدید هشدار می‌دهد که افراد در صورت مصرف بیش از حد مکمل‌های ویتامین D ممکن است در بیمارستان بستری شوند.

به گزارش هفت‌گرد، پزشکان می‌گویند: این ویتامینی که مردم از نور خورشید و برخی غذاها نیز دریافت می‌کنند، برای افرادی که بیش از حد آن‌را مصرف می‌کنند مضر است.

هایپرویتامینوز D، وضعیتی که به دلیل مصرف بیش از حد ویتامین D ایجاد می‌شود، در حال افزایش است و می‌تواند منجر به طیف گسترده‌ای از مشکلات جدی سلامت شود.

شایان‌ذکر است، زنان، کودکان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

محققان بیان کردند در سطح جهان، روند رو به رشد هیپرویتامینوز D مشاهده می‌شود، یک وضعیت بالینی که با افزایش سطح ویتامین D۳ در سرم خون مشخص می‌شود و بهبودی پس از مصرف بیش از حد این ویتامین ممکن است هفته‌ها ادامه یابد.

محققان خاطرنشان کردند علائم هیپرویتامینوز D می‌تواند چندین هفته ادامه داشته باشد. این علائم همچنین می‌توانند متفاوت باشند اما بیشتر به دلیل کلسیم بیش از حد در خون ایجاد می‌شوند.

علائم شامل خواب‌آلودگی، گیجی، بی‌تفاوتی، روان‌پریشی، افسردگی، بی‌حالی، کما، بی‌اشتهایی، درد قفسه سینه، استفراغ، یبوست، زخم معده، پانکراتیت، فشار خون بالا، ریتم غیرطبیعی قلب و ناهنجاری‌های کلیوی است. بیماری‌های التهابی چشم، سفتی مفاصل، کاهش شنوایی و ناشنوایی نیز از بیماری‌های احتمالی هستند.

این گروه می‌گوید: در حالی‌که این وضعیت نسبتا نادر است اما این مورد مهم است که مردم به‌خاطر داشته باشند که مصرف بیش از حد این ویتامین وجود دارد.

محققان نتیجه می‌گیرند: نتایج این تحقیق، سمیت بالقوه مکمل‌هایی که تا حد زیادی ایمن تلقی می‌شوند تا زمانی که در مقادیر ناایمن یا ترکیب‌های ناایمن مصرف نشوند را برجسته کرده است.

نتایج این تحقیق در نشریه BMJ Case Reports منتشرشده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا