آخرین اخبارسلامتفناوری اطلاعات

استقبال بین‌المللی از نانوداروی ضدسرطان ایرانی

عضو هیات مدیره شرکت نانودارو پژوهان پردیس از استقبال بین‌المللی از یک نانوداروی تولیدی این شرکت برای درمان سرطان خبر داد.

به گزارش هفت‌گرد، نانوداروی ضدسرطان پاکلی‌نب، برای درمان سرطان‌هایی مانند سینه، ریه و پانکراس با تلاش محققان شرکت نانوداروپژوهان تولید شده است. این نانودارو، با نفوذ به بافت سرطانی، از پیشرفت تومور جلوگیری کرده و باعث نابودی بافت سرطانی می‌شود. به‌علت ابعاد نانویی این دارو، اثربخشی آن بالاتر و عوارض جانبی آن کمتر از داروهای مشابه است.

نوید ناطقیان هم‌بنیانگذار و عضو هیات‌مدیره این شرکت خاطرنشان کرد:  نانوذرات آلبومین باندشده با پکلی‌تاکسل (پکلی‌نب) این شرکت که برای هدف‌درمانی در بافت‌های سرطانی طراحی و تولید شده است، در بازارهای داخلی با موفقیت روبه‌رو شد و رشد بازار این دستاورد دانش‌بنیان آن‌چنان بوده است که با ورود این محصول به بازار با استقبال بین‌المللی مواجه شده، به‌طوری که از همان سال اول صادرات این محصول آغاز شد.

ناطقیان اظهار داشت: این شرکت همانند بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان از دانشگاه نشات گرفته است. ما به همراه تعدادی از اساتید دانشگاه تهران در سال ۱۳۹۰ تصمیم گرفتیم فعالیت‌های خود را از حوزه‌ای که بیشتر به چاپ مقاله ختم می‌شود به سمتی ببریم که حلقه ارتباط میان صنعت و دانشگاه را برقرار کنیم و بتوانیم دانشی را که در دانشگاه ایجاد می‌کنیم در صنعت به مرحله ظهور برسانیم و از آن برای ایجاد ارزش افزوده استفاده کنیم. در این مسیر فراز و نشیب‌های بسیاری را تجربه کردیم تا این‌که اولین محصول در بخش دارورسانی هدف‌مند را تولید کردیم. پکلی تاکسل باند شده با نانوذرات آلبومین (پکلی نب) محصولی بود که برای مقابله با بافت سرطانی تولید شد. از انتخاب محصول تا توسعه فناوری و ورود به بازار پنج سال طول کشید و در این فاصله شکست‌هایی را در بخش جذب سرمایه تجربه کردیم. در سال ۱۳۹۵ مجوز ورود به بازار این محصول را دریافت کردیم.

عضو هیات‌مدیره شرکت افزود: در ابتدا بازار داخلی را هدف قرار دادیم، اما موفقیت این دستاورد دانش‌بنیان آن‌چنان بود که با ورود محصول به بازار با استقبال بین‌المللی مواجه شدیم و توانستیم از همان سال اول صادرات محصول‌مان را شروع کنیم. همین موضوع موجب رشد سریع شرکت شد.

وی گفت : این دارو برای هدف‌درمانی سرطانی است، منظور از هدف‌ درمانی آن است که دارو بتواند به اندام، بافت، سلول یا اجزای سلول مورد نظر برسد. پکلی‌نب به‌گونه‌ای طراحی شده که بتواند بافت سرطانی را هدف قرار دهد. در این پروژه پکلی‌تاکسل را ریزکرده تا به ابعاد ۱۳۰ تا ۱۵۰ نانومتر برسد. در بافت‌های سالم رگ‌ها بالغ هستند و اندازه حفره‌ها در آن‌ها در حدود ۱۰ نانومتر است. در سلول‌های سرطانی که شباهت زیادی به سلول‌ها عادی دارند اما سرعت تکثیر آن‌ها بالاست، رگ‌ها به دلیل سرعت بالای رشد، فرصت بالغ شدن پیدا نمی‌کنند و اندازه حفره‌ها در این رگ‌ها ۳۰۰ نانومتر تا یک میکرون است. این نانودارو می‌تواند از طریق این حفره‌ها وارد رگ‌ها در سلول‌های سرطانی شود بدون این‌که به سلول‌های سالم آسیبی برسد. در نتیجه این نانودارو اثربخشی بالایی دارد.

به گفته ناطقیان این دارو برای سرطان سینه و پانکراس استفاده می‌شود. پاکلی‌تاکسل یک ماده طبیعی ضدسرطانی است که مانع فرآیند تقسیم سلولی و رشد سلول‌های سرطانی می‌شود. در این دارو از قابلیت آلبومین به‌عنوان حامل طبیعی مولکول‌های نامحلول در آب، در بدن استفاده شده که به‌طور انتخابی در بافت‌های توموری جمع می‌شود. این دارو به دلیل اینکه ماده موثر ضد سرطان پاکلی‌تکسل را درون آلبومین قرار می‌دهد، اثرات جانبی مضر شیمی درمانی را مانند داروهای دیگری که از حلال استفاده می‌کنند، ندارد. در حال حاضر در سبد تولید محصولات شرکت، داروی پاکلی‌نب (ضدسرطان) و داروی اگزوپیو (برای پیشگیری از بازگشت وابستگی به استفاده از مواد مخدر) وجود دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا