آخرین اخبارفناوری اطلاعات

تهیه نرم‌افزار طراحی و ویرایش سه‌بعدی صورت توسط محققان ایرانی

فناوران یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی نرم‌افزار طراحی، ویرایش و اسکنر سه‌بعدی صورت را در حوزه فناوری دیجیتال تهیه و عرضه کردند.

به گزارش هفت‌گرد، مهدی پورکرمان مدیر تیم تحقیق و توسعه این شرکت دانش‌بنیان درخصوص این دستاورد اظهار داشت: با توجه به اینکه استفاده از ابزارهای ابتدایی و مکانیکی برای طراحی و اجرای روش‌های ترمیمی به‌خصوص در ناحیه صورت، نارضایتی بسیاری از بیماران را به همراه داشته است، همین موضوع ایده‌ای برای ساخت سیستمی هوشمند با قابلیت طراحی سه‌بعدی و نمایش تغییرات پیش از انجام جراحی‌های اصلی و ترمیمی و افزایش دقت انجام کار و کمک به کاهش خطاهای انسانی در انجام این عمل‌ها شد.

او افزود: این نرم افزار در ابتدا یک اسکن از چهره فرد تهیه و سپس با شناسایی صورت در محیطی سه‌بعدی، اجزا و اعضای مجازی را به‌صورت کاملا واقعی همراه با دقت بسیار بالا روی چهره شخص بیمار یا فرد متقاضی جراحی نمایش می‌دهد.

این محقق با بیان اینکه این نرم‌افزار نمونه خارجی ندارد و کاملا بومی است، گفت: نرم‌افزار و اسکنر سه بعدی صورت در ابتدا یک اسکن از چهره فرد تهیه و سپس با شناسایی صورت در محیطی سه‌بعدی، اجزا و اعضای مجازی را به‌صورت کاملا واقعی همراه با دقت بسیار بالا روی چهره شخص بیمار یا فرد متقاضی عمل نمایش می‌دهد.

پورکرمان همچنین گفت: پزشک با کمک ابزارهای ویژه موجود در نرم‌افزار فوق طراحی و اندازه‌گیری دقیق متناسب با صورت فرد را انجام می‌دهد که از بین طراحی‌ها، شخص طرح مورد نظر را انتخاب کرده و در نهایت قالب‌هایی سه‌بعدی از طراحی به‌صورت اتوماتیک در نرم افزار ساخته می‌شود که توسط چاپگرهای سه‌بعدی به‌صورت دقیق چاپ برای کار نهایی توسط پزشک یا متخصص استفاده می‌شود.

وی با بیان این نکته که این محصول قابلیت استفاده و بهره‌برداری در بخش‌های مختلف چهره و دیگر حوزه‌ها را دارد، یادآور شد:یکی از ویژگی‌های اصلی و منحصر به‌فرد این سیستم به‌عنوان مثال طراحی و نمایش دقیق ابروی سه‌بعدی روی صورت متقاضی جراحی و کمک به ترمیم آسیب‌های ایجاد شده و اجرای نهایی دقیق آن توسط پزشک، متخصص کاشت یا میکرو بلیدینگ است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا