آخرین اخبارمیراث فرهنگی و گردشگری

ششمین جشنواره ملی فرهنگ عشایر ایران زمین در یاسوج آغاز شد

ششمین جشنواره ملی فرهنگ عشایر ایران زمین از یکشنبه شب به میزبانی یاسوج پایتخت طبیعت ایران با حضور ۱۵ استان عشایری در یاسوج برگزار می‌شود.

به گزارش هفت‌گرد،کیامرث حاجی‌زاده، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در مراسم افتتاح این جشنواره که در پارک ولایت یاسوج برگزار شد، گفت: ۹۰ درصد عرصه‌های استان کهگیلویه و بویراحمد را جنگل تشکیل می٬دهد.

او افزود: عشایر ما در طول تاریخ نشان دادند در دفاع از ایران پیش قدم هستند و در مقابل بیگانگان ایستادند و در مرزهای کشور عشایر مقابل متجاوزان ایستادند.

حاجی‌زاده اظهار کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۲ هزار خانوار عشایری با ۷۲ هزار نفر جمعیت عشایری دارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: هر آنچه ایرانی‌ها به آن می‎نازند و هر صفات خوب است از کوچ سرچشمه می‌گیرد.

حاجی‌زاده تصریح کرد: باید نمایشگاه دائمی عشایر در استان کهگیلویه و بویراحمد در شهر یاسوج ایجاد و راه‌اندازی شود.

او ادامه داد: از دستگاه‌هایی که برای برگزاری این جشنواره همکاری و مساعدت داشتند تشکر می‌کنم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: سنت مهمانواری مردم استان کهگیلویه و بویراحمد برای همه مسافران و گردشگران طی چند روز برگزاری جشنواره به نمایش گذاشته شود و ملموس باشد.

سعید طالبی‌پور، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این مراسم گفت: این جشنواره با عنوان کوچ، از ۱۹ تا ۲۳تیرماه امسال عصرها از ساعت ۱۷ تا ۲۳ به مدت پنج روز در پارک ولایت یاسوج برگزار می‌شود.

او اظهار کرد: هدف از برگزاری این جشنواره معرفی آداب و رسوم، سبک زندگی عشایری و آشنا شدن مردم با فرهنگ اقوام و طوایف مختلف عشایر کشور و استان کهگیلویه و بویراحمد است.

طالبی‌پور اظهارکرد: این جشنواره که در حدود ۱۰۰ غرفه با برنامه‌های مختلف و تنوع محلی و سنتی عشایری همراه است با حضور ۱۵ استان‌ عشایر نشین کشور برگزار می‌شود .

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: نمایش نوع سرپناه‌های عشایری، موسیقی و شاهنامه‌خوانی ادبیات بومی و فولکلور، پخت غذاهای محلی و نمایش صنایع دستی از جمله برنامه‌های این جشنواره است. همچنین صنایع دستی، سوغات و فرآورده‌های دامی عشایر نیز در این جشنواره به نمایش گذاشته خواهد شد.

طالبی‌پور ادامه داد: ۱۵ سیاه چادر عشایری مناطق مختلف کشور در این جشنواره برای نمایش سبک زندگی عشایری برپا می شود.

او عنوان کرد: برگزاری میزگرد با موضوع عشایر، برگزاری پنل های تخصصی گردشگری، اجرای برنامه های مختلف، پخت غذاهای محلی، مسابقه عکاسی و تولیدات رسانه‌ای از برنامه های جانبی این جشنواره هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: این جشنواره بزرگترین رویداد فرهنگی در جنوب کشور است که می توانیم از این فرصت برای معرفی و شناساندن بیشتر مناطق گردشگری و به تصویر کشیدن فرهنگ استان استفاده ببریم.

طالبی‌پور بیان کرد: از شهرداری و اعضای شورای شهر، امور عشایر، دستگاه‌های قضایی، امنیتی و انتظامی و استانداری که همکاری در برگزاری این جشنواره دارند، تشکر می‌کنم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا