آخرین اخبارمیراث فرهنگی و گردشگری

کلیسای نوتردام زنده می‌شود

یک معمار بلژیکی برنده مسابقه بین‌المللی طراحی محیط اطراف و چشم‌انداز کلیسای تاریخی نوتردام پاریس شد.

به گزارش هفت‌گرد، به نقل از گاردین، طی یک سال گذشته، «باس اسمتس» معمار بلژیکی بیشتر وقت خود را صرف پیاده‌روی در مرکز شهر پاریس کرده و در حالی‌که به کلیسای نوتردام خیره می‌شود، به چگونگی بازسازی این بنای تاریخی چندصدساله فکر کرده و حالا تمامی این فکرها و نگاه‌ها در حالی برای او نتیجه داده که این معمار ۴۷ ساله برنده مسابقه بین‌المللی برای طراحی مجدد محوطه اطراف کلیسای جامع نوتردام شده است.

طرح بلندپروازانه این معمار که حمایت متفق‌القول هیات منصفه را به همراه داشت، شامل ایجاد درختان بیشتر، یک سیستم خنک‌کننده هوشمندانه برای محوطه بزرگ مقابل کلیسای جامع در هنگام موج گرما و یک مرکز پذیرایی جدید و موزه باستان‌شناسی در پارکینگ متروکه کنونی در زیر میدان اصلی که مشرف به رود سن هستند.

«باس اسمتس» در این زمینه می‌گوید: «پیش از این، دوستان پاریسی من هرگز به اینجا نمی‌آمدند و من فکر می‌کردم که چرا این‌طور است. اینجا یک فضای زیبا در جزیره‌ای نزدیک آب است و ما می‌خواهیم مردم را به اینجا برگردانیم و آن‌را زنده کنیم».

پروژه او برای ایجاد فضای بازتر و مناسب‌تر برای عابر پیاده در فضای ۴۵۰۰ متر مربعی در اطراف کلیسای نوتردام با هزینه ۵۰ میلیون یورو (۳۴ میلیون پوند) توسط شهرداری پاریس تأمین مالی شده است.

کلیسای نوتردام چهار سال قبل دچار آتش‌سوزی شد. علت آتش‌سوزی در ۱۵ آوریل ۲۰۱۹ که مهار آن ۱۵ ساعت برای آتش‌نشانان به‌طول انجامید هنوز مشخص نیست. این روزها خود کلیسای جامع و بیشتر منطقه‌ای که قرار است بازسازی شوند به دلایل ایمنی برای عموم مسدود شده‌اند و کار بازسازی ساختمان ادامه دارد و البته نگرانی‌هایی درباره‌ آلودگی پس از سوختن سقف سربی کلیسا وجود دارد، آتشی مهیبی که ساختار سقف چوبی را تخریب کرد و مناره بلند ۴۵ متری را تخریب کرد.

در این آتش‌سوزی بزرگ نمای مشهور گوتیک و برج‌های دوقلوی با ناقوس‌هایی که هنگام تاج‌گذاری امپراتور ناپلئون بناپارت و مرگ رئیس‌جمهور شارل دوگل به‌صدا درآمدند، از آسیب جدی در امان ماند.

در حالی‌که موجی از احساسات عمومی پس از آتش‌سوزی فرانسه را فرا گرفت، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور قول داد که کلیسای جامع تا سال ۲۰۲۴ با شکوه سابق خود بازسازی شود و قرار است طبق برنامه اکثر کارهای اصلی در بازسازی کلیسای جامع تا ۲۰۲۴ به پایان برسد و این بنای تاریخی دوباره بازگشایی شود.

تیم «باس اسمتس» در سال ۲۰۲۵ تغییر و تحول منطقه اطراف کلیسا را آغاز خواهد کرد و پیش‌بینی می‌شود این طرح نیز در سال ۲۰۲۷ تکمیل شود.

مقام‌های فرانسه در ابتدا در نظر داشتند با بازسازی این کلیسا در طراحی معماری تغییرات چشمگیری اعمال کنند. کارشناسان میراث اما توصیه کردند این بنا به روش قبلی مرمت شود و در نهایت «امانوئل ماکرون» با پیشنهاد جایگزین کردن مناره قرن نوزدهمی این کلیسا با طراحی معاصرتر مخالفت کرد.

قبل از آتش‌سوزی سالانه حدود ۱۲ میلیون گردشگر از کلیسای نوتردام بازدید می ‌کردند؛ موضوعی که معماری منظر این بنا را به چالش می‌کشید و حالا قرار است این بنا و محوطه اطرافش با رویکردی مبتنی بر آب و هوا بازسازی شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا