آخرین اخبارسلامت

بیشتر گیاهان دارویی در عطاری‌ها آلودگی‌های میکروبی و قارچی دارند

یک متخصص طب سنتی گفت: در بررسی‌های انجام شده تقریباً بیشتر گیاهان دارویی خشکی که در عطاری‌ها به فروش می‌رسند، آلودگی‌های میکروبی و قارچی دارند.

به گزارش هفت‌گرد، دکتر مامک هاشمی‌‎حبیب‌آبادی، درباره علت استفاده زیاد از دمنوش اظهار کرد: در استان‌ها گیاهان دارویی خودرو تنوع زیادی دارد و دسترسی زیاد به گیاهان دارویی متنوع موجب شده استفاده از آنها به‌صورت دمنوش رایج باشد.

او درباره علت گرایش فارغ التحصیلان رشته کشاورزی به راه‌اندازی عطاری و مراکز عرق‌گیری گیاهان دارویی مطرح کرد: ورود دانش‌آموختگان دانشگاهی در رشته‌های مرتبط به حوزه عطاری و گیاهان دارویی خوب است، نقص بزرگی که در کشور ما وجود دارد این است که مفردات گیاهی بسته‌بندی بهداشتی نمی‌شود و به همان شیوه چند صد سال قبل به‌صورت فله‌ای و در گونی به فروش می‌رسند که برای سلامتی مردم مخاطره‌آمیز است.

هاشمی‌‎حبیب‌آبادی اضافه کرد: در بررسی‌های انجام شده تقریباً بیشتر گیاهان دارویی خشکی که در عطاری‌ها به‌فروش می‌رسند، آلودگی‌های میکروبی و قارچی دارند و یکی از کارهای که معاونت غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی از آن حمایت می‌کنند این است که افراد علاقمند به کارآفرینی در این حوزه کارگاه‌های کوچک بسته‌بندی بهداشتی مفردات گیاهی درست کنند تا از شکل فله‌ای و گونی خارج شود و پاکسازی‌های لازم و بسته‌بندی بهداشتی بر روی آنها انجام گیرد.

او خاطرنشان کرد: یکی از علل رشد کمی تعداد عطاری‌ها تخلف‌هایی است که در قالب عطاری انجام می شود، متأسفانه در کشور ما عطاری محل کسبی است که اگر در آن تخلف شود سود قابل توجهی می‌تواند داشته باشد و برخی افراد سودجو وارد این حرفه می‌شوند و انواع داروهای غیرمجاز داروهای چاقی و لاغری غیرمجوزدار با ترکیبات نامشخص با قیمت‌های گزاف به مردم فروخته می‌شود.

این متخصص طب‌سنتی ادامه داد: حتی داروهای ترک اعتیاد که باید در مراکز مشخص به فروش برسد، به‌صورت غیرمجاز در عطاری‌ها فروخته می‌شود و به علت اینکه عطاری می‌تواند پوششی برای خرید و فروش یکسری اقلام غیرمجاز باشد، برخی افراد به انگیزه‌های مالی وارد این عرصه می‌شوند.

او در ادامه درباره اینکه گفته می‌شود عوارض استفاده از گیاهان دارویی به نسبت داروهای شیمیایی کم است، پاسخ داد: گیاهان دارویی بسته به درجه آنها دارای عوارض کم، زیاد یا حتی غیرقابل درمان هستند؛ در طب سنتی درجه چهار داروهایی هستند که خطرات زیان‌آوری برای سلامتی دارند و حتی ممکن است باعث مرگ شوند، داروهای درجه سه دارای عارضه بوده اما عوارض آنها قابل جبران است، داروهای درجه یک و دو عارضه کمی دارند اما اگر طولانی مدت مورد استفاده قرار گیرند و یا در مصرف آنها زیاده روی شود، عارضه ایجاد می‌کنند.

انواع گیاهان دارویی - هفت گرد
انواع گیاهان دارویی

هاشمی‌حبیب‌آبادی یادآور شد: حتی داروهای درجه یک و دو که عوارض کمی دارند، در افراد مختلف با مزاج های مختلف ممکن است عوارض متفاوتی ایجاد کند؛ به‌عنوان مثال داروهای گرم در صورت زیاده‌روی در افراد گرم مزاج زودتر عارضه ایجاد می‌کند یا عارضه مصرف داروهای با طبع سرد در افرادی که خود سردمزاج هستند، زودتر و بیشتر نمایان می‌شود بنابراین این تصور که گیاهان دارویی عارضه ندارند، درست نیست و به هر حال اگر گیاهان دارویی به علت مشخص توسط پزشک برای فردی تجویز نشده نباید به مدت طولانی و به مقدار زیاد مورد استفاده قرار گیرد.

او اظهار کرد: تفاوتی که در مصرف داروهای گیاهی و قرص شیمیایی وجود دارد این است که قرص‌ها دوز مشخص دارند اما میزان استفاده از گیاهان دارویی مشخص نیست و ممکن است به‌صورت غلیظ یا رقیق و به دفعات مصرف شود بنابراین نمی‌شود با مصرف گیاهان دارویی که قندخون را پایین می‌آورد، مصرف داروهایی شیمیایی را به صورت خودسرانه قطع کرد.

هاشمی‌حبیب‌آبادی درباره عوارض استفاده بیش از حد از چای سبز برای لاغری مطرح کرد: چای سبز می‌تواند در درمان اضافه وزن نقش کمکی داشته باشد اما هیچ‌وقت نمی‌تواند به تنهایی اضافه وزن جدی را درمان کند، حتماً ورزش، کاهش غذای مصرفی و نوع طبع و مزاج غذا هم بسیار مهم است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا