آخرین اخبارسینما

عباس کیارستمی از نگاه «ورنر هرتسوک»

«ورنر هرتسوک» سینماگر برجسته آلمانی با تمجید از آثار عباس کیارستمی، فیلمسازی او را در بالاترین سطح ممکن توصیف کرد.

به گزارش هفت‌گرد به نقل از مجله فرهنگی «فار اوت»، «ورنر هرتسوک» به واقع حضوری بی‌نظیر در دنیای سینما دارد و به خاطر شاهکارهایش که همچنان جرقه‌های گفتگوهای پر جنب و جوش را در میان طرفداران و محققان می‌افزاید، بسیار مورد احترام است که با ساخت فیلم‌های جاودانه‌ای چون «آگیره خشم پروردگار» و همچنین «اشتروشک» همچنان به عنوان بخش مهمی از گفتمان پیرامون سینما باقی مانده است.

«هرتسوک» علاوه بر فیلم‌های بلندش، علاقه زیادی به فیلم‌سازی مستند نیز داشته و خودش چندین پروژه مستند را کارگردانی کرده و در کنار آن در سال‌های اخیر مستندهای زیادی از جمله «فایربال: بازدیدکنندگان از دنیای تاریک‌تر» را نیز تهیه‌کنندگی کرده که در سال ۲۰۲۰ منتشر شد.

به دلیل شهرت او در محافل سینمایی، نظرات «هرتسوک» در مورد آموزش سینمایی نیز اغلب به‌طور گسترده‌ای منتشر می شود. این کارگردان آلمانی همیشه از مدارس فیلم انتقاد کرده است و خودش کارگاه‌هایی با دانشجویان برگزار می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد با فراگیری عادت زیاد خواندن، خارج از چارچوب فکر کنند.

تمایلات ادبی «هرتسوک» نیز ذائقه او را در سینما شکل داده است، زیرا کارگردانانی که او دوست دارد اغلب فیلم‌هایی می‌سازند که حساسیت‌های مشابهی دارند. در حالی که او فیلمسازان معاصری مانند «جاشوا اوپنهایمر» را ستوده اما به‌ندرت فیلم‌های زیادی را توصیه می‌کند، مگر زمانی که صحبت از یک کارگردان باشد، آن هنرمند کسی نیست جز عباس کیارستمی چهره برجسته موج نوی سینمای ایران که آثارش به شیوه‌های هیجان‌انگیزی، مفهوم دوباره‌ای از مدیوم سینمایی ارائه کرد.

این کارگردان آلمانی در اظهار نظری در مورد فیلم «کلوزآپ» کیارستمی، آن‌را یک تجربه فوق‌العاده و بزرگ‌ترین مستند در مورد فیلمسازی توصیف کرد که تا به‌حال دیده است.

«هرتسوک» همچنین عنوان کرد که دو فیلم کیارستمی وجود دارد که او همیشه به مردم توصیه می‌کند: «اگر روزی فرصتی برای دیدن حداقل دو فیلم کیارستمی را داشته باشید، یکی از آنها «خانه دوست کجاست؟» و دیگری «کلوزآپ» نام دارد. اگر بتوانید به این فیلم‌ها دست پیدا کنید که البته به‌راحتی در اینترنت در دسترس است، شگفت‌زده خواهید شد.»

با این حال، تمجید «هرتسوک» از کیارستمی به این دو اثر محدود نمی‌شود. «هرتسوک» یک بار در مورد استعداد فکری این کارگران مولف ایرانی گفت: «این فیلمسازی در بهترین حالت خود است و کیارستمی مانند مردی است که ۵۰۰۰ سال فرهنگ و شعر عالی فارسی را با خود حمل می‌کند و ناگهان در فیلم هایش نمایان می‌کند».

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا