آخرین اخبارمحیط زیست

گرمای هوا و کاهش اکسیژن آب عوامل مرگ ماهیان در تالاب انزلی

طی روزهای اخیر اخبار و تصاویری از مرگ دسته جمعی ماهیان در تالاب انزلی منتشر شد که مسئولان علاوه بر تایید اخبار، گرمای هوا و کاهش میزان اکسیژن آب را عامل اصلی این اتفاق ناخوشایند می‌دانند.

به گزارش هفت‌گرد، عصر روز یکشنبه ۲۶ تیرماه فیلمی در رسانه‌های مجازی روستایی انزلی به اشتراک گذاشته شد که مرگ و میر بالای ماهیان در تالاب انزلی را به تصویر می کشید.

محل مرگ و میر این ماهیان غرب شهرستان بندرانزلی و روستای آبکنار اعلام شد. پیش از این نیز بارها هشدارهایی از سوی کارشناسان و بومیان منطقه مبنی بر خشک شدن و کاهش شدید عمق تالاب در این منطقه داده شده بود.

سرپرست اداره محیط زیست انزلی نیز با تائید این خبر به مرگ و میر بالای ماهیان  کپور ، سوف و آمور در تالاب انزلی اشاره کرد و افزود : کاهش میزان اکسیژن آب و کاهش عمق تالاب به ۴۰ سانیمتر دلیل اصلی این مرگ و میر است .

سید حسن جعفری علاوه بر کاهش عمق تالاب انزلی، گرمای بیش از حد هوا طی روزهای گذشته را نیز در این مرگ و میر مقصر دانست و از نمونه‌برداری و بررسی علت مرگ این ماهیان و انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه خبر داد.

سرپرست اداره کل شیلات گیلان نیز در گفتگوی دیگری با خبرگزاری مهر در سخنانی مشابه علت این مرگ و میر را کاهش اکسیژن ناشی از گرمی هوا و عمق تالاب انزلی اعلام کرد .

حمیدرضا تقی نصیری علاوه بر افزایش دما کاهش میزان حق آبه ورودی به تالاب به دلیل استفاده از آب رودخانه‌ها برای مصارف کشاورزی را از دیگر دلایل این مرگ و میر اعلام کرد و افزود: کاهش جریان آب در تالاب انزلی به حیات آن آسیب وارد کرده و باید میزان حق آبه ورودی به تالاب انزلی افزایش یابد. پوشش گیاهی به دلیل کاهش عمق تالاب نیز یکی از دلایل تلف شدن ماهیان است . ماهیان‌بزرگ‌تالابی شب‌ها اکسیژن مورد نیاز خود را جذب می‌کنند کاهش اکسیژن می‌تواند مهم‌ترین دلیل مرگ‌ماهیان بزرگ باشد.

اهمیت موضوع مرگ و میر ماهیان در تالاب بین‌المللی انزلی به‌عنوان موضوعی فراملی همکاری همه مسئولان کشوری، استانی، شهرستان ، جوامع محلی و ذینفعان تالاب را می‌طلبد تا این اکوسیستم ارزشمند که محل زندگی انواع ماهیان و سایر جانوران است را نجات داده و به دست آیندگان برسانند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا