آخرین اخبارفناوری اطلاعات

توییتر روزانه بیش از یک میلیون حساب کاربری اسپم مسدود می‌کند

مدیران توییتر در جلسه‌ای با حضور مطبوعات گفتند که این شبکه‌ اجتماعی روزانه بیش از یک میلیون حساب کاربری اسپم را مسدود می‌کند.

به گزارش هفت‌گرد، توییتر روز گذشته در جلسه‌ای با حضور نمایندگان رسانه‌ها اعلام کرد روزانه بیش از یک میلیون حساب کاربری اسپم را در پلتفرم آنلاینش مسدود می‌کند. این عدد دو برابر بیشتر از آن چیزی است که پاراگ آگراوال، مدیرعامل توییتر، در ماه می ۲۰۲۲ (اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۱) اعلام کرده بود. توئیتر در جلسه‌ اخیر بار دیگر روی مواضع خود درباره‌ تعداد بات‌ها تأکید کرده و گفته است کمتر از پنج درصد کل حساب‌های فعال روزانه را بات‌ها تشکیل می‌دهند.

در ماه‌های اخیر تعداد حساب‌های جعلی توییتر و نحوه‌ مدیریت آن‌ها توسط مدیران این شبکه‌ اجتماعی بارها خبرساز شده است، خصوصاً به این دلیل که گفته می‌شود ایلان ماسک به‌خاطر تعداد بات‌ها قصد دارد از قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری تصاحب توییتر عقب‌نشینی کند. ایلان ماسک می‌گوید تعداد بات‌های توییتر ممکن است بیش از ۲۰ درصد کل کاربران فعال روزانه‌ این شبکه‌ اجتماعی باشد.

پاراگ آگراوال چند ماه پیش در قالب رشته‌توییت جزئیاتی درباره‌ بات‌های توییتر ارائه داد. در آن زمان آگراوال گفت توییتر «هر روز بیش از نیم میلیون حساب اسپم» مسدود می‌کند و «هر هفته میلیون‌ها حساب کاربری» را که به جعلی بودن آن‌ها مضنون است قفل می‌کند.

آگراوال همچنین توضیح داد که توییتر تعداد حساب‌های جعلی را چگونه محاسبه کرده است. آگراوال می‌گوید هزاران حساب به‌صورت تصادفی انتخاب می‌شوند و توسط ناظران انسانی مورد بررسی قرار می‌گیرند؛ به گفته‌ آگراوال این گروه متشکل از حساب‌های تصادفی در گذر زمان تغییر می‌کند و ناظران توییتر به دفعات حساب‌ها را بررسی می‌کنند. نظارت روی این حساب‌های کاربری شامل بررسی داده‌های خصوصی آن‌ها نظیر محل زندگی و آدرس IP کاربر می‌شود.

مشخص نیست آماری که توییتر در جلسه‌ روز پنج‌شنبه اعلام کرد نسخه‌ به‌روزشده‌ آمار بالا است یا به چیز دیگری اشاره دارد. توییتر به درخواست رسانه‌ ورج برای شفاف‌سازی در این زمینه پاسخ نداده است، اما رسانه‌ گاردین ادعا می‌کند جدیدترین آمار توییتر شامل کاربرانی می‌شود که اجازه‌ ساخت حساب کاربری ندارند و به همین دلیل نمی‌توان آن‌ها را جزو کاربران توییتر محاسبه کرد.

ایلان ماسک چند ماه پیش اعلام کرد در قراردادی به ارزش ۴۴ میلیارد دلار به‌دنبال تصاحب کامل توییتر و تبدیل کردن آن به شرکتی خصوصی است. زمان زیادی نگذشته بود که ایلان ماسک از توقف فرایند تصاحب خبر داد، چون به گفته‌ او تعداد حساب‌های جعلی و بات توییتر بسیار بیشتر از آن چیزی است که مدیران این شبکه‌ اجتماعی اعلام می‌کنند.

ایلان ماسک در ابتدا از توییتر درخواست کرد درباره‌ تعداد دقیق بات‌ها شفاف‌سازی کند و سپس گفت مدیران این شبکه‌ اجتماعی اجازه دسترسی به داده‌هایی به‌خصوص را به او نمی‌دهند. ایلان ماسک ادعا کرد توییتر در حال نقض مفاد قرارداد است. آگراوال می‌گوید هیچ‌ فرد یا سازمانی که در خارج از توییتر باشد نمی‌تواند تعداد دقیق بات‌های این شبکه‌ اجتماعی را به‌شکلی درست محاسبه کند.

جلسه‌ توییتر در حالی برگزار می‌شود که شایعه‌ها می‌گویند ایلان ماسک همچنان به‌دنبال عقب‌نشینی از تصاحب این شبکه‌ اجتماعی است. منابعی آگاه گفته‌اند که احتمالاً تیم حقوقی ایلان ماسک به‌زودی تغییراتی در رویکرد فعلی‌اش اعمال می‌کند. ایلان ماسک در صورت عقب‌نشینی از تصاحب توییتر مجبور به پرداخت غرامت یک میلیارد دلاری خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا