آخرین اخبارمحیط زیست

آتش‌سوزی در تالاب انزلی مهار شد

براساس آخرین گزارش‌ها آتش سوزی تالاب بین‌المللی انزلی که از ساعت عصر روز جمعه – ۳۱ تیر – آغاز شد، پس از سوزاندن ۱۰ هکتار ساعات پایانی شب گذشته به‌طور کامل مهار و خاموش شد.

به گزارش هفت‌گرد، معاون امور عمرانی فرمانداری بندرانزلی صبح روز شنبه  گفت شواهد مبنی بر عمدی بودن آین آتش سوزی است و از مدارک موجود می‌توان فهمید حریق از کنار جاده روستای بالامحله سنگاچین شروع شد و با وزش باد تا روستای کوچک محله گسترش یافت. 

بابک شکوهی راد اضافه کرد: برای مهار این آتش که راه دسترسی به آن وجود نداشت، اکیپ‌های آتش نشانی شهرداری انزلی ، اداره بندر و منطقه آزاد و جوامع محلی  مشارکت کردند

او با بیان اینکه در این آتش‌سوزی خطری متوجه مناطق مسکونی نبود افزود: به‌علت فاصله زیاد مناطق مسکونی با محل وقوع حریق و کانال‌های موجود در منطقه، آتش‌سوزی به نقاط مسکونی گسترش نیافت.

گلایه منابع طبیعی از محدودیت‌ها

رئیس اداره منابع طبیعی انزلی نیز اظهار داشت: به همه افرادی که بر نحوه احیای تالاب انزلی انتقاد دارند باید گفت که تالاب بین‌المللی انزلی با مساحت حدود ۲۰ هزار هکتار برای مهار آتش فاقد هرگونه امکانات مهار حریق است.

مهزاد ناصری افزود: استان گیلان و شهرستان بندرانزلی برای نجات تالاب انزلی از آتش‌سوزی‌های پی‌درپی به هلیکوپتر و پهباد اطفای حریق و دستگاه‌های مناسب برای ایجاد جاده دسترسی به محل آتش‌سوزی نیاز دارد.

تالاب بین‌المللی انزلی در سال ۱۴۰۰ شاهد چندین مورد آتش‌سوزی بزرگ بود که در آن بخش وسیعی از نیزارهای روستای شانگهای پرده انزلی، روستاهای طالب آباد، لیجارکی و منطقه چراغ پشتان انزلی طعمه آتش شدند که همه این حریق‌ها به قصد تصرف اراضی و توسط سودجویان انجام شد.

در سال ۹۸ نیز حدود ۱۰ هکتار از نیزارهای تالاب بین‌المللی انزلی توسط سودجویان به آتش کشیده شد. این تالاب بین‌المللی با مساحتی حدود ۲۰ هزار هکتار که از شمال به انزلی، از جنوب به صومعه‌سرا، از شرق خمام، از جنوب شرقی به رشت و از غرب به کپورچال و آبکنار انزلی محدود است.

تالاب انزلی سال ۱۳۵۴ در فهرست تالاب‌های بین‌المللی کنوانسیون رامسر به ثبت رسید. همچنین سازمان بین‌المللی حیات پرندگان، این تالاب را به‌عنوان زیستگاه با اهمیت برای پرندگان تشخیص داده‌ و جزو تالاب‌های طبیعی و آب شیرین کشورو از جمله زیباترین مناظر آبی منطقه است.

تالاب انزلی محل تخم‌ریزی آبزیان و پناهگاه و مامن پرندگان بومی و مهاجر است، این تالاب که با بیش از ۱۰۰ گونه پرنده، ۵۰ گونه ماهی و صدها گونه موجودات گیاهی اکوسیستم کم‌نظیری دارد، از سال ۱۳۵۴ جزو تالاب‌های بین‌المللی تحت حفاظت شناخته شد و مهم‌ترین منبع تکثیر و تولید ماهیان خاویاری و استخوانی دریای خزر و سالانه پذیرای مسافران بی‌شمار داخلی و جهانگردان خارجی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا