آخرین اخبارموسیقی

جزئیات تازه‌‎ترین اثر حسین علیزاده از زبان خودش

حسین علیزاده از انتشار تازه‌ترین کتاب خود با عنوان «دستگاه‌های موسیقی ایرانی به روایت حسین علیزاده» تا سال آینده خبر داد.

به گزارش هفت‌گرد، حسین علیزاده در مورد تازه‌ترین فعالیت فرهنگی و هنری خود، اظهار داشت: در دوسال گذشته مشغول به تدوین و انتشار یک کتاب بوده‌ام؛ در این کتاب روایت خودم از ردیف‌های موسیقی را  نوشته‌ام و درحال حاضر مشغول تدارک انتشار این اثر هستم.

برنده سیمرغ بلورین بهترین موسیقی فیلم در چهار دوره از جشنواره فیلم فجر برای فیلم‌های گبه، زشت و زیبا، آواز گنجشک‌ها و ملکه با اشاره به تمرکزی بیش از دوسال برای تدوین و نشر این کتاب گفت: در این مدت پاندمی کرونا قطعات مختلفی ضبط کردم اما بیشتر فعالیتم متمرکز بر همین کتاب بوده است.

این نوازنده و استاد موسیقی سنتی بیان کرد: نام این اثر دستگاه های موسیقی ایرانی به روایت حسین علیزاده است که تا سال آینده منتشر می شود.

نویسنده کتاب ۶ جلدی ده قطعه برای تار در توضیح ماهیت کتاب دستگاه های موسیقی ایرانی به روایت حسین علیزاده اظهار داشت: کتابی دانشگاهی و مبتنی بر تجزیه و تحلیل است؛ تمام مقاماتی که در موسیقی ایرانی است را به روایت خودم ساخته‌ام.

علیزاده افزود: دستگاه‌های موسیقی ایرانی به روایت حسین علیزاده، مانند رساله‌ای در موسیقی ایرانی است.

حسین محمد علیزاده (۱۳۳۰) موسیقی‌دان، ردیف‌دان، آهنگ‌ساز، پژوهش‌گر و نوازنده تار و سه‌تار اهل ایران و نامزد دریافت ۳ جایزه گرمی است.

او یکی از چهره‌های تحسین‌شده موسیقی فیلم در ایران به‌شمار می‌آید و آثاری چون دلشدگان (۱۳۷۰)، گبه (۱۳۷۴)، زشت و زیبا (۱۳۷۷)، زمانی برای مستی اسب‌ها (۱۳۷۸)، لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند (۱۳۸۶)، آواز گنجشک‌ها (۱۳۸۷) و ملکه (۱۳۹۰) از ساخته‌های اوست.

او با کسب ۴ سیمرغ بلورین برای فیلم‌های گبه، زشت و زیبا، آواز گنجشک‌ها و ملکه، مشترکاً به همراه مجید انتظامی و محمدرضا علیقلی برنده بیش‌ترین سیمرغ بلورین در بخش بهترین موسیقی متن از جشنواره فیلم فجر است.

حسین علیزاده تا به حال سه بار برای آلبوم‌های فریاد، بی تو به سر نمی‌شود و به تماشای آب‌های سپید نامزد جایزه گرمی در بخش «بهترین آلبوم سنتی جهان» شده‌است. جوایز گرمی معتبرترین جایزه صنعت ضبط و پخش موسیقی در آمریکا محسوب می‌شوند.

.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا