آخرین اخبارمحیط زیست

عواقب گرمایش جهانی چیست؟

نرخ گرمایش جهانی در دهه‌های اخیر به سرعت افزایش یافته و کارشناسان توافق دارند که تغییرات آب‌وهوایی باعث تشدید دمای بالا و خطرناک در سراسر جهان می‌شود.

به گزارش هفت‌گرد و به نقل از ویفروم، نقشه‌های سالانه گرمای جهانی که توسط ناسا، آژانس فضایی ایالات متحده  منتشر می‌شود، می‌تواند نشان دهد که امروز جهان چقدر گرم‌تر از چند سال گذشته است.

امواج گرمای بی‌امان در سراسر جهان در این هفته واقعیت‌های تلخ دماهای شدید را آشکار کرد.

هزاران نفر در سراسر اروپا به دلیل آتش‌سوزی‌های جنگلی در گرمای شدید به‌سر می‌برند. در بریتانیا دستگاه‌های کنترل گرما برای اولین‌بار در تاریخ به بالای ۴۰ درجه سانتی‌گراد رسید و سرورهای اصلی اینترنت به دلیل خرابی سیستم خنک‌کننده آفلاین شد. همچنین هواپیماها مجبور شدند از باندهای در حال ذوب شدن منحرف شوند.

در همین حال در آمریکای شمالی چندین ایالت دمای روزانه بالایی را به ثبت رساندند و چندین شهر بزرگ وضعیت اضطراری گرما را اعلام و مراکز خنک‌کننده را برای عموم فعال کردند.

کارشناسان معتقدند دمای جهانی با سرعتی نگران‌کننده در حال افزایش است و گرمای شدیدی که امروز شاهد آن هستیم، با تغییرات آب‌وهوایی تشدید شده است.

موج گرمای شدید در سراسر جهان که به دلیل بحران آب‌وهوایی ملتهب شده، به‌ طور فزاینده‌ای تلفات اقتصادی و انسانی زیادی را تحمیل می‌کند.

نتایج مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۲۱ نشان داد امواج گرما در چهار سال به ویژه در ۲ دهه گذشته رشد اقتصادی در اروپا را تا ۲.۵ برابر بیشتر از امواج گرما در سایر سال‌های متوسط کاهش داده است. همچنین سازمان بهداشت جهانی تخمین زده بیش از ۱۶۶ هزار نفر در اثر گرمای شدید بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۷ جان خود را از دست داده‌اند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا