آخرین اخبارفناوری اطلاعات

تلسکوپ ماژلان قدرتمندتر از جیمز وب

تلسکوپ بزرگ ماژلان که هم اکنون در حال ساخت است، رزولوشن تصویری ۴ برابر بهتر از تلسکوپ «جیمز وب» خواهد داشت. عملکرد این تلسکوپ در جمع‌آوری نور تا ۱۹ میلیون بار بهتر از چشم انسان است.

به گزارش هفت‌گرد، تلسکوپ بزرگ ماژلان با استفاده از ۷ آینه که یک آینه اصلی با قطر ۲۵ متر می‌سازد و از بزرگ‌ترین آینه‌های جهان است، نمایی جامع از کیهان ارائه می‌دهد. وزن این آینه‌ها به ۱۸ تن می‌رسد و فرآیند ساخت آنها نیز ۴ سال طول خواهد کشید. همچنین هر کدام از آنها به مدت تقریبا ۲ سال صیقل داده می‌شوند تا اگر هم لکه‌ای روی آنها مشاهده شود، کمتر از یک هزارم عرض موی انسان باشد.

هزینه این تلسکوپ زمینی که در بیابان آتاکاما در شیلی در حال ساخت است، به بیش از یک میلیارد دلار خواهد رسید و قرار است در سال ۲۰۲۹ عملیاتی شود. سایت اصلی تلسکوپ بزرگ ماژول (GMT) در شیلی در ارتفاع تقریبی ۲ هزار و ۵۱۶ متری از سطح دریا قرار دارد و برای ساخت و ساز و ریختن فونداسیون آماده می‌شود.

تلسکوپ بزرگ ماژلان ۱۰ برابر قوی‌تر از تلسکوپ هابل است و رزولوشن تصویربرداری آن نیز تا ۴ برابر بهتر از تلسکوپ جیمز وب خواهد بود. “لیزا کیولی” مدیر مرکز اخترفیزیک هاروارد و اسمیت‌سونیان، یکی از مؤسسات بنیان‌گذار ساخت این تلسکوپ می‌گوید: «تلسکوپ بزرگ ماژلان درک ما از کیهان را از طریق فناوری نوآورانه جدید خودش همراه با یک سایت درجه یک جهانی در شیلی متحول خواهد کرد.»

مقایسه کیفیت تصویر تلسکوپ ماژلان با جیمز وب

با این قدرت تصویر‌برداری فوق‌العاده، دانشمندان امیدوارند بتوانند موفق به کشف سیاره‌های مشابه زمین در کمربند حیات ستاره‌ها، پرده برداشتن از اسرار ماده تاریک و سیاه چاله، پاسخ به سوالات مربوط به پیدایش کیهان و یافتن نشانه‌هایی از حیات شوند.

روند ساخت این تلسکوپ قدرتمند چندین سال است که به لطف کنسرسیوم بین‌المللی به نام «سازمان تلسکوپ بزرگ ماژلان» پیش می‌رود. این کنسرسیوم شامل تعهداتی از چندین مؤسسه در آمریکا و همینطور چندین موسسه دیگر از کشورهای کره جنوبی، استرالیا، برزیل، فرانسه، ایتالیا و شیلی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا