آخرین اخبارفناوری اطلاعات

شکوه جنگل‌ آمازون از منظر فضا

ناسا اخیرا ویدئویی زیبا از طبیعت جنگل‌ آمازون از منظر فضا منتشر کرده است.

به گزارش هفت‌گرد، آمازون نام بزرگ‌ترین جنگل بارانی جهان است که در شمال آمریکای جنوبی قرار گرفته و بیشتر آن در خاک برزیل و پرو جای دارد. بیش از نیمی از همه جنگل‌های بارانی باقی‌مانده در جهان در آمازون قرار دارد.

دانشمندان اخیرا با استفاده از داده‌های گرفته شده از زمین و فضا، مشاهده کردند در بخش‌هایی از جنگل‌ آمازون که درختان چندین بار قطع شده یا آتش گرفته‌اند، صدای حیوانات کمتری نسبت به بخش‌هایی از جنگل که آسیب ندیده است، به گوش می‌رسد که این موضوع دانشمندان را به این باور می‌رساند گونه‌هایی که قبلا در آنجا حضور داشته‌اند، اکنون آن ناحیه را ترک کرده‌اند.

ناسا در ادامه نوشت: با سوابق ماهواره‌ای از برنامه لندست، صداهای ضبط‌ شده روی زمین و اندازه‌گیری‌های لیدار، دانشمندان توانستند داده‌های جمع آوری شده طی چندین دهه را به منظور مطالعه مناطقی که بارها جنگل‌زدایی شده و درختان آنجا قطع شده است را بررسی کنند.

جنگل‌زدایی به ریشه‌کنیِ درختان جنگلیِ یک منطقه یا زمین گفته می‌شود که در نتیجه آن، تمام یا بخشِ بزرگی از درختان قطع می‌شود و پهنه جدید به عنوان یک منطقه غیرجنگلی مورد استفاده قرارمی‌گیرد.

برنامه لندست اخیرا پنجاهمین سالگرد خود را در فضا جشن گرفت. با چنین سوابق طولانی، دانشمندان می‌توانند به گذشته زمین نگاه کنند و از داده‌های تاریخی و تکنیک‌های جدید برای مطالعه تاثیر انسان بر دنیای طبیعی استفاده کنند.

نگاهی به جزئیات برنامه لندست ۹

جدیدترین ماهواره لندست ناسا چندی پیش از پایگاه فضایی وندنبرگ در کالیفرنیا به فضا رفت تا به ماهواره لندست-۸ ملحق شود و برنامه ۵۰ ساله دیده‌بانی از زمین را ادامه دهد. دو ماهواره‌ لندست-۹ و لندست-۸ قادرند هر هشت روز یک بار به طور کامل از زمین عکسبرداری کنند. داده‌های به دست آمده از این ماهواره‌ها به دانشمندان در مطالعه آب‌ها، یخچال‌ها و آتش‌سوزی‌های زمین کمک می‌کند.

ماهواره لندست-۹ در تاریخ ۲۷ سپتامبر در ساعت ۲:۱۲ ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۱:۴۲ تهران) با موشک “اطلس V-۴۰۱” یا (Atlas V-۴۰۱) از جایگاه پرتاب “space lunch complex 3” در “پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ” (VBG) کالیفرنیا، به فضا پرتاب شد. پرتاب این ماهواره توسط “برنامه خدمات پرتاب” (LSP) ناسا مدیریت شد. ماهواره “لندست ۹” ماموریت بررسی و تصویربرداری از زمین را بر عهده دارد.

این ماموریت به ادامه فعالیت بررسی و تصویربرداری از زمین که با پرتاب نخستین ماهواره لندست در سال ۱۹۷۲ آغاز شد، می‌پردازد. داده‌های گردآوری‌شده کمک می‌کنند تا نقش مهم برنامه لندست در بررسی زمین ادامه یابد و به تصمیم‌گیرندگان کمک می‌کند تا به مدیریت منابع ضروری مانند محصولات کشاورزی، منابع آب و جنگل‌ها بپردازند.

توضیحاتی درباره ویدئو: ویدئو با نمای نزدیک از یک تاج پوش جنگل شروع می‌شود و سپس به آرامی بزرگنمایی می‌شود تا منطقه‌ای با درختان بی‌شمار، ابرها و رودخانه‌های بسیار را نشان دهد. این ویدئو با نشان دادن کل آمریکای جنوبی به پایان می‌رسد. صدای جیر جیر پرندگان یکی از قطعه‌های دست نخورده جنگل آمازون است که به‌عنوان بخشی از این مطالعه میدانی ضبط شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا