آخرین اخبارفناوری اطلاعات

دارپا با شبکه‌سازی میان هزاران ماهواره، اینترنت ماهواره‌ای را همگانی می‌کند

آژانس پروژه‌های پژوهشی پیشرفته‌ دفاعی آمریکا موسوم به دارپا (DARPA)، متخصصانی را گردهم آورده است تا ابزارهایی بسازند که به‌ استانداردسازی ارتباطات میان ده‌هاهزار ماهواره کمک می‌‌کنند.

به گزارش هفت‌گرد، اگر در سال‌های اخیر به آسمان شب به‌دقت نگاه کرده باشید، شاید متوجه چند نور چشمک‌زن دیگر شده باشید. این امرعمدتاً به‌دلیل افزایش ماهواره‌های مدارپایین زمین است که تعداد فزاینده‌ای از آن‌ها برای ارائه‌ خدمات اینترنت ماهواره‌ای به‌کار گرفته می‌شوند. اسپیس ایکس و وان‌وب و آمازون همگی قصد دارند در سال‌های آينده و با هدف ارائه‌ اینترنت ماهواره‌ای، بیش از ۴۶ هزار ماهواره دیگر به فضا پرتاب کنند.

دراین‌بین، مشکلی درزمینه‌ اینترنت ماهواری وجود دارد؛ زیرا برخی شرکت‌ها سعی می‌کنند با عجله و هرچه‌سریع‌تر رقبا را شکست دهند و تعداد کمی از آن‌ها با آماده‌سازی برخی استانداردها به ماهواره‌های خود اجازه می‌دهند با ماهواره‌های شرکت‌های دیگر ارتباط برقرار کنند.

دارپا، بازوی تحقیق‌وتوسعه‌ی پنتاگون، به‌عنوان بخشی از برنامه‌ گره ارتباطات تطبیقی مبتنی‌بر فضا موسوم به Space-BACN تیمی از متخصصان را گردهم آورده است تا ارتباطات میان تعداد روزافزون ماهواره‌ها را استانداردسازی کنند. هدف نهایی این برنامه ارائه‌ نوعی اینترنت است که از اتصال میان ماهواره‌هایی بهره می‌برد که در مدار پایین زمین (LEO) قرار گرفته‌اند و به ماهواره‌های غیرنظامی و دولتی و نظامی اجازه می‌دهد به‌راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

Gizmodo می‌نویسد Space-BACN این هفته با اعلام اینکه ۱۱ تیم را برای مرحله‌ اول برنامه‌ خود انتخاب کرده است، یک گام روبه‌جلو برداشت. براساس بیانیه‌ دارپا، این کارشناسان که از دانشگاه‌ها و شرکت‌های تجاری انتخاب شده‌اند، به‌طورخاص وظیفه‌ دارند ترمینال ارتباطات نوری کم‌هزینه و قابل‌تنظیمی ایجاد کنند که با اکثر استانداردهای اتصال نوری میان ماهواره‌ها، سازگار باشد.

گروه‌های زیرنظر دارپا در چندین حوزه‌ فنی فعالیت می‌کنند. این تیم‌ها در اولین حوزه‌ فنی تلاش می‌کنند دیافراگم نوری کم‌هزینه‌ای بسازند که بتواند به فیبر تک‌ حالته‌ای جفت شود که هم قدرتمند و هم انعطاف‌پذیر و البته کوچک است. گروه دوم تلاش می‌کند حالت نوری قابل‌تنظیمی ایجاد کند که بتواند از ۱۰۰ گیگابیت انتقال داده در ثانیه ازطریق یک طول موج واحد پشتیبانی کند.

ناگفته نماند پنج تیم دیگر وظیفه‌ شناسایی عناصر فرمان و کنترل‌های اصلی برای پشتیبانی از ارتباطات بین‌ماهواره‌ای و توسعه‌ی طرح لازم برای ارتباط بین Space-BACN و مجموعه شرکای تجاری را برعهده دارند. مرحله‌ اول این برنامه ۱۴ ماه طول خواهد کشید. گرگ کوپرمن، مدیربرنامه‌ Space-BACN در ویدئویی گفت:

درایورهای اولیه‌ی Space-BACN کم‌هزینه و استفاده از آن‌ها بسیار آسان است. ما می‌خواهیم اعمال این استاندارد روی سیستم‌های شرکت‌هایی آسان‌تر شود که قصد دارند از آن استفاده کنند.

دارپا معتقد است که ارتباطات ساده بین ماهواره‌ها می‌تواند قدرت اینترنت ماهواره‌ای را به‌حداکثر برساند. کوپرمن گفت که استانداردسازی می‌تواند پیروزی بزرگی برای عملیات جست‌وجو و نجات در سراسر جهان باشد.

 او افزود: امروز شاهد تولد دامنه‌ جدیدی به‌ نام فضای تکثیرشده هستیم. این حوزه‌ فضایی جدید عصر نوینی از ارتباطات و سنجش و اکتشاف فضایی کم‌هزینه را آغاز خواهد کرد.

این اولین تلاش دارپا برای برقراری ارتباط ماهوارها با یکدیگر نیست؛ چراکه این آژانس اوایل سال جاری دو ماهواره به مدار زمین پرتاب کرد که با موفقیت بیش از ۲۰۰ گیگابیت داده را در فاصله‌ ۶۰ مایلی (۱۰۰ کیلومتری) ازطریق ارتباط لیزری انتقال دادند. در این فرایند، اطلاعات به‌طور رمزنگاری‌شده ازطریق سیگنال نوری ارسال و سپس به گیرنده منتقل شدند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا