آخرین اخبارسلامت

تاثیراتی که یک بالش روی سلامتی شما می‌گذارد

گاهی اوقات ممکن است بعد از یک روز پرمشغله و با وجود خستگی زیاد خواب راحتی نداشته باشیم، بالش در کیفیت خواب بسیار تاثیر گذار است و تاثیر بسیاری بر روی سلامت بدن دارد.

به گزارش هفت‌گرد، همه ما بعد از یک روز خسته کننده و پر مشغله به یک خواب راحت شبانه نیاز داریم. اما چرا گاهی با وجود خستگی زیاد خواب راحتی نداریم؟ بالش نقش مهمی در کیفیت خواب و جنبه‌های مختلف سلامتی ایفا می‌کند. بنابراین در انتخاب بالش دقت لازم را داشته باشید.

گردن درد :

اگر سر خود را برای مدت طولانی خم نگه‌دارید، مانند زمان خواب، می‌تواند باعث ناراحتی شما شود. بسته به موقعیت خواب، مهم است که بالش چقدر سفت باشد. زیرا اگر بالش خیلی نرم یا خیلی سفت باشد، می‌تواند باعث گردن درد شود.

مثلا، اگر روی پهلو می‌خوابید، باید یک بالش سفت‌تر انتخاب کنید تا از گردن خود پشتیبانی کافی را داشته باشید تا بیش از اندازه به پهلو خم نشود. اگر روی شکم می‌خوابید، بهتر است به سراغ یک بالش نرم‌تر بروید، در غیر این صورت، بالش سر را به عقب می‌راند و باعث ایجاد یک منحنی در گردن می‌شود؛ و اگر روی کمر می‌خوابید، یک بالش سفت گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود زیرا ممکن است با فشار آوردن گردن به جلو، باعث عدم تعادل شود.

کمر درد :

نحوه قرار گرفتن بالش زیر سر، گردن و شانه‌های شما نیز می‌تواند بر کمر تأثیر بگذارد. تراز نادرست هنگام خواب می‌تواند کمر درد را بدتر کند. به‌عنوان مثال، اگر روی شکم خود می‌خوابید، بهتر است یک بالش صاف داشته باشید، درغیر این صورت ممکن است کمر درد بگیرید. برای خوابیدن روی پهلو، قراردادن یک بالش به اندازه کافی بلند برای نگه داشتن گردن و ستون فقرات در یک خط مهم است و کسانی که روی کمر خود می‌خوابند باید بالشی را انتخاب کنند که از منحنی طبیعی گردن‌شان پشتیبانی کند.

سردرد :

خوابیدن بر روی بالش نامناسب می‌تواند منجر به سردرد شود. اگر بالش شما پشتیبانی مناسب را ارائه ندهد، ممکن است هنگام خوابیدن، گردن در وضعیت

عکس العمل‌های آلرژیک :

اگر در طول روز عطسه و احساس خستگی دارید، شاید نیاز باشد به بالش خود بیشتر توجه کنید. اگر می‌خواهید از ابتلا به آلرژی جلوگیری کنید باید رو بالشی خود را به‌طور مرتب بشویید. دلیل این امر گرد و غبار است که بسیاری از افراد نسبت به آن آلرژی دارند. علایم دیگر آلرژی عبارتند از آسم، اگزما و مشکلات سینوس.

بی‌خوابی :

چه آلرژی شما را از خواب شبانه بیدار کند یا گردن درد، بالش بد می‌تواند یکی از دلایل بی‌خوابی باشد. این به آن معنی است که بدن شما زمان کافی برای شارژ مجدد ندارد. بی‌خوابی می‌تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از مشکلات شود که بر توانایی‌های فکری تاثیر می‌گذارد، علاوه بر این ریسک ابتلا به دیابت، چاقی و فشار خون بالا را افزایش می‌دهد.

مشکلات پوستی:

وقتی بر روی شکم و یا پهلو می‌خوابید، صورت‌تان با روبالشی تماس پیدا می‌کند. بنابراین همه باکتری‌ها، آلودگی و روغن صورت به بالش مالیده می‌شود که می‌تواند پوست شما را تحریک کرده و باعث جوش و آکنه شود.

برای حل این مشکل راه حل‌هایی وجود دارد.مثلا می‌توانید روبالشی را به‌طور مرتب تعویض کنید، یا می‌توانید یک بالش یا روبالشی خاص بخرید. بعضی از بالش‌ها می‌توانند مانع برگشتن شما به پهلو و تماس با روبالشی شوند.

خروپف :

بالش نامناسب یا سفت سر شما را به جلو هل می‌دهد و باعث خروپف کردن شما می‌شود. اگر به گرد و غبار حساسیت داشته باشید، التهاب بینی و گلو می‌تواند راه تنفسی شما را مسدود کند و در نتیجه شما خروپف می‌کنید.

خفگی نوزادان :

کارشناسان موافق قرار دادن نوزادان در رختخواب با استفاده از حالت دهنده خواب (محصولی که شامل تکیه‌گاه با بالش بلند شده است) نیستند. در تحقیقات منتشر شده از سوی سازمان غذا و دارو، بیان شده است نوزادان باید روی سطوح صاف بخوابند و هیچ نوع بالشی را زیر سر یا اطراف خود نداشته باشند.

شناخته شده‌ترین خطر این کار، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) است که اغلب باعث خفگی یا درجه حرارت بالای بدن نوزاد در طول خواب می‌شود.

از این پهلو به آن پهلو شدن و غلتیدن:

از این پهلو به آن پهلو شدن و غلتیدن در طول شب یکی از نشانه‌های کیفیت پایین خواب است. دلایل بسیاری وجود دارد که چرا این کار را انجام دهید. اگر به‌طور ویژه مضطرب و یا نگران هستید، بالش ممکن است علت اصلی مشکل باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا