آخرین اخبارحقوقی

در نشست خبری رئیس‌ قوه قضائیه با اصحاب رسانه چه گذشت؟

در اجرای احکام از هجمه‌های حقوق بشری واهمه نداریم اما توجه به رافت‌ اسلامی و سرنوشت یک زندانی دغدغه من است. باید از این فرصت هم‌اندیشی‌ها و نشست و برخاست‌ها برای نصیحت همدیگر بهره بگیریم؛ من خودم شخصاً نقد و نصیحت را بیشتر از تعریف و تمجید پذیرا هستم.

به گزارش هفت‌گرد از مرکز رسانه قوه قضائيه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در دیدار با اصحاب رسانه و مدیران عامل و تعدادی از خبرنگاران رسانه‌های کشور، ضمن تسلیت ایام حزن‌انگیز ماه محرم و شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و گرامیداشت مجدد روز خبرنگار، اظهار کرد: مصیبت واقعه کربلا در آسمان و زمین بی‌بدیل است، اما این مصیبت عظما و واقعه با عظمت اگر به‌واسطه مجاهدت‌های پیام‌رسانان و واقعه‌نگاران صدیق و متدین نبود، آنگونه که امروز زنده است، زنده نمی‌ماند و بعد از عاشورا، دشمن تلاش به تحریف و پوشاندن حقیقت واقعه می‌کرد.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به مسری بودن فساد، بیان داشت: معتقدم ما در قوه قضائیه و شما اصحاب رسانه در رسانه‌های خود ضمن آنکه باید به فساد دیگران و دستگاه‌های دیگر توجه داشته باشیم، نباید از خودمان غافل شویم و ضروری است روزنه‌های فساد در مجموعه خودمان را نیز مسدود کنیم. 

او افزود: باید از این فرصت هم‌اندیشی‌ها و نشست و برخاست‌ها برای نصیحت همدیگر بهره بگیریم؛ من خودم شخصاً نقد و نصیحت را بیشتر از تعریف و تمجید پذیرا هستم. یکی از افراد به من گفت شما در قوه قضاییه ۵۰ درصد برنامه‌ها را پیش برده‌اید، اما من خطاب به او گفتم به هیچ‌وجه اینگونه نیست و شاید یک مقدار در راستای رفع مسائل تلاش کرده‌ایم.

او گفت: شما اصحاب رسانه می‌توانید با «مرکز رسانه قوه قضائیه» و «مرکز توسعه حل اختلاف دستگاه قضایی» نشست‌های هم‌اندیشی برگزار کنید و با ارائه ایده‌ها و طرح‌های خود در راستای تشکیل شوراهای حل اختلاف ویژه رسانه‌ها در بخش‌های مختلف و تخصصی رسانه‌ای اعم از رسانه‌های مکتوب، فضای مجازی و غیره ، به ما یاری رسانید و من نیز از این موضوع استقبال و شما را در این قضیه حمایت می‌کنم.

رئیس قوه قضائيه با تاکید بر نقش رسانه‌ها در پیشگیری از وقوع جرم و آگاهی‌بخشی حقوقی و قضایی به مردم/ رئیس عدلیه گفت: قطعاً برای حفظ امنیت روانی مردم باید با سارقین و مجرمین برخورد قاطعانه و عبرت‌آموز انجام داد؛ اما از سویی دیگر باید توجه کنیم جوانی که محکوم می‌شود و به زندان می‌رود، زندگی اجتماعی آینده‌اش به‌طور کامل تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد؛ در اینجاست که اصحاب رسانه می‌توانند ورود کنند و به ما برای تفکیک میان مجازات محکومین و مجرمین در راستای حفظ امنیت روانی جامعه و جلوگیری از ایجاد تبعات سوء در زندگی اجتماعی آینده محکومین، راهکار ارائه دهند.

رئیس دستگاه قضا همچنین با تاکید بر ضرورت حمایت همه‌جانبه از فعالان اقتصادی سالم و مولّد/ ادامه داد: با توجه به شناختی که در این موضوع دارم تصریح می‌کنم بخشی از شعارها ناظر بر اینکه اجازه فعالیت به فعالان اقتصادی داده نمی‌شود، صرفاً فضاسازی است تا برخورد قانونی با مفسدین صورت نگیرد؛ البته برخی از این سخنان و گزاره‌ها مقرون به واقعیت و صحت است؛ این‌جا نیز ضرورت تفکیک موضوع وجود دارد، تا هم از فعالان اقتصادی سالم و مولّد حمایت شود و هم با مفسدین و متخلفین که تسهیلات کلان بانکی را در امور غیرمولّد و سوداگرانه صرف می‌کنند ، برخورد قانونی و قضایی صورت گیرد؛ در اینجا نیز نقش تبیین و روشنگری رسانه‌ها حائز اهمیت است

رئیس عدلیه در ادامه ضمن اشاره به  پیشبرد طرح «اعتذار» در مجموعه‌های قضایی برخی استان‌های کشور، بر تأثیر و برکت به صلح و سازش کشاندن دعاوی و ارجحیت این مقوله بر وارد شدن پرونده‌ها در فرآیندهای قضایی تاکید کرد و گفت: شما اصحاب رسانه می‌توانید با «مرکز رسانه قوه قضائيه» و «مرکز توسعه حل اختلاف دستگاه قضایی» نشست‌های هم‌اندیشی برگزار کنید و با ارائه ایده‌ها و طرح‌های خود در راستای تشکیل شوراهای حل اختلاف ویژه رسانه‌ها در بخش‌های مختلف و تخصصی رسانه‌ای اعم از رسانه‌های مکتوب، فضای مجازی و غیره، به ما یاری رسانید و من نیز از این موضوع استقبال و شما را در این قضیه حمایت می‌کنم.

پیش از سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، ۲۴ نفر از مدیران و اصحاب رسانه به بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود در باب مسائل مختلف پرداختند.

عرب مدیرمسئول پایگاه خبری تابناک در این جلسه به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پیرامون مشکلات رسانه‌ها در باب دعاوی و شکایاتی که از آنها مطرح می‌شود پرداخت.

همچنین خیام‌دار سردبیر سرویس قضایی خبرگزاری صداوسیما نیز در این جلسه با اشاره به رویکرد عمل‌گرایانه قوه قضاییه در دوره تحول و تعالی، خواستار آن شد که نتایج دستورات رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی کل کشور پیرامون معرفی دستگاه‌هایی که در اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت کوتاهی داشته‌اند، اعلام شود.

نادعلی‌زاده مدیر مسئول پایگاه خبری جماران نیز طی سخنانی اظهار کرد: تقاضا دارم که رئیس قوه قضاییه به دور از مسائل کلیشه‌ای پیشگام شوند و به‌صورت سالانه، گزارشی را از میزان عمل به فرامین حضرت امام خمینی (ره) نظیر فرمان هشت ماده‌ای ایشان، ارائه دهند.

عباسی مدیر پایگاه خبری شفقنا نیز در این جلسه بر ضرورت بازنگری در ترکیب اعضای هیات منصفه سیاسی و مطبوعاتی تاکید کرد و در ادامه اظهار داشت: اقدامات مثبت فراوانی در دوره ریاست حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای بر دستگاه قضا انجام شده اما از سوی دیگر باید اذعان کنیم که همچنان کارهای زیادی نیز بر زمین مانده است.

خانی سردبیر روزنامه اطلاعات نیز در این جلسه طی سخنانی، قلع و قمع مستحدثات غیرمجاز در مسیر رودخانه و سواحل را نتیجه شجاعت رئیس قوه قضائيه در عمل به قانون دانست و در ادامه، مطالبی را در رابطه با نحوه برخوردهای قضایی با مجرمانی که مخل امنیت و آرامش روانی مردم هستند، مطرح کرد.

عباسیان، سردبیر اقتصادآنلاین نیز طی سخنانی بر ضرورت اتخاذ تدابیری ویژه در راستای کاهش ورودی پرونده‌های قضایی از طریق انسداد منافذ و ریشه‌کنی زمینه‌های فساد، تاکید کرد.

شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در سخنانی ضمن قدردانی از تحولات صورت گرفته در دستگاه قضا طی یک سال گذشته، اظهار کرد: در حال حاضر اگر چه هنوز هم مفسدان اقتصادی در کشور وجود دارند، اما این مفسدان «احساس امنیت» ندارند.

اوهمچنین گفت: گمان نمی‌کنم که هیچ کدام از اعضای حاضر در این نشست به اندازه من به دادگاه احضار شده باشند و در حال حاضر نیز بین ۳۰ تا ۴۰ مورد شکایت از من مطرح است.

صالحی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات نیز در این جلسه اظهار کرد: برگزاری نشست‌های مشترک رئیس دستگاه قضا با اصحاب رسانه، فرصتی مغتنم برای طرح برخی مطالب ملی و مهم از سوی اصحاب رسانه است.

او ضمن تاکید بر لزوم ارتقاء سواد حقوقی و قضایی در کشور، توسعه بیش از پیش تعامل دستگاه قضا با رسانه‌ها برای انجام این مهم را ضروری ارزیابی کرد.

مدیر مسئول روزنامه اعتماد گفت جهش کنونی صورت گرفته در عدلیه و ارائه ایده‌های جدید و انجام اقدامات جذاب دستگاه قضایی در دوره تحول و تعالی که موجب امیدواری مردم شده است، به دلیل بهره‌گیری حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای از تجربه‌های فراوان خود در بدنه و حوزه مدیریتی قوه قضاییه است

مدیرمسئول روزنامه مردم سالاری با اشاره به این که در دوره مسئولیت حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای بر دستگاه قضا روزنامه‌ای از سوی قوه قضاییه بسته نشده است، با این وجود، همچنان شاهد هستیم که برخی از مدیران میانی اقدام به مانع‌تراشی برای رسانه‌ها می‌کنند؛ تقاضای ما این است که مرّ قانون در خصوص رسانه‌ها رعایت شود تا خبرنگاران بدون هیچگونه ترس و واهمه‌ای به مطالبه‌گری‌های‌شان بپردازند

مدیرعامل خبرگزاری مهر نیز گفت متاسفانه شاهد هستیم که سرقت‌های خرد «امنیت روانی» جامعه را به مخاطره انداخته و آنچه که ضروری به نظر می‌رسد آن است که بازدارندگی لازم در برخوردهای قضایی با این سارقان انجام شود

محمدیان رئیس سازمان بسیج رسانه نیز در این نشست با اشاره به مشکلات پیش روی خبرنگاران برای تهیه اخبار و گزارش، اظهار کرد: متاسفانه بعضا شاهد هستیم که عدم سواد رسانه‌ای برخی قضات و مسئولان اجرایی، سبب ایجاد پرونده برای برخی خبرنگاران شده است.

او همچنین بر ضرورت خط‌کشی میان «جریان‌های فیک‌نیوز» و «خبرنگاران شناسنامه‌دار» و تجدیدنظر و بازنگری در انتخاب اعضای هیئت منصفه سیاسی و مطبوعاتی تاکید کرد.

 کواکبیان مدیرمسئول روزنامه مردم‌سالاری نیز در این جلسه با اشاره به وضعیت متفاوت امروز قوه قضاییه نسبت به آنچه در گذشته وجود داشته است، گفت: تحول ایجاد شده در دستگاه قضا حاصل درایت و مدیریت قوی حجت‌‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای است؛ ضمن آنکه روحیه مردمی و انجام سفرهای بدون تشریفات رئیس قوه قضاییه نیز مورد استقبال مردم کشور قرار گرفته است.

وی در ادامه به بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود در رابطه با وضعیت ندامتگاه‌ها و همچنین نحوه مواجهه دستگاه قضایی با برخی آسیب‌های اجتماعی پرداخت.

اخوان مدیرمسئول روزنامه جوان نیز در این جلسه با اشاره به برخی ضعف‌های ساختاری موجود در قوه قضاییه، اظهار کرد: رویکرد رئیس دستگاه قضا در زمینه بازدیدها و نظارت‌های میدانی از مراجع و محاکم قضایی و همچنین سایر سازمان‌هایی که با مردم در ارتباط مستقیم هستند، بسیار ارزشمند است و انتظار می‌رود که این قبیل بازدیدهای میدانی مسئولان و مقامات قضایی تبدیل به یک رویه ثابت شود.

گنجی مدیرمسئول روزنامه همشهری نیز طی سخنانی در این جلسه با اشاره به حجم بالای تماس‌های مردمی با روزنامه همشهری گفت: یکی از نکات بعضا پرتکرار در این تماس‌ها به مقوله سازش در پرونده‌های قتل مربوط می‌شود؛ به نظر می‌رسد که انعکاس گسترده صلح و سازش‌های صورت گرفته در پرونده‌های مرتبط با قتل، ممکن است بازدارندگی مجازات‎‌های مربوط به این جرم را کاهش دهد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا