آخرین اخبارشهری

قتل چهاردهمین خبرنگار در مکزیک

جسد خوان «آرجون لوپز» چهاردهمین روزنامه‌نگاری که در سال ۲۰۲۲ در مکزیک کشته شد، در شهر مرزی سن لوئیس ریو کلرادو شناسایی شد.

به گزارش هفت‌گرد و به نقل از گاردین، جسد یک روزنامه‌نگار مستقل در شمال مکزیک و تعداد خبرنگاران و فعلان رسانه‌ای که تاکنون در سال جاری در این کشور کشته شده‌اند به ۱۴ نفر رسید تا یکی از مرگبارترین سال‌ها برای حرفه روزنامه‌نگاری رقم بخورد.

دادستان‌های ایالت مرزی سونورا اعلام کردند که خالکوبی‌های روی جسدی که در شهر مرزی سن لوئیس ریو کلرادو پیدا شد با خالکوبی روزنامه‌نگاری به نام «خوان آرجون لوپز» مطابقت دارد.

شهر سن لوئیس در آن سوی مرز یوما در آریزونا قرار دارد و مدت‌هاست به‌خاطر دفاتر پزشکی و دندانپزشکی که به آمریکایی‌ها خدمات ارائه می‌دهد شناخته شده است، اما این منطقه در سال‌های اخیر تحت تاثیر خشونت کارتل‌های مواد مخدر قرار گرفته است و در ماه مارس، جستجوگران داوطلب ۱۱ جسد را در گودال‌های دفن مخفی در یک بیابان در نزدیکی زباله‌دانی در این شهر پیدا کردند.

در حالی که جرایم سازمان یافته اغلب در قتل روزنامه‌نگاران دخیل است، مقامات شهرهای کوچک یا سیاستمداران با انگیزه‌های سیاسی یا جنایی نیز اغلب در این موارد مظنون هستند. خبرنگاران شاغل در رسانه‌های کوچک خبری در مکزیک معمولا اهداف آسانی برای این گروه‌ها به شمار می‌روند.

مکزیک خطرناک‌ترین کشور برای خبرنگاران خارج از منطقه جنگی محسوب می‌شود.

بر اساس اعلام فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) تعداد خبرنگاران جان‌باخته در سراسر جهان در سال ۲۰۲۲ تاکنون به ۳۲ نفر رسیده است و مکزیک و پس از آن اوکراین ناامن‌ترین کشورها برای فعالان رسانه‌ای محسوب می‌شود.

در سال ۲۰۲۱ میلادی در مجموع ۵۲ روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای در سراسر جهان جان خود را از دست دادند که افغانستان با ۹ نفر و مکزیک با ۸ قربانی، بیشترین آمار را به ثبت رسانده بودند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا