آخرین اخبارهنرهای تجسمی

عاقبت حشرات مهاجم به موزه هنرهای معاصر چه شد؟

اخبار مربوط به موزه هنرهای معاصر و خصوصا بخشی از آن که به آثار گنجینه مربوط می شود ـ با توجه به قدمت و قیمت آثار ـ همواره دغدغه مردم، کارشناسان و البته رسانه‌ها بوده است. در آخرین اتفاق، هجوم حشرات به موزه که عنوان می‌شود صرفا محدود به یک اثر بوده، خبرساز شد که در ادامه توضیحاتی را از سوی معاونت هنری و خود موزه به همراه انتشار نظرهای کارشناسی به همراه داشت.

به گفته هفت‌گرد، این حشراتی که گفته می‌شود صرفا بر یکی از آثار نمایشگاه «مینیمالیسم و کانسپچوال آرت» دیده شدند، پس از بررسی‌هایی که کارشناسان موزه هنرهای معاصر تهران انجام دادند، مشخص شد که از نوع «سیلور فیش» هستند و روی دستمال دیده می‌شوند.

اخبار و حاشیه‌های مرتبط با این اتفاق که با تیتر «هجوم حشرات به موزه هنرهای معاصر تهران» منتشر شده بودند، چند روزی است که با بیانیه‌ای که این مکان فرهنگی و هنری درباره اتفاق پیش آمده منتشر کرد و در اختیار رسانه‌ها قرار داد، رو به خاموشی است؛ هرچند که البته از سوی برخی اعلام نتیجه سریع کارشناسی‌ها پرسش‌برانگیز بوده است.

بالاخره این حشرات از کجا آمده بودند؟ چرا فقط یک اثر هنری و چرا فقط در یک قسمت موزه دیده شدند؟

در همین راستا مدیر موزه هنرهای معاصر تهران با نشان دادن این حشره که روی دستمال کاغذی قرار داده شده بود، توضیحاتی را در این زمینه مطرح کرد.

اسلامی می‌گوید: «قبل از اینکه به این موضوع اشاره کنم، ابتدا از جامعه هنری کشور، هنرمندان دنیا برای رخ دادن چنین اتفاقی عذرخواهی می‌کنم. زمانی‌که چیدمان در نمایشگاه اتفاق می‌افتد و کارها برای نصب شدن قاب گرفته می‌شوند، حتما منافذی در پشت تابلو وجود دارد اما براساس نظر کارشناسان و بررسی‌های صورت گرفته، باتوجه به دمای استانداردی که در گنجینه وجود دارد، آنجا اصلا عاری از این حشره اعلام شده است.»

او ادامه می‌دهد: «دمای گالری شاید کمی متفاوت بود و این نوع حشرات از مکان بیرون نیز شرایط ورود دارند. اینکه چرا فقط در یک قاب و چرا فقط دو مورد را ما نمی‌دانیم ولی با توجه به حساسیت جامعه، خودمان این احساس خطر را می‌کنیم که حتما باید موارد دیگری نیز باشد. پیش‌بینی خود ما با توجه به نظر کارشناسان این است که احتمالا این دو حشره از بیرون و از طریق منافذ پشت تابلو وارد شده‌اند و ما خیلی خوشحال هستیم که این حشرات دیده شدند و البته آسیبی هم به اثر وارد نکردند.»

مدیر موزه هنرهای معاصر تهران در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ای برای بازدید اهالی رسانه از گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران باتوجه به ابهامات موجود، دارد یا خیر؟ می‌گوید: «در دنیا چنین است که آثار گنجینه‌ها برای بازدید رونمایی می‌شود و یا در بخش‌هایی دائمی و ثابت به نمایش درمی‌آیند. ورود به گنجینه مرسوم نیست چراکه خودش آسیب‌هایی را به همراه دارد. زمانی می‌گوییم بازدید نماینده مطبوعات با رعایت شرایط قرنطینه و زمانی می‌گوییم بازدید همه مطبوعات از گنجینه که شاید قدری از استانداردها فاصله داشته باشد.»

موزه هنرهای معاصر تهران روز پنجشنبه ـ ۲۶ مرداد ماه ـ ساعت ۱۷ برای سم‌پاشی تعطیل شد و با نمایشگاه «مینیمالیسم و کانسپچوال آرت» از روز شنبه ـ ۲۸ مرداد ماه ـ مجددا میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا