آخرین اخبارهفتانه

هفت فیلم بزرگ و جاه‌طلبانه‌ای که هرگز ساخته نشدند!

از ایده بزرگ «استنلی کوبریک» برای ساخت فیلم «ناپلئون» تا پروژه‌هایی از «تارانتینو»، «دارن آرونوفسکی»، «مایکل مان»، «جورج میلر» و … از جمله پروژه‌های مهم سینمایی هستند که به دلایل مختلف هرگز ساخته نشدند.

به گزارش هفت‌گرد، در کنار فهرست‌های برترین آثار تاریخ سینمای جهان می‌توان به شماری از پروژه‌های بزرگ و در برخی اوقات جاه طلبانه سینماگران سرشناسی اشاره کرد که به دلایل مختلف هرگز فرصت ساخته شدن نیافتند. در اینجا نگاهی خواهیم داشت به برخی از این پروژه‌های مهم که پس از سال‌ها همچنان در سطح ایده یا فیلمنامه باقی ‌مانده‌اند.

فیلم زندگی‌نامه «جیمز دین» با بازی «لئوناردو دی‌کاپریو»- هفت گرد
فیلم زندگی‌نامه «جیمز دین» با بازی «لئوناردو دی‌کاپریو»

«مایکل مان» در اوایل سال جاری فاش کرد که زمانی قصد ساخت یک درام بیوگرافی درباره «جیمز دین» ستاره فیلم «شورش بی‌دلیل» را داشته و قرار بوده «لئوناردو دی کاپریو» در نقش اصلی بازی کند. به گفته «مان» این پروژه فیلمنامه درخشانی داشت اما در آن زمان امکان ساخت آن وجود نداشت زیرا «دی کاپریو» برای آن نقش خیلی جوان بود.

«مان» در این‌باره می‌گوید: «این در مورد جیمز دین خیلی عجیب بود. چه کسی می‌تواند نقش جیمز دین را بازی کند؟ من کسی را پیدا کردم که می‌تواند نقش جیمز دین را بازی کند، اما او خیلی جوان بود و او کسی نبود جز لئوناردو دی کاپریو. ما یک تست انجام دادیم که بسیار شگفت‌انگیز بود. فکر می‌کنم لئو در آن زمان ۱۹ ساله بود. از یک زاویه، او کاملاً به نقش می‌خورد، منظورم این است که درخشندگی جیمز دین را داشت. وقتی صورتش را به یک جهت می‌چرخاند ما تصویری از جیمز دین را می‌دیدیم اما وقتی صورتش را به سمت دیگری می‌چرخاند، متوجه می‌شدیم که برای این نقش خیلی جوان است».

فیلم زندگی‌نامه «هاوارد هیوز» با بازی «جیم کری»- هفت گرد
فیلم زندگی‌نامه «هاوارد هیوز» با بازی «جیم کری»

فیلم زندگی‌نامه «هاوارد هیوز» به کارگردانی «مارتین اسکورسیزی» با عنوان «هوانورد» بیش از ۲۰۰ میلیون دلار در سراسر جهان فروخت و ۱۱ نامزدی جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم و بهترین بازیگر مرد برای بازی «لئوناردو دی کاپریو» به دست آورد. این فیلم در عین حال تمام تصورات «کریستوفر نولان» درباره ساخت درام بیوگرافی «هاوارد هیوز» را نیز نابود کرد، پروژه‌ای که نولان مدت‌ها برای ساخت آن برنامه‌ریزی کرده بود اما اسکورسیزی با فیلم تحسین‌شده‌اش گوی سبقت را ربود. «نولان» در سال ۲۰۰۷ در مصاحبه‌ای گفت که فیلمنامه زندگینامه «هیوز» بهترین چیزی است که او تاکنون نوشته و او حتی «جیم کری» را برای بازی در نقش هیوز انتخاب کرده بود. به گفته نولان، هیوز نقشی بود که کری برای بازی کردن آن به دنیا آمده بود. با بسته شدن پرونده ساخت فیلم زندگی‌نامه «هاوارد هیوز»، نولان به دنیای بتمن قدم گذاشت و فیلم «بتمن آغاز می‌کند» را در آغاز سه گانه «شوالیه تاریکی» برای برادران وارنر ساخت.

«جنگ ستارگان: دوئل سرنوشت‌»- هفت گرد
«جنگ ستارگان: دوئل سرنوشت‌»

«جنگ ستارگان: ظهوراسکای واکر» ساخته «جی جی آبرامز» آخرین سه گانه «جنگ ستارگان» را به بدترین شکل ممکن  پایان داد و فیلمی که طرفداران تماشا کردند کیلومترها با نهمین فیلم «جنگ ستارگان» که لوکاس فیلم قصد داشت با کارگردانی «کالین ترورو» بسازد فاصله داشت. این فیلم «جنگ ستارگان: دوئل سرنوشت‌ها» نام داشت و هیچ‌یک از مزخرفات امپراطور پالپاتین که «ظهور اسکای واکر» را به پایان رساند، در آن گنجانده نشده بود. فیلمنامه فیلم «کالین ترورو» شامل نقش‌های بزرگ‌تری برای «جان بویگا» (فین) و «کلی ماری ترن» (رُز) بود، که شخصیت دومی تقریباً در «ظهور اسکای واکر» غایب بود. در «دوئل سرنوشت‌ها»، این دو شخصیت مأموریتی را آغاز می‌کنند تا کهکشان را در شورشی علیه نظم اول متحد کنند و یک شورش را رهبری کنند. «دیزی ریدلی» و «آدام درایور» دیگر بازیگرانی بودند که قرار بود مقابل دوربین بروند. راهی وجود ندارد که بفهمیم «دوئل سرنوشت» اگر ساخته می‌شد فیلمی عالی بود یا خیر، اما خط داستانی آن بسیار قوی تر از آنچه طرفداران در «ظهور اسکای واکر» دریافت کردند به نظر می‌رسد.

«بیل را بکُش ۳» از «کوئنتین تارانتینو»- هفت گرد
«بیل را بکُش ۳» از «کوئنتین تارانتینو»

با وجود اینکه «کوئنتین تارانتینو» در چند سال گذشته و در مصاحبه‌هایی همچنان بحث ساخت قسمت سوم «بیل را بکُش» را داغ نگه داشته اما «اوما تورمن» ستاره دو قسمت اول این فیلم اوایل امسال در گفت‌وگویی تأیید کرد که ساخت سومین قسمت «بیل را بُکش» در حال حاضر در افق کاری پیش رو قرار ندارد. «تارانتینو» اغلب گفته است که قسمت سوم و بالقوه «بیل را بکُش» تا حدودی بر روی شخصیت دختر «ویویکا ای. فاکس» یعنی «ورنیتا گرین» تمرکز می‌کند، زیرا او قصد دارد با کشتن براید (اوما تورمن) انتقام مرگ مادرش را بگیرد. این در حالی است که «تارانتینو» اعلام کرده قبل از بازنشستگی از کارگردانی فقط یک فیلم دیگر می‌سازد، بنابراین «بیل را بکُش ۳» ممکن است برای همیشه ساخته نشده باقی بماند.

دو قسمت فیلم «بیل را بکُش» از سوی منتقدان مورد تحسین قرار گرفتند و هرکدام در گیشه جهان به فروشی بالغ بر ۱۵۰ میلیون دلار دست یافتند.

فیلم «ناپلئون» از «استنلی کوبریک»- هفت گرد
فیلم «ناپلئون» از «استنلی کوبریک»

پروژه ساخت فیلم «ناپلئون» از «استنلی کوبریک» را می‌توان عظیم‌ترین فیلمی دانست که هرگز ساخته نشده است. «کوبریک» نتوانست دو استودیوی «MGM» و «United Artists» را مجاب به ساخت این فیلم کند، زیرا چشم‌انداز او برای این پروژه بسیار بزرگ بود. همان‌طور که در کتاب «ناپلئونِ استنلی کوبریک: بزرگ‌ترین فیلمی که هرگز ساخته نشده است» آمده، این فیلمساز دو سال کامل در مورد ناپلئون تحقیق کرد و با ده‌ها مشاور تاریخی و یک متخصص ناپلئون از آکسفورد کار کرد تا مطمئن شود فیلمنامه از نظر تاریخی دقیق است. تحقیقات کوبریک شامل ۱۵هزارعکس مکان‌یابی و ۱۷هزار اسلاید از تصاویر ناپلئونی بود. ساخت آثار حماسی- تاریخی در زمان توسعه پروژه «ناپلئون» تا حد زیادی از مد افتاده بودند، به همین دلیل بود که هیچ‌یک از استودیوها حاضر نبودند چنین بودجه هنگفتی را به چشم‌انداز کوبریک که شامل استفاده از هزاران نیروی انسانی و اسب برای نشان دادن دقیق ارتش فرانسه بود، اختصاص دهند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا