آخرین اخبارمیراث فرهنگی و گردشگری

کشف بقایای کفتارغارنشین در قدیمی‌ترین محوطه باستانی ایران

با پایان فصل سوم کاوش‌های باستان‌شناسی غار قلعه‌کرد آوج، سرپرست کاوش ‌از کشف بقایای کفتارغارنشین در این محوطه باستانی خبر داد.

به گزارش هفت‌گرد، حامد وحدتی‌نسب روز دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ با اعلام این خبر گفت: سومین فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی تیم مشترک ایران و فرانسه با همکاری «ژیل بریون» استاد موزه انسان‌شناسی پاریس و با دستیابی به مواد فرهنگی قابل‌توجهی به پایان رسید.

سرپرست کاوش‌های قدیمی‌ترین محوطه باستانی ایران با اشاره به قدمت لایه‌های این فصل از کاوش‌ها، اظهار کرد: در این فصل، نتایج سن‌‎سنجی مواد فرهنگی این غار که در فصل دوم به آزمایشگاه سن‌سنجی در موزه انسان‌شناسی پاریس ارسال شده بود، نشان دهنده سه لایه استقراری با قدمت‌های ۱۶۰، ۲۱۰ و بالای ۴۰۰ هزار سال برای غار قلعه‌کرد بود که این محوطه را به قدیمی‌ترین محوطه باستانی ایران تبدیل کرد.

او ادامه داد: در کنار نتایج سن‌سنجی، کشف دست‌افزارهایی با سنت‌های تراشه‌برداری قدیمی‌تر از پارینه‌سنگی میانی، حاکی از حضور و زیست گونه‌های دیگری از انسان به جز انسان هوشمند کهن و انسان نئاندرتال در این محوطه است.

مدیر گروه باستان‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به دیگر کشفیات این فصل از کاوش‌ها افزود: فک پایین انسان مدرن و همچنین بخش بالایی جمجمه نوعی از کفتار منقرض شده به نام «کفتار غارنشین» که مابین ۵۰۰ هزار تا ۱۱ هزار سال پیش روی کره زمین می‌زیسته و برای نخستین بار از ایران گزارش شده، از دیگر کشفیات این فصل از کاوش‌ها به‌شمار می‌روند.

وحدتی‌نسب با بیان اینکه این یافته‌ها برای حفاظت و نگهداری تحویل موزه قزوین شده، خاطرنشان کرد: امیدواریم با حمایت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قزوین شاهد انجام فصل‌های آینده کاوش در مهمترین محوطه‌های باستانی ایران باشیم.

بنا بر اعلام روابط عمومی میراث فرهنگی قزوین، غار قلعه‌کرد آوج در ۲۰ کیلومتری برج‌های دوگانه خرقان در دهستان حصار از توابع بخش مرکزی آوج واقع شده که پس از عبور از دهانه غار و فرود از یک چاه‌راه ۱۵ متری، تالاری به وسعت بیش از هزار مترمربع نمایان می‌شود که دارای چکیده‌ها و چکنده‌های فوق‌العاده زیبایی است. این غار از قدیمی‌ترین مناطق سکونت انسان در ایران است که به لحاظ غنای یافته‌های باستان‌‎شناسی و بقایای انسانی یافت‌شده یک محوطه بی‌نظیر و کاملا یگانه است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا